Új talajvédelmi szabályozás irányelveit terjesztette elő az Európai Bizottság. Az Európai Unió területén a talaj körülbelül 60-70 százaléka leromlott vagy „nem teljesen egészséges” állapotban van. A cél: 2050-re minden talaj egészséges állapotba kerüljön. Monitoringrendszert terveznek, ugyanakkor meg kell határozni a fenntartható talajgazdálkodásra és a szennyezett területek kármentesítésére vonatkozó szabályokat is.
A Bizottság hangsúlyozza, hogy nem ró közvetlen kötelezettségeket a gazdálkodókra. Ez annyiban igaz, hogy az irányelvnek nem célja konkrét irányítási gyakorlatok betiltása vagy előírása. De éppen ezt kellene a tagországoknak nemzeti hatáskörben szabályozniuk, hogy „az EU-ban a fenntartható talajgazdálkodás legyen a norma”. Tehát a Bizottság határozza meg a célokat, és a tagállamoknak kell előírniuk a szükséges követelményeket a gazdálkodók számára.
A tagállamoknak be kell tiltaniuk a gazdálkodás nemkívánatos formáit. A Bizottság javaslata szerint a tagállamoknak először fel kell mérniük, majd ellenőrizniük kell a területükön található összes talaj egészségügyi állapotát. A vizsgálat eredményei alapján a hatóságoknak és a földtulajdonosoknak szükség esetén intézkedniük kell a talajminőség javításáról.
A brüsszeli hatóság szerint ebbe beletartozik a talajkezelés módja is. Többek között szó esik a termesztés diverzifikációjáról, a precíziós mezőgazdaságról és az állománygazdálkodásról, például talajműveléssel, műtrágyázással és növényvédelemmel. A tagállamoknak ajánlott és elkerülhető talajkezelési gyakorlatokat kell kialakítaniuk.
A Bizottság meg van győződve arról, hogy ez a megközelítés hatékonyan támogatja a gazdálkodókat a talaj termékenységének és így hozamának fenntartásában vagy növelésében. Ezenkívül a víz- és tápanyag-fogyasztás minimálisra csökkentése is cél.
Az uniós hatóság szerint a talajadatoknak lehetővé kell tenniük az aszályok, a vízvisszatartás és az erózió tendenciáinak jobb elemzését is. Ez a katasztrófamegelőzést és -kezelést is javítja – áll a javaslatban, amelyről a német agrarheute mezőgazdasági szakportál írt.
A mezőgazdasági termelők egyesülete hiányolja a konkrét intézkedéseket. A Német Gazdák Szövetsége (DBV) bírálja az EU Bizottság megközelítését.
A mezőgazdasági területeket nem a gazdáktól kell megvédeni, hanem az átalakítástól”
– jelentette ki Joachim Rukwied, a DBV elnöke. A termőföld megőrzése a gazdálkodók megélhetési és munkaalapja. Ezért ez a gazdálkodók és földtulajdonosok alapvető önérdeke.
A jelenlegi irányelvjavaslat Brüsszel második kísérlete a talajvédelem uniós keretrendszerének létrehozására. A hatáskör itt valójában a tagállamoké. Körülbelül egy évtizeddel ezelőtt a Bizottság által tervezett uniós földtörvény-javaslat előre megbukott egyes tagállamok, köztük Németország heves ellenállása miatt.