Agrárközélet

A kisebb gazdálkodók alapvetően saját földjükön termelnek

Agrofórum Online

Az egyes művelési ágak között a szántó esetében volt a legmagasabb (53 százalék) a bérelt területek aránya hazánkban. A gyepterületek 40 százalékán gazdálkodtak bérlők. A gyümölcsöst és szőlőt művelő gazdaságok jellemzően saját tulajdonú területeiket használják, a bérelt területek aránya e két művelési ág esetében jóval alacsonyabb volt (22 és 21 százalék).

A szőlők esetében 72,3 százalék a saját tulajdon aránya, míg a bérelt terület 20,7 százalék, 7 százalékot használnak egyéb jogcímen. A gyümölcsösök esetében 71,3 százalék a saját tulajdon aránya, míg a bérelt terület 22,3 százalék, 6,4 százalékot használnak egyéb jogcímen.

A használt mezőgazdasági terület nagysága alapján csoportosítva a gazdaságokat az 5 hektárnál kisebb területen gazdálkodók jellemzően saját tulajdonú területet használtak a mezőgazdasági termeléshez. Az 1‒4,99 hektár közötti birtokok területének 5,7, az 1 hektárnál kisebb gazdaságok területének 2,3 százaléka volt bérelt terület. A legalább 300 hektáron gazdálkodók által használt mezőgazdasági terület több mint háromnegyede volt bérelt 2020-ban. 2016-hoz képest a bérelt földterület aránya a legalább 300 hektárnál nagyobb területen gazdálkodók esetében csökkent, az annál kisebb gazdaságok esetében nőtt – derült ki az Agrárcenzus 2020 végleges eredményeiből, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrég tett közzé. A teljes körű mezőgazdasági adatösszeírást tíz évente végzik el.

A mezőgazdasági terület 39 százalékát használó gazdasági szervezetek a mező- és erdőgazdasági művelés alá eső föld tulajdonjogát nem szerezhetik meg, az általuk használt földterület 86 százaléka bérelt volt. A gazdasági szervezetek átlagosan 235 hektáros területen gazdálkodtak. A mezőgazdasági földek 61 százalékát használó egyéni gazdaságok használt területének 68 százaléka volt saját tulajdonú, 27 százaléka bérelt, és mintegy 5 százaléka egyéb jogcímen használt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Súlyos problémákat emlegetnek Ausztria földhasználatával kapcsolatban

2021. június 28. 06:29

Ausztriában naponta 11,5 hektár szántó és rét szűnik meg. És ez nemcsak egyszeri adat, hanem 2018 óta átlagosan minden évben ez a helyzet.

Kiugróan nőtt a termőföld ára

2019. november 8. 10:17

A termőföld ára a hetvenszeresére nőtt, óriási kereslet van rá, hiszen csak korlátozott számban áll rendelkezésre, és mindezek ellenére elég mostohán kezeljük.

Mikrobiológiai készítmények szerepe, előnye az AÖP támogatásban

2023. február 2. 14:17

Az AGROmashEXPO agrárkiállítás idején a Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége szakmai kerekasztal beszélgetést szervezett.

Máris módosítják a Területi Monitoring Rendszert? Sok magyar gazda örülne neki

2023. szeptember 8. 08:10

Javaslatcsomagot állított össze a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az egységes kérelmek műholdas ellenőrzéssel érintett Területi Monitoring Rendszer (TMR) működésével kapcsolatban. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a rendszer számos esetben hibás eredményeket produkál, így a gazdálkodók indokolatlan esetben is meg nem felelésről szóló végzést kapnak a Magyar Államkincstártól.