Agrárgazdaság

Parizer: silány felvágott vagy minőségi termék?

Nébih / Agrofórum Online

A sokak által lenézett párizsi igenis lehet minőségi termék, ha valóban szakszerűen készítik el, hús és szalonna felhasználásával, a szóját messze elkerülve.

A párizsinak (parizernek) nincs jó híre, a legtöbben „silány” felvágottnak tartják, még sincs olyan ember, aki alkalmanként ne kívánná meg egy vajas zsömlébe téve. Ideális esetben a párizsi vízzel kevert húsnyesedékből, húsmaradványokból és szalonnából készül, a probléma ott kezdődik, amikor a gyártók szójával próbálják megkötni a benne lévő vizet és zsírt.

Ha a parizer ruganyos, gumiszerű, arról fel lehet ismerni, hogy nem spóroltak a szójával az elkészítésekor.

Ki gondolná, hogy ez az egyszerű ennivaló is jogosult lehet a KMÉ védjegyre. Ez a Kiváló Minőségű Élelmiszer rövidítése, és egyszerre utal az élelmiszerek biztonságára, minőségére és a fenntarthatósági szempontokat szem előtt tartó gyártási folyamatokra.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Termékmustráján ezúttal párizsik kerültek az asztalra. A vizsgálatfolyamat eredménye alapján 13 termék gyártója, forgalmazója nyerte el a pályázás lehetőségét a KMÉ-védjegy arany fokozatára.

A kínálatot feltérképező polcfelmérést és a nevezést követően összesen 38 termék került nagyító alá a hivatal laboratóriumaiban. A szeletelt és rúd kiszerelésű párizsik jelölésvizsgálatát is elvégezték a szakemberek.

A minőségmustrán végül 19 párizsi vehetett részt, ahol az Agrárminisztérium és a Nébih munkatársai mellett a termékcsoport gyártói és forgalmazói, szakbizottságok, egyesületek, szakmai szervezetek képviselői, dietetikusok, gasztronómiai szakértők és egyetemi oktatók kóstolták meg és értékelték a termékeket.

A csomagolásvizsgálatot követően kialakultak a végleges pontszámok. Az összesített eredmények alapján 13 párizsi, húsösszetételük szerint két baromfi, négy sertés, három borjú és sertés, három marha és sertés, valamint egy marha párizsi került a legjobbak közé.

Ezzel az adott termékek gyártója, forgalmazója számára megnyílt a lehetőség a KMÉ arany fokozatának pályázására.

(Fotó: Ceti Marinel/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egyenrangúbbá válnak a termelők és a felvásárlók

2025. január 9. 12:10

Az Agrárminisztérium szándéka az, hogy egyértelmű és a termelők pozícióját védő szabályok között működjenek a felvásárlási folyamatok.

68 millió forint hektáronként: a világ legdrágább termőföldjei Magyarország közelében vannak

2025. január 3. 09:10

A KSH adatai szerint 2023-ban 2 266 800 forintba került a szántók hektárja Magyarországon, az átlagár 15 év alatt a négyszeresére emelkedett.

Kevesebbet kerestek az amerikai gazdálkodók 2024-ben

2024. december 31. 12:10

A növénytermesztésből származó bevétel a rekordtermés ellenére drámai mértékben csökkent 2024-ben. Az állattenyésztők viszont többet kerestek.

Mikor áll meg a liszt drágulása?

2024. december 30. 16:10

Az élelmiszerek átlagosan 0,9 százalékkal drágultak, ezen belül a tojás 11,9, a sertéshús 0,7, a liszt 0,5 százalékkal került többe.

Újra képernyőn a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegy

2021. október 8. 13:34

Országos médiakampányt indít a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegy népszerűsítése érdekében az Agrármarketing Centrum (AMC) az Agrárminisztérium (AM) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) közreműködésével.

Először adták át a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet

2019. szeptember 28. 10:33

A termékmustra egyfajta jó értelemben vett versenyhelyzetet is teremt, folyamatos fejlesztésre ösztönözi a gyártókat.