Az Agritel elemzőcég 15%-kal csökkentette az idei búzatermésre vonatkozó előrejelzését Romániában, miután az Európai Unió egyik legnagyobb gabonatermelőjénél a száraz május megviselte a termést – közölte a tanácsadó cég.
A múlt havi szántóföldi felmérést követően az Agritel 8,76 millió tonnára csökkentette a búzatermési kilátásait az áprilisi 10,35 millióról, ami most a tavalyi, aszály által sújtott termés 9,2 milliója alatt van.
Az eredmények azt mutatták, hogy az aszály akkor következett be, amikor az őszi búza fejlődésének még sérülékeny szakaszában volt, ami két fontos időszakot is érintett”
– közölte az Agritel, az Argus nyersanyagadatokkal foglalkozó cég mezőgazdasági elemző részlege.
A májusi csaknem kétéves mélypontra zuhanás után az európai búzaárak ebben a hónapban fellendültek, mivel Ukrajnában a száraz időjárás és a háborús zavarok újra felélesztették az ellátási aggodalmakat.
Az Agritel felülvizsgált kilátásai a romániai búzatermésre alacsonyabbak voltak, mint más előrejelzések, beleértve a Coceral gabonakereskedelmi szövetség 9,57 millió tonnáját, amely az e heti uniós előrejelzésekben szerepelt.
Romániában Cezar Gheorghe, az AGRIColumn tanácsadó cég munkatársa azt mondta, hogy becslése nem változott, 10,5 millió tonna búzát vár idén, míg az árpa és a repce termésére vonatkozó becslései egyenként 2 millió tonnára emelkedtek.
A betakarítási kilátások Romániában további jelentőségre tettek szert, mivel ez az egyike annak az öt keleti EU-tagországnak, amelybe Oroszország inváziója óta ukrán gabona áramlott be, ami miatt az EU ideiglenes kereskedelmi korlátozásokat hagyott jóvá.
Gheorghe elmondta, hogy becslései szerint Romániának a 2023/2024-es szezonban akár 21 millió tonna gabona és olajos mag termése lesz exportálható, a korábbi 23 milliós becsléshez képest.
Mivel az ukrán gabonakiviteli korlátozások érvényben maradnak Romániába, a román gazdák többet értékesíthetnek belföldön”
– mondta Gheorghe a Reutersnek.
Az Agritel búzatermesztési várakozása tonnánként 4,05 hektáros hozamon alapult, ami 12%-kal elmarad a korrigált ötéves átlagtól, és 2,17 millió hektáros termőterület alapján készült, ami valamivel elmarad a tavalyitól.
A frissített előrejelzés, azt feltételezi, hogy az időjárási körülmények nem javulnak a július eleji betakarítás előtt – közölte az Agritel. Az őszi árpát és a repcét Romániában várhatóan nem fogja jelentősen befolyásolni a közelmúltban tapasztalható szárazság, mivel ezek korábban fejlődnek, mint a búza, a 2023-as terméshozam pedig átlagosnak mondható.
A kukorica veszélybe kerülhet az idei tavaszi vetési késések és az alacsony nedvességtartalékok miatt, de a ciklusában még volt idő a feltételek javulására – tette hozzá Agritel.