Nemzetközi összehasonlításban a hazai munkaerő termelékenysége az egyik legalacsonyabb a nagyobb kibocsátó uniós tagországok között a mezőgazdaságban.
A hazai érték (10,8 ezer euró/éves munkaerőegység) a 27 tagország átlagának alig több mint a fele, a német és a francia érték negyede. A mutató értékét számos tényező befolyásolja, többek között a kibocsátás szerkezete (intenzív vagy extenzív termelés), a ráfordítások nagysága vagy a termelési technológiák fejlettsége.
A statisztikában vizsgált 15 nagyobb kibocsátó uniós tagország listájában a magyarországi adat csak a 13. helyre volt elegendő. Csak Lengyelország és Románia végzett mögöttünk ezen a listán. Az egy éves munkaerőegységre jutó bruttó hozzáadott érték Lengyelországban 6,6 ezer euró, míg Romániában csupán 6 ezer euró. Ennek több mint tizenegyszerese az éves munkaerőegység értéke az éllovas Hollandiában, ahol ez az érték 68,89 ezer eurót tesz ki – derült ki a Helyzetkép a mezőgazdaságról, 2020 című jelentésből, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) készített. A lista második helyén Dánia áll 56,8 ezer eurós éves munkaerőegységgel. A képzeletbeli dobogón a bronzérmet Németország szerezte meg 43,6 ezer euróval.
A listán negyedik helyen álló Franciaország 1,7 ezer euróval maradt el a németektől. Az ötödik helyen álló Belgium további 300 euróval kevesebb éves munkaerőegységgel büszkélkedhet. A hatodik helyen Spanyolország áll 37,3 ezer euróval, majd Svédország és Olaszország következik 32,5 ezer és 29 ezer euróval. Hazánk nyugati szomszédja, Ausztria csaknem 8 ezer euróval van a 27 EU-tagország átlaga felett a 28,5 ezer eurós éves munkaerőegységgel.
A nagyobb kibocsátó uniós tagországok közül Írország, Görögország és Portugália is átlag alatti adatot ért el, de ezek is meghaladják a magyar 10,8 ezer euró/éves munkaerőegységet.
A részmunkaidőben (töredékidőben) és idényszerűen végzett munka figyelembevétele teszi szükségessé az éves munkaerőegység (ÉME – angolul AWU) fogalmának bevezetését. Egy ÉME egyetlen olyan személy munkaidő-ráfordításának felel meg, aki egy egész éven át teljes munkaidőben végez mezőgazdasági tevékenységet egy mezőgazdasági egységben (1 ÉME = 1800 munkaóra). A töredékidejű munkavégzést teljes munkaidősre átszámítva hasonlítható össze a gazdasági szervezetek és az egyéni gazdaságok munkaerő-felhasználása.
A statisztikusok szerint az éves munkaerőegység jól használható adat a mezőgazdasági munka szerkezetének vizsgálatára. Fontos megjegyezni azonban, hogy ez az adat nem alkalmas a nemzetgazdaság más ágakkal való összehasonlítására, ugyanis a munka mennyisége és nem a munkát végzők száma kerül elszámolásra. Munkaerő-ráfordításként a kiegészítő tevékenységként végzett mezőgazdasági munkával is elszámol, azaz a nem mezőgazdasági főtevékenységű foglalkoztatottak mezőgazdasági munkáját is figyelembe veszi.