Agrárközélet

Az Európai Unióban Romániában a legolcsóbb a kenyér

Agrofórum Online

Az Európai Unió Statisztikai Hivatala megvizsgálta, hogyan viszonyul a kenyér és a gabonafélék kiskereskedelmi ára az egyes országokban a többi EU-országhoz képest. Ha az uniós átlagot 100 százaléknak vesszük, akkor Dánia 153 százalékos aránnyal számít a legdrágábbnak, míg 53 százalékkal Romániában a legolcsóbbnak a kenyér.

2020-ban a kenyér és a gabonafélék ára EU-szerte körülbelül 2,5-szeres különbséget mutatott az adatok szerint, azaz ennyivel volt magasabb a legdrágább tagállamban az átlagár, mint a legolcsóbban – derült ki az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat adataiból, amelyről infografikát is készítettek.

A 100 százalékos uniós átlagár-indexhez képest a legmagasabb ár Dánia 153 százalékos adata után a hazánkkal szomszédos Ausztria volt 135 százalékkal. Ezután három ország állhatott még fel a képzeletbeli dobogó harmadik fokára, Luxemburg, Finnország és Svédország. Utóbbiak közül mindegyikben 127 százalékos átlagárat mutattak a helyi adatsorok. Átlag feletti volt még Ciprus, Málta, Olaszország, Írország, Belgium, Franciaország, Görögország, Spanyolország, Szlovénia, Németország és Horvátország átlagos kenyérára.

Éppen az Európai Uniós átlag alatti szintet érte el Észtország, majd Portugália, Szlovákia, Hollandia és Lettország következett a sorban. Nyolcvan százalék feletti érték szerepel Litvánia mellett, de Csehországban már ez alatt a szint alatt kapható a kenyér. Magyarországon is nyolcvan százalék alatti ez az érték, a rangsorban hazánk után csak négy ország szerepel. Lengyelországban 70 százalékos, Bulgáriában 67 százalékos, míg Románia a már említett 56 százalékos ez az árszintindex.

A nem uniós tag Svájcban egyébként 170 százalék feletti a kenyérár-index, Norvégiában az EU-s elsőséget elérő Dániához hasonló szintet mutat a kenyér ára. Izlandon az Európai Uniós átlagos érték 135 százalékáért kapható átlagosan a kenyér.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Tengerentúli kapcsolatait erősíti az Állatorvostudományi Egyetem

2025. június 3. 12:40

A Purdue Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást az Állatorvostudományi Egyetem – cél a tudományos és oktatási jelenlét bővítése.

A medve nem játék: óriási károkat okoztak Székelyföldön

2023. november 18. 11:10

Jelentős, egymillió lejt (75,7 millió forintot) meghaladó kárt okoztak idén a medvék Kovászna megyében - közölte csütörtökön az Agerpres beszámolója szerint Gheorghe Neagu, a székelyföldi megye környezetvédelmi ügynökségének vezetője.

Az ukrán gabonafélék eljutnak a román kikötőkbe

2022. április 29. 09:34

Körülbelül 80 000 tonna gabona van, amely már megérkezett, ezeket silókban tárolják, egy részét hajóra rakták.

Az Egyesült Államokkal dolgozik Románia a dunai gabonaexport növelésén

2023. augusztus 31. 08:10

Az Egyesült Államok Romániával és Moldovával együttműködve dolgozik Ukrajna gabonaexportjának növelésén a Dunán keresztül.

Romániában terjeszkedik Magyarország piacvezető takarmánygyártója

2023. június 19. 09:49

Romániában folytatja terjeszkedését Magyarország legnagyobb takarmányalapanyag-kereskedője és piacvezető takarmánygyártója, az UBM Holding Nyrt.