A kereslet-kínálati adatokban a bizottság a közönséges vagy lágybúza felhasználható termésmennyiségét 120,2 millió tonnában határozta meg, ami csökkenés a múlt havi első kilátásokban szereplő 120,8 millióhoz képest, és 2020 óta még mindig a legalacsonyabb érték. Ennek oka, hogy a korábban vártnál nagyobb területcsökkenést prognosztizáltak.
Az összesített mennyiség így is nagyobb lehet
A négy évvel ezelőtti helyzethez hasonlóan Nyugat-Európa egyes részein a búza vetését megzavarta az őszi és téli heves esőzés.
A bizottság ennek ellenére 12,1 millióról 12,2 millió tonnára emelte a búza 2024/25. végi készletére vonatkozó előrejelzését. A megmaradó készletek a vártnál nagyobbak lehetnek, ami ellensúlyozza a betakarításkor várható mennyiség csökkenését.
A jelenlegi, 2023/24-es gazdálkodási szezonban a búza végkészletét most 20,4 millió tonnára várják. Az adat 0,5 millióval haladja meg a korábbi előrejelzést. Ez viszont a 2023/2024-ben várható uniós import felfelé módosítását tükrözi, amit jelenleg 8 millió tonnára tesznek a korábban előre jelzett 7,5 millió tonnával szemben.
Csökken a búzaimport
Az ukrán gabona beáramlása miatt az EU-ban problémás ponttá vált búzaimport a bizottság előrejelzése szerint 2024/25-ben 4,5 millió tonnára csökken – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A bizottság változatlanul hagyta a 2023/2024-es és 2024/25-ös uniós búzaexportra vonatkozó előrejelzését, ami mindkét szezonban 31 millió tonnás lehet a várakozások szerint.
Korlátozták a vámmentes áru mennyiségét
Az európai döntéshozók az elmúlt hetekben korlátozták a vámmentes ukrán gabona behozatalát, mivel a választások előtt a gazdálkodók tiltakozása visszhangra talált a szavazók körében.
Bár az EU kiterjesztette a vámmentességet az ukrán élelmiszer-termelőkre, a múlt hónapban megállapodtak abban, hogy a gazdálkodók tiltakozásának hatására vámot vetnek ki, ha az import egy bizonyos szintet meghalad.
Fotó: Pixabay