Agrárgazdaság

Kompenzációs csomagon dolgozik az Európai Unió

Agrofórum Online

Az Európai Unió 100 millió eurós kompenzációs csomagot készít elő öt Ukrajnával határos ország gazdálkodói számára, és azt tervezi, hogy korlátozza az ukrán gabona behozatalát.

Brüsszelre nehezedett a nyomás, hogy az egész Európai Unióra kiterjedő megoldást dolgozzanak ki, miután Lengyelország és Magyarország betiltotta az Ukrajnából származó importot, más kelet-európai országok pedig azt mondták, hogy fontolgatják a hasonló lépést.

Az országok az orosz invázió miatt tengeri úton nem exportálható ukrán gabona tranzitútvonalaivá váltak.

A szűk keresztmetszetek aztán a gabona „csapdájához” vezettek, és arra kényszerítették a helyi gazdálkodókat, hogy versenyezzenek az olcsó ukrán import beáramlásával, amely szerintük csökkentette saját terményeik értékét.

Az Európai Bizottság közölte, hogy rendkívüli „megelőző intézkedéseket” tesz a búza, a kukorica, a napraforgómag és a repce esetében, miután Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia március végén közös panaszt nyújtottak be.

Egy uniós tisztviselő azt mondta, hogy csak akkor engedik be a gabonát Ukrajnából az öt országba, ha azokat más EU-tagországokba vagy a világ többi részébe exportálják. Ez az intézkedés június végéig tartana.

A 27 tagú EU kereskedelmi politikáját felügyelő Európai Bizottság külön vizsgálatot tervez arra vonatkozóan, hogy szükség van-e intézkedésekre más érzékeny termékek esetében is.

Valdis Dombrovskis európai kereskedelmi biztos a tervekről tárgyalt Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia minisztereivel, valamint ukrán kollégáival.

A 2016-os EU-Ukrajna szabadkereskedelmi megállapodás értelmében a legérzékenyebb mezőgazdasági termékek Ukrajnából történő behozatalára vámok és kvóták vonatkoztak. Az EU beleegyezett abba tavaly, hogy 2023 júniusáig felfüggeszti az összes vámot, a Bizottság pedig a felfüggesztés további egy évvel történő meghosszabbítását javasolta – írta a Reuters.

Lengyelország -, amelyre a választási évben különösen nyomás nehezedik – mezőgazdasági lobbija hatására betiltott minden gabonaimportot, de az Ukrajnával folytatott megbeszélések után beleegyezett a gabona átszállításába.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kínai elektromos autók letarolhatják az európai tejpiacot

2024. október 18. 14:40

Az Európai Unió és Kína között a kínai elektromos autókra kivetett vámok miatt kialakult feszültség most az európai tejtermelőket is érintheti.

Elszállhatnak a műtrágyaárak?

2024. október 17. 14:40

Nőnek az energiaárak, és emelkedik a karbamid világpiaci ára is. A közel-keleti háború hamarosan rányomhatja bélyegét a műtrágyapiacra.

Fellendülőben van a gabona világpiaci ára

2024. október 15. 09:40

A gabonaárak egy héten belül globálisan a gabona fajától és típusától függően 1,5-3,0%-kal emelkedtek a határidős piacokon.

Közepesen alakult a szeptember az agrárcégeknek a tőzsdén

2024. október 13. 14:10

A Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV árfolyama 10,1 százalékkal emelkedett szeptemberben.

A régiónknak közösen kell fellépnie az uniós agrárköltségvetés szinten tartásához

2019. július 6. 11:16

Magyarországnak alapvetően három elvárása van az új közös agrárpolitikával szemben: kellően ambiciózus költségvetés legyen, megfelelő szakpolitikai eszközök és gyakorlatban végrehajtható egyszerű szabályok társuljanak hozzá.

Nagy István: a harmadik országoknak is ki kell venniük a részüket a közös erőfeszítésből

2022. június 14. 10:32

Az európai gazdáktól megkövetelt szigorú termelési előírásokat ki kell terjeszteni a harmadik országokból importált mezőgazdasági termékekre.

Róma az EU mezőgazdasági szabályainak felülvizsgálatát sürgeti

2022. március 14. 05:36

A háború számos részterületen mezőgazdasági áruhiányt okozott, amelyhez több ország, köztük az EU-tag Magyarország exporttilalma is hozzájárult.

Agrárkamara: a növényvédő szerek racionális használatára szükség van

2020. november 21. 08:39

A növényi gyógyszerek okszerű és szakszerű használata nélkül jelentős termésveszteségek lennének, a megtermelt élelmiszer mennyisége drasztikusan csökkenne, az élelmiszerek drágulnának.