Az Európai Unió Statisztikai Hivatala megvizsgálta, hogyan viszonyul a kenyér és a gabonafélék kiskereskedelmi ára az egyes országokban a többi EU-országhoz képest. Ha az uniós átlagot 100 százaléknak vesszük, akkor Dánia 153 százalékos aránnyal számít a legdrágábbnak, míg 53 százalékkal Romániában a legolcsóbbnak a kenyér.
2020-ban a kenyér és a gabonafélék ára EU-szerte körülbelül 2,5-szeres különbséget mutatott az adatok szerint, azaz ennyivel volt magasabb a legdrágább tagállamban az átlagár, mint a legolcsóbban – derült ki az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat adataiból, amelyről infografikát is készítettek.
A 100 százalékos uniós átlagár-indexhez képest a legmagasabb ár Dánia 153 százalékos adata után a hazánkkal szomszédos Ausztria volt 135 százalékkal. Ezután három ország állhatott még fel a képzeletbeli dobogó harmadik fokára, Luxemburg, Finnország és Svédország. Utóbbiak közül mindegyikben 127 százalékos átlagárat mutattak a helyi adatsorok. Átlag feletti volt még Ciprus, Málta, Olaszország, Írország, Belgium, Franciaország, Görögország, Spanyolország, Szlovénia, Németország és Horvátország átlagos kenyérára.
Éppen az Európai Uniós átlag alatti szintet érte el Észtország, majd Portugália, Szlovákia, Hollandia és Lettország következett a sorban. Nyolcvan százalék feletti érték szerepel Litvánia mellett, de Csehországban már ez alatt a szint alatt kapható a kenyér. Magyarországon is nyolcvan százalék alatti ez az érték, a rangsorban hazánk után csak négy ország szerepel. Lengyelországban 70 százalékos, Bulgáriában 67 százalékos, míg Románia a már említett 56 százalékos ez az árszintindex.
A nem uniós tag Svájcban egyébként 170 százalék feletti a kenyérár-index, Norvégiában az EU-s elsőséget elérő Dániához hasonló szintet mutat a kenyér ára. Izlandon az Európai Uniós átlagos érték 135 százalékáért kapható átlagosan a kenyér.