Augusztusban az élelmiszerek, italok, dohány árufőcsoportban a behozatal 174,1 milliárd forintot, míg a kivitel 239,1 milliárd forintot tett ki folyó áron. Az egyenleg így 65 milliárd forint volt – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Külkereskedelmi termékforgalmi gyorstájékoztatójából.
Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 0,9, a behozataláé 8,9 százalékkal nagyobb lett. A mindkét oldali forgalomnövekedéshez leginkább a hús és húskészítmény, valamint az egyéb, táplálkozásra alkalmas termék és készítmény járult hozzá. A forgalomváltozást ezenkívül még az exportoldalon a tejtermék és tojás, az importoldalon a gabona és gabonakészítmény, valamint az állati takarmány árucsoport is befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes export változását 0,1, az importét 0,5 százalékponttal növelte.
2021 augusztusában a teljes kivitel volumene 3,6 százalékkal kisebb, a behozatalé 6,9 százalékkal nagyobb lett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A 2019. augusztusihoz mérten a külkereskedelem volumene az exportban 1,2 százalékkal csökkent, az importban 6,9 százalékkal nőtt. A passzívum 751 millió euró volt, az egyenleg 1,1 milliárd euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest. Júliushoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 5,4, az importé 0,5 százalékkal csökkent.
A kivitel értéke 8,3 milliárd euró (2945 milliárd forint), a behozatalé 9,1 milliárd euró (3215 milliárd forint) volt augusztusban. Az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export értéke 4,2, az importé 19 százalékkal nőtt. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 6,0 százalékkal kisebb, a behozatalé 4,5 százalékkal nagyobb lett. A termék-külkereskedelmi egyenleg 1,1 milliárd euróval romlott. A passzívum 284 millió euróval több az első becslésben közöltnél.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 9,6, a behozatalban 13 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 2,7 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 0,9, a dollárral szemben 1,4 százalékkal gyengült.
Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 4,6 százalékkal csökkent, az onnan érkező behozatalé 4,4 százalékkal nagyobb lett. A termék-külkereskedelmi mérleg 658 millió euróval romlott, és 32 millió eurós hiány keletkezett. Az export 76, az import 70 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 0,4 százalékkal mérséklődött, a behozatalé 13 százalékkal bővült. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 437 millió euróval romlott, és 719 millió eurós passzívumot mutatott.
Kiemelt kép: Pexels