Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Két hónappal meghosszabbították a fekete-tengeri gabonaszerződést

Két hónappal meghosszabbították a fekete-tengeri gabonaszerződést

Agrofórum Online

Újabb két hónappal meghosszabbították az ukrán fekete-tengeri gabonaszerződést, amit Antonio Guterres ENSZ-főtitkár „jó hírnek” nevezett a világ számára, egy nappal azelőtt, hogy Oroszország kiléphetett volna a paktumból, gabona- és műtrágyaexportjának akadályai miatt.

Recep Tayyip Erdogan török elnök televíziós beszédében jelentette be a hosszabbítást, amelyet később Oroszország, Ukrajna és az ENSZ is megerősített. A hajók közlekedése a folyosón az elmúlt napokban leállt, a megállapodás csütörtökön jár le.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország tavaly júliusban kezdetben 120 napra hozta létre a fekete-tengeri megállapodást, hogy segítsen leküzdeni a globális élelmiszerválságot, amelyet súlyosbított Moszkva inváziója a világ egyik vezető gabonaexportőre, Ukrajna ellen.

Kezdetben úgy tűnt, hogy Moszkva nem hajlandó meghosszabbítani a paktumot, hacsak nem teljesítik a saját mezőgazdasági exportjával kapcsolatos követeléseket.

Ez egy esély arra, hogy segítsünk a globális élelmezésbiztonság biztosításában, de nem szavakkal, hanem tettekkel. Mindenekelőtt a leginkább rászoruló országok megsegítésére”

– mondta az orosz külügyminisztérium, megerősítve a meghosszabbítást.

Míg az orosz élelmiszer- és műtrágyaexportra nem vonatkoznak a 2022. februári ukrajnai inváziót követően bevezetett nyugati szankciók, Moszkva szerint a fizetési, logisztikai és biztosítási korlátozások akadályozták a szállítást.

Vaszilij Nebenzia, Oroszország ENSZ-nagykövete szerint a megállapodást azért hosszabbították meg, mert „még mindig nem veszítjük el a reményt, hogy az általunk felvetett problémák megoldódnak”.

Guterres ENSZ-főtitkár azt mondta, hogy még vannak megoldatlan kérdések, de Oroszország, Ukrajna, Törökország és az ENSZ képviselői továbbra is megvitatják azokat.

A jövőre nézve reméljük, hogy az Orosz Föderációból és Ukrajnából származó élelmiszerek és műtrágyák, köztük az ammónia exportja biztonságosan és kiszámíthatóan el tudja érni a globális ellátási láncokat”

– mondta Guterres.

Ukrajna is üdvözölte a meghosszabbítást, de egy magas rangú tisztviselő azt mondta, hogy Oroszországnak fel kell hagynia az élelmiszerek „fegyverként és zsarolásként” történő felhasználásával – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. A hosszabbítás hozzájárult a gabonaárak szerdai eséséhez.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Regeneratív szemléletű üzleti modell a mezőgazdaságban?

2024. június 23. 10:10

A Bayer igazgatója a regeneratív mezőgazdaságot támogatja. Ehhez szerinte új, eredményközpontú üzleti szemléletre és digitalizációra van szükség.

Vasúti problémák miatt exportálnak keveset az ukránok

2022. április 7. 09:17

A kereskedők továbbra is keresik annak lehetőségét, hogy az exportot vasúton vagy romániai kikötőkön keresztül irányítsák át az EU-ba.

A gazdák 45 százaléka fizetésképtelenné vált az ukrán gabonabehozatal miatt Romániában

2023. szeptember 13. 14:10

Az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó, szeptember 15-én lejáró uniós behozatali korlátozások meghosszabbítását követelik a román gazdaszervezetek, kilátásba helyezve, hogy eltorlaszolják a konstancai kikötőt és a határátkelőket, ha követeléseiket nem teljesítik.

Az ukrán gabonaexport eddig 18 százalékkal nőtt

2021. november 10. 05:36

Ukrajna exportja az elmúlt szezonban 23,1 millió tonna kukorica, 16,6 millió tonna búza és 4,2 millió tonna árpa volt.

Az EU búzaexportja 6 százalékkal növekedett

2023. január 18. 07:36

Az EU-adatok bontása azt mutatta, hogy ebben a szezonban Franciaország maradt a legnagyobb EU búza-exportőr 7,50 millió tonnával.