Agrárközélet

7+1 kora őszi feladat a kertben

Andreas Stihl Kft.

Míg a fákról le nem hullanak az utolsó, őszi színekben pompázó falevelek, a kertben mindig akad tennivalónk. Hogy a kertünk tavasszal frissen és egészségesen pompázhasson, készítsük fel növényeinket gondosan a télre. Ehhez profi tippeket ad Beh Mariann, a Stihl kertápolási szakértője.

1. Gyepápolás ősszel is a tavaszi üde pázsitért
A gyep ápolását ősszel sem hanyagolhatjuk el, ha tavasszal friss és egészséges pázsitot szeretnénk. Az őszi gyeptrágyázás mellett a gyepszellőztetésről se feledkezzünk meg. Gyeptrágyázáshoz a nitrogénben szegény vagy nitrogénmentes, káliumban gazdag gyeptrágyát válasszuk. Éjszakai fagyok esetén már ne nyírjuk a gyepet 4-5 cm-nél alacsonyabbra, a fűnyírások számát fokozatosan csökkentsük.

2. A komposztálóban végzi…
Ősszel rengeteg szerves hulladék keletkezik a kertben, amelyek mind a komposztálóba kerülhetnek. Mielőtt a komposztba tennénk, az összegyűjtött kerti hulladékot, még a lehullott lombot és a levágott füvet is érdemes kerti aprítógéppel kisebb darabokra vágni, meggyorsítva ezzel a komposztálás folyamatát. A komposztálóba tehetjük az ősszel hervadásnak indult, a talajból gyökerestől kihúzott egynyári dísznövényeket, fűszernövényeket, vagy az évelőkről levágott és felaprított elszáradt növényi részeket is.

3. Most ültessünk facsemetét
Az ősz folyamán tervezett facsemete-ültetéseket most érdemes megtervezni, megkeresni megfelelő helyüket, valamint megásni a legalább 60-80 cm mély ültetőgödröket. Ha a felásott talaj tápanyagban szegény, dúsítsuk átszitált komposzttal, szerves trágyával. Fontos, hogy a korábban betegség miatt kivágott fák helyére ne ültessük ugyanazt a fajtát, mert itt a talajban még jelen lehet a fára ártalmas kórokozó, kártevő. A gyümölcsfacsemeték ültetésének optimális időpontja az október, november. A csemetéket az ültetés előtt érdemes egy napra vízbe állítani, ültetés után pedig alaposan beöntözni.

4. A mediterrán növények már fázhatnak
A fagyérzékeny, mediterrán cserepes növényeket még az első éjszakai fagyok előtt tegyük fagymentes, jól szellőző helyre, ahol télen sem csökken a hőmérséklet 5 °C alá. Öntözővizük mennyiségét folyamatosan csökkentsük. Akármilyen szépek is, kerüljön most már be a kertből a citrom-, a babér-, az olajfa és a leander is.

5. Nárcisz, jácint, tulipán – földbe a hagymáikkal!
A hagymás dísznövények, mint például a nárcisz, tulipán vagy jácint hagymáit kora ősszel ültessük, hogy a fagyok beálltáig meggyökeresedjenek. A dísznövények hagymáinak méretéhez képest kétszer olyan mély ültetőgödröt ássunk, amelynek aljába tápanyagban szegény talaj esetén szórjunk szervestrágyát vagy átszitált komposztot.

6. Hogy jövőre vidám szamócáink érjenek
A szamócapalánták szabadföldi elültetésére, valamint az elszaporodott szamócatövek szétültetésére a kora ősz a legmegfelelőbb. Az előkészített ágyásokba szórjunk házi komposztot vagy trágyát, az elültetett növények tövét öntözzük be alaposan, hogy még a tél előtt gyökeret fejleszthessenek. Válasszuk a szamócák ültetésére a kert napfényben gazdag területeit. Új palánták vásárlása esetén friss és élénk lombozatú, erős gyökérzetű növényeket válasszunk.

7. Gondoskodjunk a gyógy- és fűszernövényekről is
A levendulát, zsályát metsszük vissza, hogy ne érje őket fagykár. A fűszeres illatú cserjék töveit kb. a felére vágjuk vissza, a zsálya leveleit szárítsuk meg, tegyük el télire. A kertben elterjedt citromfüvet és a különböző mentafajtákat tőosztással szétültethetjük. Ilyenkor föld alatti hajtásaikkal együtt ássuk ki az egész fűszernövényt, majd válasszuk szét úgy, hogy 3-4 növény együtt maradjon, ezeket ültessük külön-külön új helyükre. Mivel gyorsan növekedő növényekről van szó, hogy megfékezzük a túlszaporodásukat, érdemes cserepestül elültetni őket.

Plusz 1 tipp a Stihl szakértőtől: őszi sövényápolási praktikák
A kertünket díszítő örökzöld cserjéken és sövényeken a kora őszi időszakban még végezhetünk egy formára nyírást, amelynek gondozott alakja jól mutat majd télen is a kertben. Fontos, hogy a fagyok beálltakor már ne nyírjuk a sövényt, ez fagykárokhoz vezethet. Nagyobb területek gondozásához benzines gépeket javaslok, a HS termékcsalád kiváló választás. Ha a csendes működés, precíz munka és könnyű kezelhetőség a fő célunk, akkor az akkumulátoros STIHL HSA gépeket ajánlom.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Ha az istállóban elszaporodnak a patkányok: irtás csalétekkel

2024. október 25. 16:10

A gazdaság a patkányok számára maga a mennyország, tele búvóhellyel és táplálékkal. Sok esetben csak patkányirtással tudunk ellenük védekezni.

Megváltozott a benzin összetétele - mi lesz a kisgépekkel?

2020. január 7. 12:49

A kormányrendelet szerint a 95-ös oktánszámú benzin bioetanol-részaránya legalább 6,1 százalék lesz január elsejétől, a dízelhez kevert biodízel minimális részaránya 6,4 százalékról 8,2 százalékra nő.

Taroltak az ausztrálok a STIHL TIMBERSPORTS® világbajnokságon

2019. november 5. 04:47

A világ legrangosabb sportfavágó eseményén kiemelten odafigyelnek arra, hogy a versenyfa csak és kizárólag 100 százalékban fenntartható módon kitermelt fa legyen.

Tökéletes pázsit kerti munka nélkül? Így lehetséges

2020. július 6. 16:51

A robotfűnyírók valódi, 21. századi fűnyírást biztosítanak, hiszen segítségükkel időt, energiát és pénzt takaríthatunk meg.

Mire érdemes odafigyelni, ha télen használjuk motorfűrészünket?

2021. január 21. 04:36

A STIHL szakértője egy csokorba gyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a téli motorfűrész-használatról.