Agrárközélet

Az Európai Unióban Romániában a legolcsóbb a kenyér

Agrofórum Online

Az Európai Unió Statisztikai Hivatala megvizsgálta, hogyan viszonyul a kenyér és a gabonafélék kiskereskedelmi ára az egyes országokban a többi EU-országhoz képest. Ha az uniós átlagot 100 százaléknak vesszük, akkor Dánia 153 százalékos aránnyal számít a legdrágábbnak, míg 53 százalékkal Romániában a legolcsóbbnak a kenyér.

2020-ban a kenyér és a gabonafélék ára EU-szerte körülbelül 2,5-szeres különbséget mutatott az adatok szerint, azaz ennyivel volt magasabb a legdrágább tagállamban az átlagár, mint a legolcsóbban – derült ki az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat adataiból, amelyről infografikát is készítettek.

A 100 százalékos uniós átlagár-indexhez képest a legmagasabb ár Dánia 153 százalékos adata után a hazánkkal szomszédos Ausztria volt 135 százalékkal. Ezután három ország állhatott még fel a képzeletbeli dobogó harmadik fokára, Luxemburg, Finnország és Svédország. Utóbbiak közül mindegyikben 127 százalékos átlagárat mutattak a helyi adatsorok. Átlag feletti volt még Ciprus, Málta, Olaszország, Írország, Belgium, Franciaország, Görögország, Spanyolország, Szlovénia, Németország és Horvátország átlagos kenyérára.

Éppen az Európai Uniós átlag alatti szintet érte el Észtország, majd Portugália, Szlovákia, Hollandia és Lettország következett a sorban. Nyolcvan százalék feletti érték szerepel Litvánia mellett, de Csehországban már ez alatt a szint alatt kapható a kenyér. Magyarországon is nyolcvan százalék alatti ez az érték, a rangsorban hazánk után csak négy ország szerepel. Lengyelországban 70 százalékos, Bulgáriában 67 százalékos, míg Románia a már említett 56 százalékos ez az árszintindex.

A nem uniós tag Svájcban egyébként 170 százalék feletti a kenyérár-index, Norvégiában az EU-s elsőséget elérő Dániához hasonló szintet mutat a kenyér ára. Izlandon az Európai Uniós átlagos érték 135 százalékáért kapható átlagosan a kenyér.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

További 26 ezer sertést ölnek le Romániában

2020. január 6. 16:16

A legnagyobb számban a magyar és ukrán határ közelében lévő partiumi, illetve a déli, Duna-menti megyékben észleltek ASP-s megbetegedéseket a vaddisznóknál.

A száraz májusi idő miatt kisebb lehet a romániai búzatermés

2023. június 15. 08:03

Az őszi árpát és a repcét Romániában várhatóan nem fogja jelentősen befolyásolni a közelmúltban tapasztalható szárazság, mivel ezek korábban fejlődnek, mint a búza.

Sepsiszentgyörgyön hatvan sertést öltek le az afrikai sertéspestis miatt

2019. február 4. 13:18

A sertéspestis a 2017-es romániai megjelenése óta először jelentkezett Székelyföldön. 2017 júliusa óta az országban 364 920 sertést kellett elpusztítani, hogy így próbálják megállítani a fertőzés terjedését.

Egyre közelebb kerülnek a duplázáshoz a románok

2023. december 9. 07:10

Az infrastrukturális projektek előrehaladtával egyre közelebb kerül Románia azon célkitűzéséhez, hogy az ukrán gabona havi szállítási kapacitását négymillió tonnára növelje a fekete-tengeri konstancai kikötőjén keresztül – mondta a román közlekedési miniszter.