Egy magas rangú ukrán tisztviselő azzal vádolta Oroszországot, hogy polgári hajókat fenyeget a Fekete-tengeren, és sürgette a nemzetközi közösséget, hogy ítélje el a szerinte "terrorista módszereket".
Oroszország a múlt héten felmondta az ENSZ közvetítésével létrehozott gabonaszállítási megállapodást, amely lehetővé tette Ukrajnának, a világ legnagyobb gabonatermelőjének, hogy biztonságosan exportálja gabonáját a Fekete-tengeren keresztül, és figyelmeztetett, hogy az ukrán tengeri kikötőkbe tartó hajókat katonai célpontnak tekinthetik.
Orosz hadihajók fenyegetik a civileket a Fekete-tengeren, megsértve a nemzetközi tengeri jog minden normáját”
– írta Andrij Jermak, Volodimir Zelenszkij elnök hivatalának vezetője a Telegram üzenetküldő alkalmazásban.
Az ukrán határőrség külön közleményben jelezte, hogy elfogták azt a figyelmeztetést, amelyet Oroszország csütörtökön közölt egy ukrán kikötő közelében elhaladó civil hajóval. Nem azonosította a hajó vagy a kikötő nevét, de azt mondta: „Az agresszor hadihajói továbbra is szemtelenül és vakmerően viselkednek a Fekete-tenger vizein, megsértve a nemzetközi tengeri jog összes normáját”.
Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat csütörtökön közölte, hogy robbanóanyag nyomait találta egy Törökországból Oroszországba tartó külföldi hajó fedélzetén, amely korábban belépett egy ukrán kikötőbe. Ez volt a második ilyen bejelentés ezen a héten, amikor egy külföldi hajó gabonáért indult.
A háború befejezését és a gabonaszállítások visszaállítását kérik Putyintól
Az afrikai vezetők arra kérték pénteken Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy folytassa az ukrajnai konfliktus lezárását célzó béketervük megvalósítását, és újítsák meg az ukrán gabona biztonságos háborús exportjáról szóló megállapodást.
Ennek a háborúnak véget kell vetni. És csak az igazságosság és az értelem alapján érhet véget”
– mondta Moussa Faki Mahamat, az Afrikai Unió Bizottságának elnöke Putyinnak és afrikai vezetőknek Szentpéterváron.
Az energia- és gabonaellátási zavaroknak azonnal véget kell vetni. A gabonamegállapodást meg kell hosszabbítani a világ összes népe, különösen az afrikaiak érdekében”
– tette hozzá.
A Reuters júniusban arról számolt be, hogy az afrikai terv egy sor lehetséges lépést tartalmaz a konfliktus enyhítésére, beleértve az orosz csapatok visszavonását, az orosz taktikai nukleáris fegyverek Fehéroroszországból való eltávolítását, a Nemzetközi Büntetőbíróság Putyin elleni elfogatóparancsának felfüggesztését és a szankciók enyhítését.
Putyin hűvös fogadtatásban részesítette, amikor afrikai vezetők bemutatták neki a tervet a múlt hónapban. Pénteken azt mondta, Moszkva tiszteletben tartja a javaslatot, és alaposan tanulmányozza azt.