Növénytermesztés

Európában egyértelműen Németország számít a burgonya otthonának

Agrofórum Online

A tavalyi esztendőben összesen 55,3 millió tonna burgonyát takarítottak be az Európai Unió területén. Ennek körülbelül egyötödét Németországban termelték, őket Lengyelország, Franciaország és Hollandia követi a rangsorban. Magyarország európai tekintetben az átlagosnak mondható országok közé tartozik, az uniós burgonyatermesztés 0-5 százalék közötti kategóriájában helyezkedünk el a szomszédos EU-tagállamokkal együtt.

Németországban egyébként annak ellenére már egy ideje csökken a burgonya teljes termőterülete, hogy messze ők vezetik az uniós rangsort. Az elmúlt 20 évben majdnem a felére csökkent a burgonyával bevetett terület az országban. Az adatok szerint a betakarított mennyiség 25 százalékkal mérséklődött ezen időszak alatt. Lengyelországban és Romániában különösen még ennél is nagyobb mértékű a csökkenés, Belgiumban, Franciaországban és Dániában az elmúlt évtizedben mindeközben növekedett a termelés.

Németországhoz tartozik az Európai Unió burgonyabetakarításának több mint 21 százaléka – derült ki a katapultmaps Instagram-oldal által készített infografikából. A második legnagyobb arányt képviselő kategóriába, a 16 és 20 százalék közötti sávba Lengyelország tartozik. A harmadik legjelentősebb sáv a 11 és 15 százalék közötti, ahol két ország, Franciaország és Hollandia szerepel. A következő öt százalékos tartomány a 6 és 10 százalék közötti, ide csak egyetlen ország, Belgium sorolható a rendelkezése álló adatok alapján.

Magyarország számos más országgal együtt a 0 és 5 százalék közötti sávba tartozik. Az öt százalékhoz egyébként Dánia és Románia van nagyon közel, majd Spanyolország, Ausztria, Svédország és Csehország következik. A mezőny második felében Finnország, Portugália, Írország, Görögország és Litvánia termelt több burgonyát, mint Magyarország. A mi termelésünk az uniós szint egy százalékát sem éri el. A rangsorban utánunk Horvátország, Lettország, Szlovákia, Szlovénia, Észtország és Ciprus található az érdemi mennyiséget felmutató országok rangsorában.

Kiemelt kép: Unsplash

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

20 érdekesség a burgonyáról

2024. október 7. 16:10

Magyarországra német közvetítéssel került a krumpli, így lett Grundbirnéből (földikörte) krumpel, majd krumpli. De mi mást tudunk még a burgonyáról?

Lézerfénnyel riasztják a madarakat, meggyőzőek az eredmények

2024. október 3. 08:10

A lézerpályák összetettsége miatt a madarak a program mintáját nem tudják könnyen megszokni, így a fenyegetés dinamikus jellege hosszú távon fennmarad.

Megfejtették az aszálytűrő kukoricák titkát: a talajban rejtőzik

2024. október 2. 16:10

Bebizonyosodott, hogy egy bizonyos gyökértípus sokkal több tápanyagot és vizet tud felvenni, mint mások, a fejlődése pedig genetikailag kódolt.

A nem borsóízű borsó válthatja ki a szóját

2024. október 1. 15:10

Viszolyog a szójáról, de nem szívesen enne borsóízű vegán hamburgert sem? Mit szólna ugyanehhez borsóíz nélkül?

Egy szőlőfajta története - Teutonoktól a Rizling nemzedékig

2019. április 28. 06:34

A fajta népszerűségének és sikerének fenntartása érdekében a Német Borászati Intézet létrehozta a „Rizling nemzedék” elnevezésű szervezetet, amely a 35 évesnél fiatalabb gazdákat buzdítja a rizling kultúra fejlesztésére, ápolására.

Jó almatermés várható Észak-Németországban

2022. augusztus 17. 12:36

Az első betakarítási jelentések jók, 295 mázsás hektáronkénti almatermést remélnek 2022-ben az észak-németországi Brandenburgban.

Drága lesz a húsvéti tojás Németországban

2023. április 3. 08:03

Idén húsvétkor a német fogyasztóknak a szokásosnál jóval mélyebben kell belenyúlniuk a zsebükbe a tojásért.

A szokottnál hamarabb kezdték el a sütőtök betakarítását

2022. augusztus 22. 11:34

A sütőtök szereti a meleget – ezért a száraz nyárnak kevés hatása van a terméshozamra.