Az Európai Unió hatalmas mezőgazdasági támogatási programja nem képes visszafogni a mezőgazdaságból származó üvegházhatású gáz kibocsátását a bírálók szerint. Mindezt annak ellenére, hogy az ilyen támogatások 100 milliárd eurót tesznek ki 2014 óta.
A mezőgazdaság környezeti hatásait fokozottan ellenőrzik, mivel az EU 2050-ig igyekszik megszüntetni nettó kibocsátását – beleértve a mezőgazdaságból származó kibocsátások 10 százalékát is.
Az uniós tárgyaló felek a héten megpróbálnak megállapodni a Közös Agrárpolitika (KAP), a mezőgazdasági támogatási rendszer új szabályairól, amelyre 387 milliárd eurót fognak költeni. Ez az EU 2021-2027-es időszakra eső költségvetésének harmada. Kulcsfontosságú szempont, hogy a pénzt a környezet védelméhez kell-e kötni – vélekednek elemzők.
Az Európai Számvevőszék jelentése szerint eddig a KAP nem támogatta érdemben a klímabarátabb gazdálkodást. „A 2014 és 2020 közötti időszakban az éghajlatváltozásnak tulajdonított 100 milliárd eurós KAP-alapok csekély hatással voltak a mezőgazdasági kibocsátásokra” – hangsúlyozta Viorel Stefan, a jelentés szerzője.
Az auditorok szerint az új KAP-nak ösztönöznie kell az állatállomány és a műtrágyák előállítási kibocsátásának csökkentését, és fizetnie kell a gazdálkodóknak, hogy helyreállítsák az érintett területeket, amelyek képesek tárolni a szén-dioxidot. A jelentés szerzői szerint a jövőben az Európai Bizottságnak meg kellene vizsgálnia az országok azon terveit, hogy költsék a KAP-pénzüket annak biztosítására, hogy ne kockáztassák a kibocsátás növelését.
Az ellenőrök szerint a KAP népszerűsítette az állati termékeket, és arra ösztönözte a gazdákat, hogy ne csökkentsék az állatállományukat, mert akkor kevesebb támogatást kapnának. Az állattenyésztés főleg szarvasmarhákból származik, a gazdaságokból származó kibocsátás felét teszik ki és ez az érték 2010 óta nem csökkent.
Az uniós ösztönzőrendszer támogatta a műtrágya-felhasználás csökkentésének gyakorlatát, például az ökológiai gazdálkodást, de nem világos, hogy ez csökkentette-e a kibocsátást – áll a jelentésben. A vegyi alapanyagú műtrágyák és a trágya a mezőgazdasági kibocsátások közel egyharmadát teszik ki – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Eközben a KAP-alapok támogatták az éghajlat-károsító gyakorlatokat, azáltal, hogy kifizették a gazdálkodókat az EU mezőgazdasági kibocsátásának 20 százalékát adó lecsapolt tőzegterületek megműveléséért.