Agrárközélet

A kisebb gazdálkodók alapvetően saját földjükön termelnek

Agrofórum Online

Az egyes művelési ágak között a szántó esetében volt a legmagasabb (53 százalék) a bérelt területek aránya hazánkban. A gyepterületek 40 százalékán gazdálkodtak bérlők. A gyümölcsöst és szőlőt művelő gazdaságok jellemzően saját tulajdonú területeiket használják, a bérelt területek aránya e két művelési ág esetében jóval alacsonyabb volt (22 és 21 százalék).

A szőlők esetében 72,3 százalék a saját tulajdon aránya, míg a bérelt terület 20,7 százalék, 7 százalékot használnak egyéb jogcímen. A gyümölcsösök esetében 71,3 százalék a saját tulajdon aránya, míg a bérelt terület 22,3 százalék, 6,4 százalékot használnak egyéb jogcímen.

A használt mezőgazdasági terület nagysága alapján csoportosítva a gazdaságokat az 5 hektárnál kisebb területen gazdálkodók jellemzően saját tulajdonú területet használtak a mezőgazdasági termeléshez. Az 1‒4,99 hektár közötti birtokok területének 5,7, az 1 hektárnál kisebb gazdaságok területének 2,3 százaléka volt bérelt terület. A legalább 300 hektáron gazdálkodók által használt mezőgazdasági terület több mint háromnegyede volt bérelt 2020-ban. 2016-hoz képest a bérelt földterület aránya a legalább 300 hektárnál nagyobb területen gazdálkodók esetében csökkent, az annál kisebb gazdaságok esetében nőtt – derült ki az Agrárcenzus 2020 végleges eredményeiből, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrég tett közzé. A teljes körű mezőgazdasági adatösszeírást tíz évente végzik el.

A mezőgazdasági terület 39 százalékát használó gazdasági szervezetek a mező- és erdőgazdasági művelés alá eső föld tulajdonjogát nem szerezhetik meg, az általuk használt földterület 86 százaléka bérelt volt. A gazdasági szervezetek átlagosan 235 hektáros területen gazdálkodtak. A mezőgazdasági földek 61 százalékát használó egyéni gazdaságok használt területének 68 százaléka volt saját tulajdonú, 27 százaléka bérelt, és mintegy 5 százaléka egyéb jogcímen használt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A precíziós nemesítésé a jövő? + videó

2025. május 16. 10:10

A klímaváltozás és következményei kapcsán olyan növénynemesítési eljárások bevezetésén dolgoznak, mint a precíziós nemesítés.

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ Karcagon

2025. május 14. 11:10

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ, amely a hazai mezőgazdaság klímaváltozáshoz való alkalmazkodását támogatja.

Crister Stark kiemelkedő munkájáért érdemrendet kapott

2025. május 6. 14:10

Crister Starkot, a svéd ipar és a mezőgazdaság érdekében tett kiemelkedő munkájáért, Svédország egyik legrangosabb kitüntetésével díjazták.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Több ponton változott a termőföld védelméről szóló törvény

2020. január 1. 17:37

A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény módosításával változnak a talajvédelmi hatóság engedélyével, vagy a hatóság felé történő bejelentéssel végezhető tevékenységek köre.

Reálértéken nagyot estek a termőföldek tavalyhoz képest

2024. június 22. 08:10

Noha az árak emelkedése továbbra is töretlen, a tavalyi 3,8%-os árnövekedés reálértéken 13%-ot meghaladó csökkenést jelent.

Súlyos problémákat emlegetnek Ausztria földhasználatával kapcsolatban

2021. június 28. 06:29

Ausztriában naponta 11,5 hektár szántó és rét szűnik meg. És ez nemcsak egyszeri adat, hanem 2018 óta átlagosan minden évben ez a helyzet.

Megnyitják az ukrán földpiacot

2020. március 31. 11:02

A termőföld adás-vételére jelenleg érvényben lévő moratórium eltörlése a Nemzetközi Valutaalap (IMF) egyik fő feltétele volt ahhoz, hogy folytassa Ukrajna hitelezését.