Agrárgazdaság

Újabb két hajó enyhíti a globális gabonaproblémákat

Agrofórum Online

Kedden további két gabonaszállító hajó hagyta el az ukrajnai csornomorszki kikötőt az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország által közvetített megállapodás részeként.

A védett folyosót létrehozó megállapodás célja a globális élelmiszerhiány enyhítése volt, Ukrajna ügyfelei között a világ legszegényebb országai, például az afrikai Eritrea is megtalálható. Eddig azonban az export zömét a kukorica jelentette, amelyet általában takarmányozásra vagy bioüzemanyag-etanol előállítására használnak fel.

Az egyezmény biztonságos szállítási csatornát hozott létre három ukrajnai kikötőből származó export számára, és megnyitotta az utat a háború sújtotta országban a februári orosz invázió óta rekedt hajók előtt.

Eddig mintegy 370 000 tonna mezőgazdasági terméket szállítottak ki, túlnyomórészt kukoricát, de kis mennyiségben szóját, napraforgóolajat és napraforgólisztet is. Még nem indult el búzaszállítmány.

Ez részben az orosz invázió időzítését tükrözi, mivel a tavalyi búzatermés nagy részét már februárban exportálták, mivel azt több hónappal a kukorica előtt takarítják be, és így általában korábban kerül kiszállításra. Becslések szerint hárommillió tonna gabona található a kikötőkben, amelyet először el kell szállítani, ami valószínűleg körülbelül szeptember közepéig tart majd.

Sokkal nagyobb mennyiségeket kell szállítani ahhoz, hogy jelentős hatást gyakoroljanak a globális ellátásra. Ukrajnában mintegy 20 millió tonna gabona maradt a tavalyi termésből országszerte felhalmozva, valamint az idei búzatermés, amelyet további mintegy 20 millió tonnára becsülnek.
Az érintett három kikötő – Odessza, Csornomorsk és Pivdennyi – együttes kapacitása körülbelül hárommillió tonna havonta, és egyesek arra számítanak, hogy októberben ez az exportszint várhatóan megvalósulhat.

Ekkora mennyiségű gabona szállításához azonban sok hajóra lesz szükség, és egyes hajótulajdonosok óvatosak lehetnek a háborús övezetbe való belépés miatt, különösen az aknák által jelentett veszély és a magas biztosítási költségek miatt – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Újabb kihívás elé állítja a szállítmányozókat, hogy elegendő számú tengerészt találjanak, akik hajlandóak az ukrajnai kikötőkben rekedt hajókon dolgozni, valamint az ukrán kikötőkbe érkező hajókra is nehéz legénységet találni. A konfliktus kezdetén körülbelül 2000 tengerész rekedt a világ minden részéről Ukrajna kikötőiben, és ez a szám mára 450 alá csökkent.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

Novemberben kilőtt a Deere & Company árfolyama

2024. december 6. 15:40

A három legjobban teljesítő papír közé került 10,1 százalékos drágulással a Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV.

Ukrajna exportjának sikerét a vörös-tengeri válság próbára tette

2024. január 25. 15:40

Ukrajnának sikerült olyan szintre növelnie fekete-tengeri gabonaexportját, amilyenre az orosz invázió előtt nem volt példa, bár a vörös-tengeri hajózási válság új kihívás elé állítja az ország döntő fontosságú mezőgazdasági kereskedelmét.

AM: a kormány kivezeti a gabonakiviteli bejelentési kötelezettséget

2023. január 20. 06:34

A kormány úgy döntött, hogy az Európában kialakult gabonapiaci helyzetre tekintettel kivezeti a gabona- és olajosnövények tekintetében tavaly márciusban bevezetett export bejelentési rendszert.

29 százalékos mínuszban az ukrán gabonaexport

2023. február 8. 09:36

Ukrajna a 2022/2023-as gazdálkodási szezonban eddig csaknem 27,7 millió tonna gabonát exportált, ami kevesebb, mint az előző szezon azonos szakaszában exportált 39,2 millió tonna.

Kijev: az uniós szállítási támogatások segítik az ukrán gabonaexportot

2023. augusztus 23. 11:10

Az agrárpolitikai minisztérium és a kormány kéréssel fordult az Európai Bizottsághoz, hogy kompenzálja az ukrán gazdálkodókat.