Agrárközélet

A németek a legnagyobb sajtexportőrök

Agrofórum Online

Annak ellenére nem a franciák vezetik a legtöbb sajtot exportáló országok listáját, hogy ők számítanak az egyik legismertebb sajtgyártónak.

Igaz a „Sajtok Oscar díját” sem francia termék nyerte legutóbb, hiszen a 42 országból induló 3800 sajt közül az Egyesült Államokban készülő Orgeon Rogue Creamery diadalmaskodott. Pedig a világ minden részéről a legfinomabb kéksajtok, cheddar sajtok, illetve kecskesajtok is versenybe szálltak az elismerésért.

A Vinepair sajtexportáló országokat összesítő listáján a franciák csupán harmadikok, az Egyesült Államok pedig hatodik. A listát nem más vezeti, mint Németország 4,58 milliárd amerikai dollár értékű exporttal. Az ezüstérmet a hollandok szerezték meg 4,07 milliárd dollár értékű kivitelükkel a 2018-as évet összegző statisztikában. A bronzérmet Franciaország 3,66 milliárd dollár értékű exporttal szerezte meg.

Az olaszok a maguk 3,26 milliárd dolláros kivitelükkel a negyedik helyet szerezték meg. Ötödik helyen a dánok végeztek 1,75 milliárd dollárral. Utánuk az Egyesült Államok következik 1,47 milliárd, majd Új-Zéland 1,32 milliárd dolláros exporttal. A nyolcadik helyen Belgium végzett 1,03 milliárd dollárral. A TOP10-be Írország és a régiónkból Lengyelország fért még be. Előbbi ország 967 millió dollár, utóbbi 930 millió dollár értékben adott el sajtokat külföldre.

A tizenegyedik helyre az Egyesült Királyság futott be, megelőzve Fehéroroszországot és Ausztráliát. A lista 14. helyén egy hazánkkal szomszédos ország, Ausztria áll 689 millió dollár értékű sajtkivitellel. A svájci sajtok kedvelői csak a 15. helyen láthatják az országot a rangsorban. Spanyolország, Görögország, Szaúd-Arábia, Egyiptom és Luxemburg fért még be az első húszba a listán. Őket újra egy régiós szereplő, Csehország követi 239 millió dollár értékű kivitellel, majd Ciprus, Litvánia és Argentína sorrend alakult ki. A sajtexportáló országok 25-ös listájának utolsó helyén pedig Törökország szerepel 167 millió dollár értékű külföldi eladással.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

A hiphop zenétől finomabb lesz az ementáli?

2019. április 19. 05:57

A hiphopos sajtot egyöntetűen édeskésebbnek találta a zsűri, és a laborvizsgálat is megállapította, hogy különbözik a társaitól.

Sajt készült olyan fehérjékkel, amelyek az anyatej fontos összetevői is

2023. szeptember 17. 09:10

2014 novemberében nyílt meg az a Vászolyi Sajtmanufaktúra, amelynek munkáját, illetve sajtját immár másodjára ismertek el a Mondial du Fromage versenyen. Vagyis azon a versenyen, amelyet a sajtok Bocuse D’Or”-jakén tartunk számon.

Egy sajtmester, aki együtt lélegzik a tejjel

2021. október 3. 08:39

Pozsa Panni sajtmesterrel beszélgettünk sajtokról, elhivatottságról és a Sajtmustráról.

A védővámok ellenére is megéri sajtot exportálni az arab térségbe

2019. augusztus 16. 09:23

Különböző országokra szabott egyedi termékekkel lehet leginkább érvényesülni az arab országok tejtermékpiacán. Egy magyar cég tudott is élni a lehetőséggel. Ám ezen államok termelése is erősödik.