A mezőgazdasági termelők és traktoraik Németország minden szegletéből összegyűltek Berlinben hétfőn reggel, hogy csatlakozzanak egy óriási tiltakozáshoz, amely a magasabb adózási tervek újragondolását követelte a döntéshozóktól.
Körülbelül 3000 traktor, 2000 teherautó és becslések szerint 10 000 ember zsúfolódott össze a berlini Brandenburgi kapuhoz vezető sugárúton egy tömegtüntetésen, amely lezárja az egyhetes tiltakozást a kormány ellen.
Megtelt a sugárút
Traktorok és teherautók parkoltak sorban a sugárút mentén, és farmerek ezrei menetek tiltakozni csípős hidegben, és német zászlókat lengettek.
A tiltakozások nagy nyomást gyakoroltak Olaf Scholz kancellár koalíciójára, miközben az a költségvetési zűrzavar megoldásán és a jobboldali erők visszaszorításán fáradozik.
Vasárnap estére a rendőrség arra figyelmeztetett, hogy a sugárút már megtelt, és felszólította a tüntetőket, hogy gyülekezzenek más helyszíneken, például Charlottenburg nyugati kerületében az Olimpiai Stadionnál.
Engedmények
A heves visszhanggal szembesülve a kormány már megállapodott abban, hogy nem törlik el az új mezőgazdasági járművek adókedvezményét, és a mezőgazdasági gázolaj-támogatás megszüntetését több évre elosztják.
A gazdálkodók azonban az ellenzéki konzervatívok és a szélsőjobb hangos támogatásával azt mondják, hogy ez nem elég.
„A gazdák ki fognak halni – mondta Karl-Wilhelm Kempner farmer vasárnap, amikor felszállt a demonstrációra tartó kölni buszra. – A lakosságnak meg kell értenie, hogy sokkal több élelmiszert fognak importálni, ha nem állítják vissza a támogatásokat.”
A radikalizálódás veszélye
A kormány békéltető álláspontra helyezkedett annak aggodalmai közepette, hogy az országban a politikai vita radikalizálódik, és a tüntetések erőszakossá válhatnak. A koalíciós pártok vezetői tárgyalásra hívták a tüntetések vezetőit.
Maguk is vitatkoznak azzal kapcsolatban, hogyan lehet a legjobban megfelelni a gazdálkodók igényeinek: a zöldpárti Cem Ozdemir mezőgazdasági miniszter anyagi jutalmazást javasolt a humánus állattenyésztésért, míg egyes szociáldemokraták magasabb terményárakat akarnak kínálni, a szabad demokraták pedig csökkenteni akarják az adminisztrációt és az általános költségek.
Politikai átrendeződés
A múlt heti tüntetések és vonat sztrájkok okozta fennakadások éreztetik hatásukat és új magasságokba lendítették a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak párt támogatását – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Olaf Scholz elmondta, hogy a kormány meghallgatta a gazdálkodók követeléseit, és kompromisszumot kötött. „Megszívleltük a gazdák érveit, és felülvizsgáltuk javaslatainkat. Jó a kompromisszum” – mondta.
(Fotó: Pixabay)