Az átlag feletti csapadékmennyiség Franciaország nagy részén márciusban és áprilisban javította a talajvízszintet, de a terület több mint kétharmadában még az átlag alatt maradt, délen a helyzet továbbra is aggasztó – közölte a BRGM francia geológiai szolgálat.
A környezetvédelmi minisztérium külön jelentésében tette közzé, hogy 2023 nyarának végére az aszály veszélye „rendkívül valószínű” Délkelet-Franciaországban és Párizs környékén.
A rendkívül száraz viszonyok Dél-Európában, főleg a szomszédos Spanyolországban, egyes régiókban vízhiányt okoztak a tavalyi esztendőben, miközben a gazdálkodók az elmúlt évtizedek legrosszabb hozamára számítanak.
Franciaország az eddigi legsúlyosabb szárazságot szenvedte el tavaly nyáron, és Európa nagy részéhez hasonlóan száraz téllel nézett szembe, amely aggodalmakat váltott ki a vízbiztonsággal kapcsolatban.
Az elmúlt hónapokban Dél-Franciaország egyes régióiban már vízhasználati korlátozásokat vezettek be, mivel a hatóságok nyári aszályra számítottak.
A helyzet továbbra sem kielégítő az ország nagy részén: a talajvízszintek 68 százaléka a havi normák alatt maradt áprilisban (szemben a 2023 márciusi 75 százalékkal), és sok térségi szektorban alacsony vagy nagyon alacsony szinteket mutat”
– áll a BRGM havi közleményében. Az átlag alatti szintek tavaly áprilisban 58 százalékon álltak.
A csapadék hatására javult a talajvízszint az ország északi részén, Bretagne-ban és Északkelet-Franciaország egyes részein, ahol néhány nagy gabonatermelő régió található, a helyzet a szakértők szerint itt már kielégítőnek tekinthető – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Néhány aggály azonban továbbra is fennáll Párizs délnyugati és északkeleti részén, és a helyzet délen, beleértve a Földközi-tenger partvidékét is, nem volt kielégítő, komoly aggodalomra ad okot, közölte a BRGM. A csapadékos időjárás hatása ebben a hónapban a csapadék végső mennyiségétől és a talaj típusától függ.