A vetőmagágazatot képviselő Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács álláspontja szerint kulcskérdés, hogy a növénynemesítők a jövőben olyan fajtákat és hibrideket állítsanak elő, amelyek a változó klíma közepette is megfelelően tudnak teljesíteni. Az úgynevezett precíziós nemesítés lehet az egyik megoldás - ez került a szervezet által megrendezett szakmai fórum diskurzusának középpontjába.
Az Európai Unió Mezőgazdasági Tanácsában a tagországok képviselői március 14-én minősített többséggel megszavazták a precíziós nemesítési technikákra vonatkozó rendelet tervezetét és ezzel előkészítették az utat a jogszabályi keret végleges megalkotásához. Riportunkban a precíziós nemesítési eljárást, annak szükségességét járjuk körül.
A téma kapcsán Prof.Dr. Palkovics Lászlót, a Széchenyi István Egyetem egyetemi tanárát kérdeztük. A szakértő szerint globális, és ennek megfelelően lokális szinten is rendkívül gyorsan változik a klíma, különösen ami a szélsőséges időjárási eseményeket illeti. Emellett olyan kórokozók, kártevők jelennek meg, amelyek sokkal melegebb vidékeken fordultak elő a múltban. Rendkívül nagy a nyomás a növénytermesztésbe vont kultúrákon, és a klasszikus nemesítés eszközei nem képesek lekövetni e folyton felbukkanó kihívásokat.
A GM (genetikailag módosított/genetically modified) növények lehetőséget kínáltak volna, de ez nagy társadalmi ellenállásba ütközött – mondta el Palkovics László riportunk során. Az ellenállás, valamint a biotechnológia fejlődése folytán alakult ki egy új eljárás, a precíziós nemesítés.
A különbség GM és precíziós nemesítés között
A GM szervezetek esetében idegen szervezetből származó gének, vagy génrészletek kerülnek a célszervezetbe. Ilyen módon érhető el a kívánt hatás, akár a növények vírusrezisztenciája területén. A precíziós génszerkesztés esetében azonban nem történik idegen genetikai állomány beépítése, hanem az ismeretek alapján a növények saját genetikai anyagát módosítják…
Részletek a videóban!