Agrárközélet

A medve nem játék: óriási károkat okoztak Székelyföldön

MTI

Jelentős, egymillió lejt (75,7 millió forintot) meghaladó kárt okoztak idén a medvék Kovászna megyében - közölte csütörtökön az Agerpres beszámolója szerint Gheorghe Neagu, a székelyföldi megye környezetvédelmi ügynökségének vezetője.

Az igazgató szerint a Romániában védettnek minősülő nagyvadak több mint száz hektár megművelt mezőgazdasági területet tettek tönkre és több száz háziállatot öltek meg. Három embert is megsebesítettek, őket kórházban kellett ellátni – írta a román hírügynökség.

Mint mondta, a nagyvadak mostanáig egymillió lejnyi (75,7 millió forint) kárt okoztak, a hatóság eddig az összeg alig egyharmadát fizette ki kártérítésként a károsultaknak. Az összeg év végére várhatóan meghaladja a 2021-es szintet, amikor a legtöbb medvekárt regisztrálták a székelyföldi megyében – vetítette elő.

A vadállatok idén 260 juhot, 53 szarvasmarhát, 53 méhcsaládot, 649 szárnyast is megöltek.

Gheorghe Neagu szerint a Kovászna megyei barnamedvék számát 2183-ra becsülik a vadásztársaságok, mintegy 500 egyeddel többre, mint 2020-ban. A legtöbb Barót, Csernáton, Torja, Ozsdola, Bodzaforduló térségében van.

Arról is beszámolt, hogy idén 18 nagyvad lett gépkocsi- vagy vonatbaleset áldozata, tíz medvét pedig kilőttek, mivel rendszeresen bejártak lakott településekre és veszélyt jelentettek a lakosságra.

Elmondta: becslések szerint Romániában 7000 medve lehet, a pontos számuk tavasszal derül ki, amikor ismertetik a medvecenzus eredményeit. A legtöbb nagyvad Kovászna, Hargita és Maros megyében él – összegzett az igazgató.

Romániában 2016-ban tiltották be a medvevadászatot. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) idén kezdeményezett törvénytervezetet, amely a medvevadászatot újraengedélyezve megelőzési és beavatkozási kvótákat ír elő a romániai állományra. A Tánczos Barna volt román környezetvédelmi miniszter által előterjesztett tervezetet a szenátus már elfogadta, de a képviselőháznak is szavaznia kell róla.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Magyarországi vadászra támadt a medve egy hajtáson

2019. január 7. 11:06

A vállán sebesítette meg a medve azt a magyarországi vadászt, aki vasárnap vett részt a Szalon Vadásztársulat Gagy mentén rendezett hajtóvadászatán.

Lássuk a medvét! – Ez történik a ragadozóval, amikor kijön a barlangjából

2022. február 2. 16:41

Ismert népi időjóslás szerint, ha a medve február 2-án, gyertyaszentelő napján előjön a barlangjából és meglátja az árnyékát, akkor visszabújik téli álmát folytatni, mi pedig hosszú télre számíthatunk. Ellenben, ha kijön és felhők takarják a napot, úgy kint is marad, mert azt jelzi, hogy lassan vége a nagy hidegnek. Az Erdélyből származó hiedelemről nem, de a nagyméretű emlősállatról annál többet kérdeztük Dr. Heltai Miklóst, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének vezetőjét.

Engedélyezték 140 medve kilövését Hargita megyében

2019. július 6. 14:32

Romániának fel kell lépnie ebben az ügyben, az emberi életet meg kell védenie.

Akkor veszélyes a nagyvad, ha már nem fél az embertől

2024. augusztus 10. 14:10

Nem a medvék és a farkasok jelenléte, hanem az emberhez szokása és ezzel félelmének megszűnése jelenti az igazi veszélyt.