Agrárközélet

A kisebb gazdálkodók alapvetően saját földjükön termelnek

Agrofórum Online

Az egyes művelési ágak között a szántó esetében volt a legmagasabb (53 százalék) a bérelt területek aránya hazánkban. A gyepterületek 40 százalékán gazdálkodtak bérlők. A gyümölcsöst és szőlőt művelő gazdaságok jellemzően saját tulajdonú területeiket használják, a bérelt területek aránya e két művelési ág esetében jóval alacsonyabb volt (22 és 21 százalék).

A szőlők esetében 72,3 százalék a saját tulajdon aránya, míg a bérelt terület 20,7 százalék, 7 százalékot használnak egyéb jogcímen. A gyümölcsösök esetében 71,3 százalék a saját tulajdon aránya, míg a bérelt terület 22,3 százalék, 6,4 százalékot használnak egyéb jogcímen.

A használt mezőgazdasági terület nagysága alapján csoportosítva a gazdaságokat az 5 hektárnál kisebb területen gazdálkodók jellemzően saját tulajdonú területet használtak a mezőgazdasági termeléshez. Az 1‒4,99 hektár közötti birtokok területének 5,7, az 1 hektárnál kisebb gazdaságok területének 2,3 százaléka volt bérelt terület. A legalább 300 hektáron gazdálkodók által használt mezőgazdasági terület több mint háromnegyede volt bérelt 2020-ban. 2016-hoz képest a bérelt földterület aránya a legalább 300 hektárnál nagyobb területen gazdálkodók esetében csökkent, az annál kisebb gazdaságok esetében nőtt – derült ki az Agrárcenzus 2020 végleges eredményeiből, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrég tett közzé. A teljes körű mezőgazdasági adatösszeírást tíz évente végzik el.

A mezőgazdasági terület 39 százalékát használó gazdasági szervezetek a mező- és erdőgazdasági művelés alá eső föld tulajdonjogát nem szerezhetik meg, az általuk használt földterület 86 százaléka bérelt volt. A gazdasági szervezetek átlagosan 235 hektáros területen gazdálkodtak. A mezőgazdasági földek 61 százalékát használó egyéni gazdaságok használt területének 68 százaléka volt saját tulajdonú, 27 százaléka bérelt, és mintegy 5 százaléka egyéb jogcímen használt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Katasztrófához vezethet, ha tovább csökken a biodiverzitás

2019. május 24. 07:36

A növényi vegetáció produktivitásának csökkenése mellett ami igazán rémisztő, az a beporzásért felelős rovarok számának drasztikus csökkenése. Mellettük a kártevőket pusztító madarak és az óceánok és tengerek táplálékláncának alapját képező halfajok száma is drámai csökkenést mutat.

Megkezdődtek a határszemle ellenőrzések

2023. április 25. 08:03

A törvény értelmében a földet a művelési ágnak megfelelő termeléssel kell hasznosítani, vagy termelés folytatása nélkül megakadályozni a gyomnövények megtelepedését.

Ismerje meg a talajegészség öt alapelvét!

2025. január 9. 09:40

A talajjavítás, a termőföld minőségének fokozása nehéz és sok munkát igénylő folyamat. Ennek legfontosabb lépéseit mutatjuk meg.

Reálértéken nagyot estek a termőföldek tavalyhoz képest

2024. június 22. 08:10

Noha az árak emelkedése továbbra is töretlen, a tavalyi 3,8%-os árnövekedés reálértéken 13%-ot meghaladó csökkenést jelent.