Ukrajna azon fáradozik, hogy a lehető legtöbb gabonát szállítsa külföldre ezen a nyáron, kihasználva a Fekete-tenger térségében elért katonai eredményeket az export fellendítésére.
Ukrajna a világ legnagyobb búza- és kukoricatermesztője, és Oroszország 2022-es inváziója előtt az ország csak havonta körülbelül 6 millió tonna gabonát exportált a Fekete-tengeren keresztül.
Kulcsfontosságú bevételek
A gabonaeladások kulcsfontosságú bevételi forrást jelentenek, és bár a globális árak gyengék, Ukrajna pénzszűkében lévő gazdálkodóinak nemigen van más választásuk, mint az export előmozdítása, mert a következő őszi vetési időszakot finanszírozniuk kell.
Duplázás
Az ukrán UGA Kereskedelmi Szakszervezet adatai szerint Ukrajna júliusban megduplázta élelmiszerexportját, több mint 4,2 millió tonnára növelte azt az előző év azonos hónapjához képest. Mindezt annak ellenére érték el, hogy felerősödtek az orosz támadások Odessza, a fekete-tengeri export egyik kulcsfontosságú csomópontja és Izmail ellen, amely a térség egyik jelentős kikötője.
Célországok
Ukrajna júliusi exportjának célországait még nem közölte, de az elmúlt szezonban búzája nagy részét Spanyolországba, Egyiptomba és Indonéziába exportálta, kukoricája pedig leginkább Spanyolországba és Kínába került.
A megugrás annak ellenére következett be, hogy az idei szezonban a háborúval összefüggő fennakadások miatt visszaesett a kibocsátás, és nincs garancia arra, hogy Kijev a 2024/2025-ös szezonban is fenntartja a trendet.
„Mindent megteszünk annak érdekében, hogy az üzleti élet még háborús körülmények között is élénküljön” – mondta Dmitro Barinov, az ukrán tengeri kikötői hatóság helyettes vezetője a Reutersnek.
Odessza és Duna
Ukrajna júliusban eddig 3,7 millió tonna mezőgazdasági terméket exportált Odesszán keresztül, és 569 ezer tonnát a Dunán keresztül – mutatták ki az exportadatok.
Hat kukoricaszállítmány érkezett Ukrajna másik két működő fekete-tengeri kikötőjéből, Csornomorszkból és Pivdennyijből júniusban és júliusban Rotterdamba, Európa legforgalmasabb kikötőjébe és Spanyolország Cartegna városába – mutatták ki az LSEG külön szállítási adatai.
Július óta Ukrajna Kínába, Egyiptomba és Törökországba is szállít rakományokat, derült ki a Kplertől származó külön adatokból.
(Kép: Pexels)