Agrárközélet

Az erdőtüzek megelőzése a cél

MTI

A megelőzést célzó fokozott intézkedésekre van szükség az erdőtüzek növekvő kockázatának visszaszorításához - jelentette ki az európai, közel-keleti és észak-afrikai erdőtüzekről szóló, 2017-es eseteket rögzítő jelentésében az Európai Bizottság csütörtökön.

A jelentés szerint tavaly Európában 1,2 millió hektárnyi erdőt és földet pusztított el erdőtűz. Az eseteknek 127 polgári és tűzoltó halálos áldozata volt, a gazdasági kár pedig 10 milliárd euróra becsülhető.

Navracsics Tibor, az oktatásért, a kultúráért, az ifjúságért és a sportért, valamint a Közös Kutatóközpontért (JRC) felelős biztos elmondta, az elmúlt néhány év adatai azt mutatják, hogy a tűzesetek száma és súlyossága növekszik. A Közös Kutatóközpont tudósai az európai erdőtűz-információs rendszeren keresztül folyamatosan nyomon követik az erdőtüzeket Európában.

„Az adatok összegyűjtése és elemzése révén a JRC segít a változások jobb megértésében, valamit alapot biztosít a nemzeti hatóságok számára a megelőzés és a tűzvédelmi felkészültség javítására” – fogalmazott.

A bizottsági jelentés azt mutatja, hogy a tüzek a száraz és meleg nyári hónapokon (július-szeptember) kívül is jelentkeznek. 2017-ben a legkritikusabb hónapok a június és az október voltak, amikor a tüzek Portugáliát és Észak-Spanyolországot fenyegették.

Mint írták, továbbra is a mediterrán térség marad a leginkább érintett terület. Ennek ellenére a közelmúltban a szokatlanul száraz nyarak Közép- és Észak-Európában nagy erdőtüzeket okoztak olyan országokban – például Svédországban, Németországban és Lengyelországban -, amelyek eddig nagyon kevés hasonlót tapasztaltak.

A szöveg megjegyzi, hogy a legtöbb tüzet emberek okozták, amelyet fenntarthatatlan erdőgazdálkodási módszerek, az ökoszisztémák állapotának romlása, valamint a nagyon tűzveszélyes erdei fafajok ültetése segít elő. A megelőzéshez megfelelő erdőgazdálkodási és földhasználati tevékenység szükséges, amely csökkentheti a tűzveszélyt és ellenállóbbá tehetik az erdőket a tüzekkel szemben – húzták alá.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Megemelték a támogatást, növekszik az erdőtelepítési kedv!

2020. február 6. 04:36

Mocz Andrást, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének Elnökét az eddigi tapasztalatokról kérdeztük.

Csodálatos téli légifotók - Havas erdők, mezők és legelők madártávlatból

2019. január 12. 14:05

Ha már ilyen sok hó hullott az utóbbi napokban, akkor néhány drónfelvételt is készítettünk a Pilisben.

Bulvár Képgaléria

Figyeljünk oda a plakátokra a budai erdőkben!

2019. október 7. 08:02

Fontos, hogy az erdők lezárására nem kerül sor, a turistaútvonalak továbbra is látogathatóak.

A lehullott agancsot nem érdemes hazavinni, büntetés jár érte

2024. február 14. 10:10

A szarvasok április elejéig vetik le agancsukat, amelyek engedély nélküli gyűjtése – főleg kereskedelmi célú, szervezett és állatkínzással járó formájában – a teljes erdei ökoszisztémát veszélyezteti: a tavaszra legyengült kondíciójú nagyvad mellett kárt szenvednek a fiatal facsemeték és a vékony kérgű fafajok is: emellett lopásnak minősül.