Agrárközélet

A 2022-esnél is rosszabb nyári szárazság várható Franciaországban

Agrofórum Online

A nagyon alacsony talajvízszint miatt Franciaországban a tavalyinál súlyosabb nyári szárazság várható, főleg az ország déli részén, amelyet hatalmas erdőtüzek pusztítottak – közölte a BRGM francia geológiai szolgálat.

Franciaország a tavalyi nyáron a korábbiaknál is súlyosabb szárazságot szenvedett el, és Európa nagy részéhez hasonlóan száraz télnek nézett elébe, amely aggodalmakat váltott ki a kontinens vízbiztonságával kapcsolatban.

A helyzet aggasztó, mert egész Franciaország érintett, és több száraz évünk volt egymást követően”

– emelte ki Violaine Bault, a BRGM hidrológusa.

A talajvíz szintje általában a 2022-es szint alatt van, és az ország nagy részén az újratöltődés mértéke nem elegendő a különösen száraznak számító téli hónapokat követően – mondta, hozzátéve, hogy Franciaország számos részén nagy valószínűséggel vízkorlátozást kell bevezetni a 2023-as esztendő nyarán, különösen a központi régiókban és Párizs környéken.

Néhány régióban a talajvízszint az eddigi legalacsonyabb volt, a bortermelő Roussillon régióban és a déli Var régióban, amely Saint-Tropez turistavárosnak ad otthont ezt tapasztalták a szakemberek. Mindkét térségben ismétlődő nagy erdőtüzeket szenvedtek el az elmúlt nyarak során.

A dél-franciaországi vízhiány által érintett növények listája főként a gyümölcsöket és a szőlőt tartalmazza. A különösen érintett régiókban viszonylag kevés a gabonával bevetett földterület.

A Meteo France időjárás-előrejelző csütörtökön azt közölte, hogy a nyugat-európai ország egyes térségeiben a márciusi csapadék hatására a talaj páratartalma visszaállt a normál szintre a hónap eleji rekord alacsony szint után – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

A február végén már kiszáradt talajok azonban tovább száradtak az ország délkeleti részén, és rekordalacsony nedvességértéket mértek a felszíni talajokban a délnyugati Aude és a Pireneus-Orientales régiókban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Nagyobb búza és repcetermésre számítanak a franciák

2023. március 3. 05:36

Az őszi búza területe most 4,76 millió hektár, szemben a december elejei 4,75 millió hektáros becsléssel. Az új becslés 2 százalékkal magasabb a 2022-ben betakarított területhez képest.

Továbbra is szenvednek a szárazság miatt a francia gabonanövények

2022. május 21. 13:36

Becslések szerint a francia búza 73 százaléka jó vagy kiváló állapotban volt május 16-ig, szemben az előző heti 82 százalékkal – közölte a FranceAgriMer gabonatermésről szóló jelentésében.

Francia gabonafeldolgozó céget vett a Bunge

2022. november 24. 08:04

A Bunge globális árukereskedő megvásárolja a francia gabonafeldolgozó BZ Group 49%-át, ezzel megerősítve a Bunge jelenlétét a roueni kikötőben.

Tíz százalékkal is drágulhat a francia libamáj

2021. április 28. 04:47

A francia libamáj valószínűleg a következő évben drágább lesz, mivel a termelők megpróbálják áthárítani a költségek 10 százalékos növekedését a fogyasztókra.