Több forrás szerint is a tejszín, amely fontos alapanyaga például a cukrászoknak, rekordot, 10 155 eurós tonnánkénti árat ért el. Ez az áremelkedés is a tejtermelés visszaesését mutatja, és együtt jár más tejtermékek, például a tejpor, a vaj és a sajt árának emelkedésével.
Nehéz helyzetben a tejágazat
Ezek a fejlemények jelentősen növelik az európai tejiparra nehezedő nyomást. A tejből továbbra is a feldolgozóipari kereslethez képest kevés áll rendelkezésre, amit a tömbvaj korlátozott elérhetősége és a tejtermékek emelkedő árai jeleznek.
Emellett a tejtermelő gazdaságok olyan kihívásokkal néznek szembe, mint a munkaerőhiány és az egyre szigorúbb európai uniós szabályozási követelmények. Az Északnyugat-Európa egyes részein előforduló kéknyelv-betegség is negatív hatással van a tejtermelésre.
A magas tejárak ellenére a termelés Hollandiában 2%-kal csökkent az előző évhez képest. A Németországban alapanyagként rendelkezésre álló tej mennyisége szintén elmarad az előző évitől. A nyers tej azonnali piaci árai jelentősen magasabbak, mint a tejüzemek által a tejtermelőknek fizetett árak. A magyarországi tejfelvásárlási árak is emelkedésbe kezdtek a nyár óta, az exportárak pedig jelentősen nőttek.
Nem látszik, mi lesz a folyamat vége
A nagy kereslet és az emelkedő árak ellenére a tejtermékek elérhetősége továbbra is korlátozott. Bár az elemzők arra számítanak, hogy a helyzet a következő hónapokban némileg enyhülni fog, az előrejelzés továbbra is bizonytalan. A tejszín ára november után hagyományosan csökken, de a közelgő karácsonyi szezon miatt a kereslet és így az árak is tovább emelkedhetnek.
A szakértők egyelőre nem látják, hogy a helyzetben jelentős változás állhatna be, és november második fele előtt nem számítanak fordulatra.
Fotó: Pixabay