Agrárgazdaság

Már a gabonaágazatot fenyegeti az infláció megfékezése

Agrofórum Online

Oroszországban egyre nagyobb problémákat, belső feszültséget okoz az élelmiszerek árának emelkedése. A múlt hónapban egy közönséges televíziós műsorban egy nő a magas élelmiszerárak miatt hozta kellemetlen helyzetbe Vlagyimir Putyin elnököt. A mezőgazdasági termelőknek azonban nem tesz jót az árak visszafogása, ugyanis ezzel csökkennek a bevételeik és így kevesebbet költenek beruházásokra. Ennek hosszú távon lehetnek versenyhátrányt okozó hatásai.

Valentina Szleptszova azért kritizálta az elnököt, mert az ecuadori banán olcsóbb Oroszországban, mint a belföldön termelt sárgarépa, és azt kérdezte, hogy édesanyja hogyan élhet meg a béréből, miközben a burgonya és a hasonló termékek ára emelkedik.

Vlagyimir Putyin elismerte, hogy a magas élelmiszerköltségek problémát jelentenek, többek között az alapvető zöldségeknél a globális áremelkedések és a hazai hiány miatt. Az orosz kormány lépéseket tett a kérdés kezelésére, és további intézkedésekről is tárgyalnak, de azokat nem részletezte.

Valentina Szleptszova nagy vihart kavart nyilatkozata problémát jelent Vlagyimir Putyin számára, mert széles körű nyilvános háttérre támaszkodhat. A fogyasztói árak meredek emelkedése nyugtalanítja a szavazókat, különösen a kisnyugdíjas, idősebb oroszokat, akik nem akarnak visszatérni az 1990-es évekbe, amikor az égbekiáltó infláció élelmiszerhiányhoz vezetett.

Ez a helyzet arra késztette Putyint, hogy ösztönözze a kormányt az infláció leküzdésére. A kormány lépéseibe beletartozott a búzaexport adója, amelyet a múlt hónapban vezettek be állandó jelleggel, és a kiskereskedelmi ár felső határának meghatározása más alapvető élelmiszerek esetén.

Az orosz elnök azonban kemény választás előtt áll: azzal a kockázattal fenyegetheti Oroszország mezőgazdasági ágazatát, hogy megpróbálja megfékezni a szavazók elégedetlenségét az emelkedő árakkal, miközben az ország gazdái panaszkodnak az új adókra, és visszatartják őket a hosszú távú beruházásoktól.

A világ legnagyobb búzaexportőrének számító Oroszország lépései más országok inflációját is táplálták a gabona költségeinek emelésével. Az exportadó emelése például a globális árakat az elmúlt hét év legmagasabb szintjére emelte.

Szakértők szerint Putyinnak nincs közvetlen politikai fenyegetése a szeptemberi parlamenti választások előtt. Az élelmiszerárak azonban politikailag érzékenyek, és a drágulás visszafogása az emberek széles körű elégedettsége érdekében Putyin hosszú távú alapstratégiájának része.

„Ha az autók ára felmegy, csak kevesen veszik észre” – mondta egy orosz tisztviselő, aki ismeri a kormány élelmiszer-inflációs politikáját. „De amikor a mindennap vásárolt élelmiszerek drágulnak, akkor úgy érzik, hogy az általános infláció drámai módon emelkedik.”

A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov a Reuters kérdéseire válaszolva elmondta, hogy az elnök ellenzi azt a helyzetet, amikor a belföldön előállított termékek ára „ésszerűtlenül emelkedik”. Peszkov szerint ennek semmi köze sincs a választásokhoz, sem a szavazók hangulatához. Szerinte a kormánynak kell megválasztania az infláció elleni küzdelem módszereit, és hogy miként reagál mind a szezonális áringadozásokra, mind a globális piaci viszonyokra, amelyeket a koronavírus-járvány befolyásolt.

Oroszország gazdasági minisztériuma szerint a 2021 eleje óta bevezetett intézkedések hozzájárultak az élelmiszerárak stabilizálásához. A cukor ára idén 3% -kal emelkedett a 2020-as 65%-os növekedés után, a kenyér ára pedig 3% -kal emelkedett a 2020-as 7,8%-os növekedés után.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Súlyos búzaellátási problémákkal küzdenek Afrikában

2024. november 24. 14:10

Megzavarta a globális búzaellátást és súlyosbította az afrikai kontinens gabonahiányát, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Ukrán ,,egyenleg" az őszről

2023. január 3. 10:42

Szeptember vége, és az egyrészről Ukrajna, Törökország valamint ENSZ, másrészről Oroszország, Törökország és az ENSZ közötti úgynevezett ,,gabonamegállapodás” kezdete között több mint két hónap telt el.

Két hete drágul az orosz gabona exportára

2021. április 23. 05:03

Az időjárási körülmények továbbra is kedvezőek a közelgő termés szempontjából Oroszországban és általában Ukrajnában.

Nincs kereslet a grúz almára és fűszernövényekre Oroszországban

2022. március 11. 06:44

Oroszország ukrajnai fegyveres inváziója miatt a grúz gazdáknak nehézséget okoz az idénygyümölcsök és fűszernövények oroszországi exportja.

Nagyon rossz lehet az idei orosz búzatermés

2024. június 15. 16:10

A szárazság és a fagy okozta károk miatti aggodalmak jelentősek Oroszországban, a világ legnagyobb búzaexportőrénél.