Agrárgazdaság

Mégsem jött létre az orosz–ukrán szállítási megállapodás

Agrofórum Online

Oroszország és Ukrajna is megegyezett Törökországgal a források szerint, de Ukrajna az utolsó pillanatban kivonult az egyezségből.

Egyes források szerint a múlt hónapban majdnem megszületett az orosz–ukrán fekete-tengeri gabonaszállítási megállapodás. Az üzlet biztonságot adott volna a kereskedelmi szállításnak, Recep Tayyip Erdogan török elnök március 30-án jelentette volna be a megállapodást.

Oroszország és Ukrajna két hónapig tárgyalt Törökországgal a fekete-tengeri hajózás biztonságának biztosításáról. Megegyezésre jutottak egy szövegben, amelyet Ankarának kellett volna bejelentenie, de Kijev hirtelen kilépett. Négy, az ügyet jól ismerő, névtelenül nyilatkozó személy mondta el ezt a Reuters hírügynökségnek. A megbeszélések érzékenysége miatt a tárgyalásokat Törökország közvetítette, miután az ENSZ javasolta az egyeztetést.

Az ukránok az utolsó pillanatban visszaléptek

Márciusban megállapodás született „a fekete-tengeri kereskedelmi hajózás biztonsága érdekében”, és bár Ukrajna nem akarta hivatalosan aláírni, Kijev hozzájárult ahhoz, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök március 30-án azt bejelentse, egy nappal korábban azonban visszaléptek.

„A legutolsó pillanatban Ukrajna hirtelen kilépett, és az üzletet felrúgták” – mondta az egyik forrás. Három másik személy megerősítette az eseményeknek ezt a verzióját. Oroszország, Ukrajna és Törökország nem kívánt nyilatkozni.

Nem derült ki azonban, hogy Ukrajna miért vonult ki. A Reutersnek nyilatkozó források azt mondták, nem tudják, mi indokolta Kijev döntését.

Csendes diplomácia

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök februárban kijelentette, hogy új amerikai katonai segítség nélkül Ukrajna nem tudja megvédeni a fekete-tengeri hajózási folyosót, amely felöleli a Fekete-tenger nyugati partvidékét Románia és Bulgária közelében.

A szállítmányozási megállapodásról szóló tárgyalások, amelyekről korábban nem számoltak be, bepillantást engednek a csendes diplomáciába, amely zárt ajtók mögött zajlik. Ennek célja, hogy a tárgyalásokon részt vegyen a két harcoló fél, ha először csak a kereskedelmi hajózás kapcsán is.

Stephane Dujarric, az ENSZ szóvivője a Reuters jelentésére vonatkozó megjegyzésre azt mondta: „Továbbra is reméljük, hogy a Fekete-tengeren a hajózás szabadsága érvényesül.”

A Fekete-tenger jelentősége

Törökország és Antonio Guterres ENSZ-főtitkár hónapokig próbálta elérni, hogy a kereskedelmi hajózás szabadabb legyen a Fekete-tengeren, amely egyes területeken haditengerészeti háborús övezetté változott, amióta Oroszország 2022-ben megtámadta Ukrajnát.

A Fekete-tenger mind Oroszország, mind Ukrajna számára kulcsfontosságú útvonal az ömlesztett termékek, például gabona, műtrágya és olaj világpiacra jutásához, bár a tengeri szállítás volumene jelentősen csökkent a háború óta.

1936-os megállapodás van Törökország ellenőrző szerepéről

A megállapodás szövegében, amelynek egy példányát a Reuters is látta, az szerepelt, hogy Törökország „közvetítői erőfeszítéseinek részeként” megállapodást kötött Ukrajnával és Oroszországgal „a kereskedelmi hajók szabad és biztonságos mozgásának biztosításáról a Fekete-tengeren”.

Egy 1936-os megállapodás Törökország kezébe adta a Boszporusz és a Dardanellák feletti ellenőrzést, valamint a haditengerészeti hadihajók tranzitjának szabályozását. Biztosította továbbá a polgári hajók szabad áthaladását békeidőben, és korlátozta a nem fekete-tengeri országokhoz tartozó hajók áthaladását.

Biztonsági garanciák

A március 30-án majdnem bejelentett megállapodás értelmében Moszkva és Kijev is biztonsági garanciákat ajánlott volna a Fekete-tengeren közlekedő kereskedelmi hajóknak. Vállalták volna, hogy nem támadják, nem foglalják el vagy kutatják át őket mindaddig, amíg azok üresek, vagy nem katonai szolgálatot végeznek.

Törökország és az Egyesült Nemzetek Szervezete segített közvetíteni a Fekete-tengeri gabonakezdeményezést, amely 2022 júliusában jött létre és lehetővé tette csaknem 33 millió tonna ukrajnai gabona biztonságos fekete-tengeri exportját. Oroszország 2023 júliusában kilépett a megállapodásból, mert szerinte saját élelmiszer- és műtrágyaexportja komoly akadályokba ütközött.

Kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Tüntettek a magyar gazdák az ukrán gabona ellen Záhonynál – 100 milliárdos a káruk

2023. szeptember 18. 08:40

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ), valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szervezésében gazdatüntetést tartottak a záhonyi határátkelőhelyen amiatt, hogy az EU – több érintett ország határozott kérése ellenére – nem hosszabbította meg az ukrán gabona behozatali tilalmát.

Ukrajna merész tervet fontolgat, újra beindulhatnak a gabonaszállítások

2023. augusztus 22. 11:40

Amióta Oroszország kilépett a fekete-tengeri gabonaszerződésből, megnehezült az ukrán gabona külföldre juttatása. Most úgy tűnik, új és működőképes terv születhet a megoldásra.

Ukrán drón rongált meg egy orosz kompot, amely katonai célokat szolgált

2024. július 25. 13:10

Az érintett kikötőből jelentős gabonaexportot bonyolít le Oroszország a Fekete-tengeren keresztül.

Az ukrán gabonaexport létfontosságú dunai útvonalát veszélyeztetik orosz támadások

2023. július 26. 08:10

A Duna nélkül az exporthelyzet kritikussá válik. Csak szárazföldi útvonalakon csak nagyon kis mennyiség szállítható.