Agrárgazdaság

Oroszország 8 millió tonnára csökkentheti a búzaexport kvótáját

Agrofórum Online

Oroszország 8 millió tonnában tervezi megállapítani búzaexport kvótáját – közölte a moszkvai gazdasági minisztérium, ami 1 millió tonnás csökkenést jelent a korábban tervezett szinthez képest.

A világ legnagyobb búzaexportőrének, Oroszországnak a készletei visszaesnek ebben a gazdálkodási szezonban, Moszkva pedig a hazai ellátás biztosítása és a belföldi árak növekedésének megfékezése miatt aggódik, mivel csaknem hat éve magas inflációval néz szembe.

A 2022. február 15-től június 30-ig tartó időszakra 11 millió tonna gabonára, ezen belül 8 millió tonna búzára vonatkozó kvótát terveznek – áll a minisztérium közleményében, amely megerősíti a Reuters jelentésében foglaltakat.

Eredetileg 14 millió tonnára tervezték a meghatározandó mennyiség nagyságát, ebből 9 millió tonnát tett volna ki a búza. 2021 azonos időszakában a gabonakvóta 17,5 millió tonna volt. 2021-ben nem volt külön korlát a búzaexport méretére.

A búzakvóta mérete kisebb a korábban vártnál, de még mindig közel van az ország exportálható többletéhez ebben az időszakban – mondta a Reutersnek egy Oroszországgal foglalkozó gabonakereskedő.

Az orosz búzaexport 37,5 százalékkal esett vissza a 2021/22-es gazdálkodási szezon július 1-jei kezdete óta, a kisebb termés és a december 22-től 94,0 dollárra változó tonnánkénti exportadó miatt.

Oroszország módosíthatja az adó kiszámításához használt képletet abban az esetben, ha a globális árak tonnánként 400 dollárra emelkednek – közölte a moszkvai mezőgazdasági minisztérium novemberben. A fekete-tengeri kikötőkből származó 12,5 százalékos fehérjetartalmú orosz búza tonnánként 334 dollárba került a múlt héten.

A gazdasági minisztérium megerősítette azt az információt, mely szerint az oroszországi képletalapú gabonaexportadó-mechanizmust úgy finomítják, hogy a belföldi piacot még jobban megvédje a világpiaci árak meredek növekedése esetén.

További részleteket nem közöltek a hatásgok az exportkvóta szabályozásával kapcsolatban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

7-12 százalékkal drágul a kenyér Oroszországban

2021. július 21. 08:10

Több orosz kenyérgyártó is közölte a kiskereskedelmi láncokkal, hogy a magasabb termelési költségek és az állami támogatás korlátozott hatása miatt augusztustól 7-12%-kal kívánják emelni az árakat - jelentette a Kommersant napilap az iparági forrásokra hivatkozva.

A koronavírus miatt fedezik fel újra a hajdinát az orosz vásárlók

2020. március 19. 12:46

Oroszországban átlagosan 440 ezer tonna hajdinát fogyasztanak az emberek évente. A termelők szerint a tavalyi szezon jól sikerült, így nagy készletekkel rendelkezik az ország.

A sátán növénye lenne a kaukázusi medvetalp?

2024. március 13. 07:10

A kaukázusi medvetalp hazánkban is ismert és „rettegett” gyomnövény, hiszen erősen mérgező és súlyos, akár több hónapon keresztül gyógyuló sebeket ejt a bőrön.

A globális folyamatokkal csökkentek az orosz árak is

2021. december 15. 07:36

Az orosz búzaexport 37,5%-kal csökkent a 2021/22-es gazdálkodási szezon július 1-jei kezdete óta, a kisebb termés és az exportadó miatt.