Az ukrajnai fekete-tengeri odesszai kikötő hétfőn újraindította működését, a szállításokat innen a régió energiarendszerét ért orosz támadás után függesztették fel – közölte az ukrán infrastrukturális minisztérium szóvivője.
Oroszország október óta rakéta- és dróncsapásokkal veszi célba Ukrajna energiainfrastruktúráját. Mikola Szolszkij ukrán mezőgazdasági miniszter korábban azt mondta, hogy két másik kikötő – Csornomorszk és Pivdennyij –, amelyek az Oroszország és Ukrajna közötti megállapodás értelmében gabonát exportálhatnak Ukrajnából, részben üzemel.
Többet szállítanának az oroszok
Oroszország módosítani akarja a fekete-tengeri gabonával kapcsolatos kezdeményezést annak érdekében, hogy több élelmiszer-ellátást biztosítson a világ legszegényebb afrikai és ázsiai országaiban – idézte a TASS hírügynökség Szergej Versinin orosz külügyminiszter-helyettest.
Moszkva az USA-t hibáztatja
Oroszország azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy nem vett részt konstruktívan az isztambuli diplomáciai tárgyalásokon, de kijelentette, hogy a török város megfelelő hely az ilyen kapcsolatokra.
Orosz és amerikai diplomaták találkoztak Isztambulban, hogy megvitassák kapcsolatukat számos technikai kérdéssel kapcsolatban.
Oroszország február 24-i ukrajnai inváziója óta Tayyip Erdogan török elnök az egyik legfontosabb közvetítő egyrészt Oroszország, másrészt Ukrajna és a Nyugat között. Ennek a gabonaszállítási együttműködés létrejöttében is fontos kulcsszerepe volt.
Diplomaták szerint Erdogan fontos szerepet játszott abban, hogy Putyint meggyőzte arról, hogy a múlt hónapban újra részt vegyen az ENSZ által közvetített fekete-tengeri gabonaüzletben, miután dróntámadást hajtottak végre az oroszok által annektált Krím-félszigeten egy orosz haditengerészeti támaszpont ellen.
Miközben Moszkva és Washington nyilvánosan a globális stabilitást fenyegető nagy veszélyként tartják egymást számon, több szinten is vannak kapcsolataik egymással.
A két hírszerzés tárgyalásai mellett nagykövetségeik működnek és diplomatáik is tartanak kapcsolatot Törökországban, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSB) fogolycsere-tárgyalásokat folytatott.
Meglehetősen közeli lehet a megállapodás az orosz ammóniaexport újraindításáról egy ukrajnai fekete-tengeri kikötőbe kiépített vezetéken – mondta Martin Griffiths, az ENSZ segélyszervezet vezetője a Reuters NEXT korábbi eseményén, hangsúlyozva, hogy ez „majdnem fontosabb”, mint a gabonaexport biztosítása.
A török féllel Isztambulban folytatott megbeszélései után az oroszok kijelentették, hogy Törökország pozitív szerepet játszik a gabonaüzletben.
„A műtrágyák, az ammónia exportjával kapcsolatban beszélnünk kell a kereskedelmi komponensről” – mondta Versinin. „Oroszország az egyik legnagyobb ammónia- és más szükséges műtrágyagyártó.”