Agrárgazdaság

Megérte a magyar mezőgazdaságnak az elmúlt két évtized uniós tagsága?

Agrofórum Online

Kereken 20 éve, 2004. május 1-jén csatlakozott Magyarország az Európai Unióhoz. Vajon a mezőgazdaság szempontjából okos lépésnek bizonyult ez?

A válasz határozott igen Kapronczai István szerint – az egyetemi tanár, az OTP Bank agrárszakértője minderről a Magyar Közgazdasági Társaság podcastjában beszélt. Úgy gondolja, nemcsak a több támogatás sorolható a pozitívumok közé, hanem az is, hogy

a magyar gazdatársadalom elsajátított egy sokkal nyugatosabb, sokkal szabálykövetőbb kultúrát.

A kép ugyanakkor összességében vegyes. Mezőgazdaságunk kibocsátása a 1,5-szeresére nőtt a csatlakozás óta, ami némileg elmarad az EU 27-ek átlagos növekedésétől. Pedig azt a déli tagállamok gyenge teljesítménye még vissza is húzza, ha tehát a velünk azonos szituációban lévő közép- és észak-európai országokkal vetjük össze a magyar agrárium teljesítményét, akkor az elmaradásunk jelentősebb.

Figyelmeztető jel, hogy határozott a lemaradásunk a velünk együtt csatlakozó országoktól. Ennek oka, hogy nem tudtuk a későn jövők előnyét úgy kihasználni, mint azok, pedig egy bizonyos fejlettségi szintről egy még magasabbra sokkal gyorsabban el lehet jutni, ha már fel tudjuk használni mások tapasztalatait.

Tény ugyanakkor, hogy a velünk együtt kandidálók (Csehország, Lengyelország, Észtország, Lettország, Litvánia, Szlovákia, Szlovénia, Ciprus, Málta) többsége tőlünk alacsonyabb bázisról indult, így ahhoz képest könnyebb volt javítani.

Lemaradva az igazi versenytársaktól

Ha az igazi versenytársainkhoz mérjük magunkat (lengyelek, hollandok, osztrákok), benchmark elemzést végzünk, akkor szomorúbb kép rajzolódik ki. Termőföld tekintetében kivételes helyzetben vagyunk hozzájuk képest, a termelésintenzitásunk viszont jelentősen elmarad még a lengyelekétől is, sőt növekvő a különbség.

Az eszközellátottság terén ugyan nőtt az egy hektárra jutó tárgyi eszközeink értéke, ám a lengyel adat a miénknek több mint kétszerese

– mutatott rá Kapronczai István, aki szerint az agrár-külkereskedelemben is akad még javítanivalónk. Ez korábban is sikeres ágazatunknak számított, az egyenlegünk dinamikusan emelkedik, de ha megnézzük, hogy a csatlakozáskor még nettó importőr Lengyelország agrárkivitele meghaladja Magyarországét, illetve Hollandia fajlagos agrárteljesítménye exportban és egyenlegben is 26-szorosa a hazánkénak, akkor máris máshogy fest a kép.

„Önmagunkhoz viszonyítva nagyot léptünk előre, jelentősen javult az ágazat pénzügyi kondíciója és jövedelmi helyzete, amit én a vállalkozások betétállományával szoktam jellemezni – folytatta a szakértő. – A mezőgazdaságban a mai betétállomány, vagyis a bankokban lévő gazdasági pénz 1500 milliárd forint fölött van, és folyamatos a növekedés. Közben az élelmiszeriparban csupán 280 milliárd forint körüli megtakarítás található a bankokban, és ez is ingadozó érték.”

Kiemelendő, hogy jelentősen nőtt az ágazat támogatása, amelynek viszont 80 százaléka az EU-tól érkezik, és 20 százaléka nemzeti forrás. Ez az összeg 2022-ben már meghaladta az 1000 milliárd forintot, tavaly pedig 1300 milliárd fölé emelkedett – a felhasználás hatékonysága a kulcskérdés.

Három kulcsterület

Kapronczai István szerint három területen volna szükség komoly előrelépésre, ha versenyezni akarunk Európával. Egyrészt egyre nagyobb gond a magyar mezőgazdaság szerkezete, gabona- és olajosnövény-centrikussága. Súlyos kihatása van rá így a klímaváltozásnak, a felvásárlási árak hektikusságának, nem véletlen, hogy a kisebb agrárvállalkozások körében komoly likviditási problémák jelentkeznek, és idén is várhatók bedőlések.

Az öntözés terén csak verbálisan léptünk előre, sokat beszélünk róla, de nincs cselekvés – véli a szakértő. Még vissza is esett az öntözött területek nagysága, pedig ez az egyik legjobban megtérülő befektetés.

2022-ben például 1000 milliárd forint volt az aszály miatti kibocsátás-csökkenés, amiből 100 ezer hektárnyi zöldmezős öntözésfejlesztés lenne megvalósítható. Ez több a jelenleg öntözött területnél.

Végezetül az élelmiszeriparban is nagy fejlesztések kellenének, a lengyel gazdaság sikerei például jórészt ennek, a magas külföldi tőkebefektetésnek köszönhetők. Disztribúciós központtá váltak, termékeket importálnak és dolgoznak fel, pedig nekünk kellett volna ezt a pályát befutni

– zárta Kapronczai István.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Tovább csökken a sertés- és szarvasmarha-állomány az EU-ban

2024. október 8. 13:10

Az állatállomány-összeírások legfrissebb eredményei szerint 2024-re tovább csökkent a sertés- és szarvasmarha-állomány az Európai Unióban.

Bővülhet a repce vetésterülete az EU-ban

2022. november 8. 08:03

A repcével bevetett - főként étolaj, állati takarmány és biodízel előállítására használt - terület ebben a szezonban már több mint 10 százalékkal nőtt.

Csaknem ötödével drágult a kenyér az EU-ban

2022. szeptember 21. 07:37

Magyarországon és Litvániában augusztusban volt a legnagyobb éves változás az átlagos kenyérárban, 66, illetve 33 százalékkal.

Növekedett a búza vetésterülete az unió legnagyobb termelőinél

2019. február 3. 04:47

A négy legnagyobb európai uniós búzatermelő országban növelték a búza vetésterületét, részben azért, mert a száraz időjárás megakadályozta a repce vetését.