Agrárközélet
Fizetett tartalom

ARASZ: Gazdálkodási napló – a fejlődés útján

Arasz Kft.

Bő egy év telt el azóta, hogy az ARASZ Agro Adminisztrációs Szoftver megjelent a piacon. Ezalatt a rövid idő alatt mégis több, mint ezer Gazdálkodási Napló, és ezáltal web-gn vagy nitrát jelentés készülhetett el a fenti program segítségével.

Az ARASZ hathatós segítség a mezőgazdasági résztvevőknek, naplózási kötelezettséggel bíróknak. Akik már ezt a programot használják, jól tudják, hogy a napló vezetése nem nehézség, nem egy rendkívül időigényes és idegesítő kötelezettség, hanem egy könnyedén, precízen és átláthatóan teljesíthető feladat.

Az Egységes Kérelemből kinyerhető xls beolvasásával könnyített a tábla adatok rögzítése. Az akár több táblát is összefogva rögzíthető agrotechnikai-műveletektől a permetezésen, trágyázáson át, a szarvasmarha állomány ENAR listából történő importálásáig – jelentősen rövidíti meg a naplóírással töltött időt. A rögzített adatokból jól használható listák, lehívások állnak rendelkezésre a felhasználók számára, ami szintén nem mellékes.

Beépített figyelmeztetések segítenek abban, hogy a naplónk ne csak „készen legyen”, de lehetőség szerint hibátlanul álljon rendelkezésre. Mindez egy olyan, webes elérésű felületen keresztül történik, aminek kezelését bárki könnyedén elsajátíthatja, nem szükséges oktatásokra járni, még a szoftverhez járó felhasználói kézikönyv is ritkán előkerülő segítség az egyszerű és felhasználóbarát termék használatához.

Börzsönyi Balázzsal, a szoftver fejlesztőjével beszélgettünk az elmúlt egy év tapasztalatairól.

– Mit tartasz az Arasz legfontosabb eredményének az elmúlt egy évre visszatekintve?

– Informatikusként, és látva a felhasználók számának örömteli gyarapodását, mindenképpen a stabilitást, és a fejlődést. Az ARASZ-szal nem csupán teljesítjük, amit a szerződésekben vállalunk, hanem folyamatosan próbálunk megújulni. A gyakorlatilag 100%-os rendelkezésre álláson felül az ARASZ fejlődik, és újabb modulok, újabb funkciók érhetők el állandóan a szoftverben. A kolléganőm, Szávayné Baksa Gyöngyvér pedig biztosítja a folyamatos magas szintű szakmai támogatást, és jogszabályi követést, ami ugyancsak nagy ereje az ARASZ-nak.

– Milyen új modulok vagy funkciók kerültek be az elmúlt év folyamán a szoftverbe?

– Folyamatosan frissítünk. Fontos feladatunk az adatbázisok, például a növényvédő szer adatbázis naprakészen tartása. A permetezési modulban lehetővé tettük a csoportos, tehát egyszerre több permetszert összefogó rögzítés lehetőségét. De a legnagyobb lépésnek a tápanyag-gazdálkodási terv modul elkészültét tartom az ARASZ-ban, ez is a tavalyi év folyamán került a szoftverbe.

Igyekszünk meghallgatni ügyfeleink kéréseit, milyen listákat, lekérdezéseket szeretnének látni az ARASZ-ba bevitt adataikból. Amit úgy ítélünk meg, hogy mindenki számára hasznos, az bekerül a szoftverbe. A rengeteg bevitt adat így még nagyobb értéket képvisel, hiszen nem csak egyszer, a napló beadáskor, vagy ellenőrzéskor használható, hanem egy folyamatos kontroll tud lenni a munkában. Továbbra is törekszünk arra, hogy a partnereinknek személyre szabottan tudjuk átadni a saját felületüket, ez azt jelenti, hogy azokat az adatokat, amik xls formátumban megvannak náluk és szükségesek a Napló vezetése szempontjából, azt mi lehetőség szerint beolvassuk a programba.

– Változott-e a program iránt érdeklődők összetétele?

– Nem igazán. Az ARASZ előnyeit a fejlesztéseknek és egyszerű kezelésnek köszönhetően, úgy látjuk – és ez is volt az elvünk a kezdetektől – hogy az egészen kis területen, akár már 20 hektáron gazdálkodók és a hatalmas, akár több részből álló, több ezer hektáron gazdálkodó cégcsoportok is kiválóan tudják élvezni. Naplóvezetési kötelezettsége jóformán mindenkinek van, ehhez remek segítség a szoftver. A szaktanácsadóknak pedig nagy lehetőség, hiszen az Araszban több partnert összefogva, könnyedén tudják kezelni az adminisztrációt. Nem túlzás azt állítani, hogy a program segítségével akár meg is többszörözhetik az ügyfeleik számát, vagy rengeteg szabadidőt spórolhatnak meg maguknak.

– Pár szót beszéljünk az ARASZ hátteréről, adat-tárolás, adat-mentés, telepítés?

– Az ARASZ-t nem kell telepítenie és nem kell mentenie az ügyfélnek!

Webes-felületen keresztül gyakorlatilag bármiről (PC, tablet, telefon, mac…) használható a szoftver. Esetleges gép meghibásodás esetén az ügyfél csak „átül” egy másik géphez és már folytathatja is a munkát ott, ahol abbahagyta. Fontos mindig elmondani, hogy miután átadtuk a felületet, és a partner megváltoztatta a jelszavát mi már a felhasználói felületéhez nem férünk hozzá. Az adatokat saját szervereken tároljuk, valós idejű mentést biztosítva. Ezen kívül napi és havi mentést is végzünk külső adattárolóra, így az ügyfél kérésére bármikor vissza tudunk állni az adott időpontra, akár hónapokra visszamenőleg. Ügyfeleink rögzítik a saját felhasználó neveiket, csoportokat létrehozva, így saját maguk szabályozhatják, melyik felhasználó, mely partner adatait láthassa.

– Ha csak egy dolgot emelhetsz ki az ARASZ-ból mi lenne az?

– Azt, hogy az ARASZ-szal csak egyszer kell dolgozunk, egyszer kell az adatokat rögzítenünk.Mind a papíralapú napló, mind az ÁNYK-ba betölthető web-gn, vagy nitrátxml-ek kinyerhetők így. Sok szaktanácsadóval és gazdával beszélgettünk erről, és rengeteg a pozitív visszajelzés. Örülnek, hogy nem kell ugyanazt az adatot 2-3-szor rögzíteniük minden évben. Sőt, még ezt is tovább gondolva, igazából csak egy félszer, hiszen a rengeteg könnyítés az adatbevitelbe még az egy rögzítéshez szükséges időt is alaposan lerövidíti.

– Szükségem van a programra. Hol és hogyan tudom megvenni?

– Weblapon a www.arasz.hu oldalon , e-mailben az iroda@arasz.hu címen vagy facebook-on nézhetsz utána. Aztán megkeresel bennünket, és mi az igényeidet, a gazdaságodat, vagy partnereid számát figyelembe véve készítünk egy ajánlatot. Esetleg el is megyünk és személyesen bemutatjuk a szoftver könnyed, egyszerű használatát. Éves felhasználói díjunk van, ami tartalmaz minden költséget, a bevezetéstől kezdve a folyamatos frissítésekig. Van egy Felhasználói Kézikönyvünk is, amit szerződéskötéskor megkap az ügyfél. Tapasztalatunk szerint nagyjából két hét után már mindenki magabiztosan elsajátítja az ARASZ kezelését.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

2024-ben is lesz lehetőség a Gazdálkodási Napló egyszeri elektronikus feltöltésére!

2023. november 23. 10:10

Az Agrárminisztérium tájékoztatja az érintett gazdálkodókat, hogy az elektronikus Gazdálkodási Napló elektronikus úton történő vezetésével és feltöltésével kapcsolatban 2024-ben is az idei szabályok lesznek az irányadóak, azaz jövőre is elegendő lesz egyszer feltölteni azt.

AKG-ÖKO adminisztráció, Web-GN, Nitrát, Gazdálkodási napló vezetése – az ARASZ a megoldás!

2022. október 3. 06:34

Az adminisztrációs terhek most fognak igazán jelentkezni mindenkinél. Gazdálkodási napló vezetésére szinte mindenki kötelezett, a WEB-GN és Nitrát adatszolgáltatás is nagyon sok gazdálkodót érint. Miért dolgozna ugyanazokkal az adatokkal háromszor négyszer? Miért ne használna egy profi több ezer gazdálkodási napló esetében már bizonyított rendszert? Az adatok gyors, egyszerű rögzítésére, kezelésére az ARASZ a megoldás!

Milyen adatokat kell vezetni jelenleg az elektronikus gazdálkodási naplóban?

2023. március 9. 10:49

A Nébih fontos közleményt osztott meg a gazdálkodási napló vezetése kapcsán.

Elérhetőek a webGN és nitrátadatlap frissített verziói

2022. január 13. 10:40

A 2021. évi Gazdálkodási Napló „web-GN”, valamint a nitrát adatlap elektronikus beküldéséhez szükséges nyomtatványok már elérhetőek a Nébih honlapján.