Agrárközélet
Fizetett tartalom
Agrárközélet
Fizetett tartalom

Azon múlik a siker, hogy kinek milyen csapata lesz

Azon múlik a siker, hogy kinek milyen csapata lesz

Agrofórum Online

Öt év egy, a többségünk számára nem túl ismert, ám sztereotípiákkal annál inkább átszőtt földrészen. Az immár egy éve a Nufarmnál betöltött vezetői szerepét harmincévnyi vezetői tapasztalat és fél évtizednyi zambiai kiküldetés előzte meg. Czigány Tiborral beszélgettem a Zambiában töltött idő alatt összegyűlt tapasztalatairól és a Nufarmmal kapcsolatos fejlesztési tervekről, a cég jelenlegi piaci helyzetéről.

Ön közel három évtizedes vezetői múlttal rendelkezik a növényvédőszer- és vetőmag-forgalmazás területén. Az életrajzot egy ötéves kiküldetés színezi. Hogyan került sor az útra?

Magyarországon a magyar cég vezetése már tíz éve tartott, amikor nyitottnak kezdtem érezni magam arra, hogy máshol, más környezetben is kipróbáljam a tudásom. Egy év múlva pedig jött a zambiai lehetőség, ami gondolkodóba ejtett bennünket. A családi egyeztetéseket és az előzetes ,,terepszemlét” követően azonban elszálltak a kezdeti kételyeink, és úgy döntöttünk a feleségemmel, hogy belevágunk.

A közép-európai élethez képest ez nagy váltás. Mik voltak a tapasztalatai ennek kapcsán?

Azt gondolom, hogy az európai társadalom Afrikával kapcsolatos elképzelései sajnos gyakran nem fedik a valóságot. Az ország nem rossz. Sőt, azt gondolom, hogy szerethető. A közbiztonság kifejezetten jó, sosem éreztük magunkat fenyegetve. Az embernek azt azonban tudomásul kell vennie, hogy nem ő az úr, ha a városon kívülre megy – mások a körülmények, mint hazánkban.

Az emberek sokkal boldogabbak, jóindulat, érdeklődés szövi át a találkozásokat, annak ellenére, hogy egyik hónapról a másikra él a társadalom nagy része. A panaszkodás nem jellemző. Az alap egészségügyi ellátás, az oktatás minden szinten költségtérítéses, ami szintén nem egyszerűsíti a helyzetet.

Intenzív, öntözött cukornád ültetvény Zambiában (Fotó: Nufarm)

Milyenek a tapasztalatai a zambiai mezőgazdaságot illetően?

Mindenki tanulni szeretne. A helyi farmerek nagy része nő, és a tanulási lehetőségeket nagymértékben kihasználni akaró érintetteket kifejezetten érdeklik a fejlődési lehetőségek. Nagyon érdekes volt, hogy a rendezvényeinkre érkező érdeklődők sokszor szerepjátékszerűen játszották el azt, hogy miként kell termelni vagy kivitelezni egy gazdálkodási műveletet. Szenvedélyesen állnak a dolgokhoz. Érdekes, hogy a zambiai mikrohitelek zömét a női vállalkozók számára folyósítják.

Milyen a termelési infrastruktúra Zambiában, hogyan dolgoznak a gazdák?

Az egy-két-három hektáron termelő gazdák manuálisan, kapával művelik területeiket. Ezeken a területeken a kukoricahozamok 1-2 t/ha átlagtermésben állnak meg. Az akár 1-200 ha-on gazdálkodó farmerek már állati erőt is igénybe vesznek a talajművelő eszközökhöz. A több 100 ha területtel rendelkezők viszont már gyakran traktorral végzik a munkát. Utóbbiak jelentős, 4-6 tonnás hektáronkénti termésátlagot is képesek előállítani. A profi, jórészt fehér farmerek többnyire ugyanúgy, GPS-vezérlés, öntözőberendezések, nagy traktorok, erőgépek segítségével gazdálkodnak, mint az európaiak. Sőt, a tehetősebb gazdálkodók saját repülővel, helikopterrel járják a ,,határt”. Nagyon más élet az ott kinn, és persze a távlatok is.

Milyen növénykultúrákat termesztenek?

A fehér kukorica alapvető fontosságú, és 1,2-1,4 millió hektáron terem. Alapélelmiszer a fehér kukoricából készülő dara, melyből egyfajta puliszkát készítenek. Nagy területen terem továbbá a cassava, valamint a tápióka – utóbbi gyökerét változatos formában fogyasztják. A szója, a földimogyoró a fehérjében gazdagabb étrendet hivatott támogatni. Emellett rendkívül sok zöldséget esznek, a káposzta, a paradicsom, a hagyma hatalmas mennyiségben fogy.

Falusi látkép a Tanganyika tó közelében (Fotó: Nufarm)

A kiküldetése pont átfedésbe került a Covid-időszakkal. Hogyan érintette ez a munkafolyamatokat?

Nyolc ország tartozott hozzám: Zambia, Kongó, Angola, Zimbabwe, Mozambik, Malawi, Madagaszkár és Mauritius. Az volt a legnehezebb, hogy személyes jelenlétre lett volna szükség a vállalat építéséhez, bővítéséhez. Angolában az online lét dacára sikerült találni olyan partnert, akivel gyümölcsöző együttműködés koronázta a törekvéseket. Ön szerint, ha bárkit itt, Európában vagy hazánkban megkérdeznénk arról, hogy Afrika közepén száz meghívottból hányan jelentkeznének be egy online meetingre, vajon mi lenne a válasz? A 88-90 emberemből 82-84 általában részt vett a megbeszéléseken. A rendszer működött.

Mi az, amit Zambiából egy életen át magával visz?

Afrika azért érdekes, mert megosztó: van, aki egyszer felkeresi, és azt mondja, hogy soha többé, és van, akit beszippant, és visszamenne. Mi az utóbbi csoportba tartoztunk. Nagyon jó volt, erősebbek az ízek, az illatok, a szagok, a színek, a fények. Minden sokkal intenzívebb. Egészen más hangulat uralkodik, az emberek kedvesek, pozitív kisugárzás itatja át az életet. Úgy gondolom, hogy sokkal türelmesebb lettem, és sokkal kevésbé reagálok feleslegesen, könnyebben engedek el dolgokat.

Jelenleg a Nufarmnál dolgozik. Hogyan jött képbe ez a vállalat?

Magyarországon vagy legalábbis a közelében szerettem volna dolgozni, amit a korábbi cégem nem tudott biztosítani. Úgy döntöttem, hogy a harminc éven felül belefér még egy cég az életembe, és akkor adódott ez a lehetőség, én pedig pont szabad voltam.

Milyen a cég piaci helyzete?

Most április elején lett egy éve, hogy itt dolgozom. Nagyon jó cégnek találom a Nufarmot, és ehhez hozzájárul a portfóliója is, valamint meg kell említenünk a jó munkavállalói közösséget. Jó néhány lehetőségünk van, amelyek nincsenek kiaknázva Magyarországon, így azt vállaltam, hogy a leendő új csapatommal megduplázzuk a forgalmat a következő öt évben. Azt gondolom, hogy ezt meg is fogjuk valósítani. Jelenleg a Nufarmnak 5-6%-os részesedése van a növényvédő szerek piacán, ezt szeretnénk 8-10% fölé emelni.

A Nufarm-vállalatcsoportban jelenleg hányan dolgoznak, terveznek bővítéseket?

Folyamatosan bővülünk. Amikor a céghez érkeztem, akkor 16-an voltunk: jelenleg a létszám 28 főre bővült. A lényeg az, hogy duplán duplázunk, hiszen nemcsak a bevételeket szeretnénk megkétszerezni, hanem a területi jelenlétünket is. A jelenlegi csapatunkra nagyon büszkék vagyunk, hiszen a tagjai a változások, a vezetőségcsere, az azzal járó nehézségek ellenére is rendkívüli összetartásról tettek tanúbizonyságot. Körülbelül három éven belül tudjuk megkétszerezni a sales csapat létszámát. Mi megkaptuk a bizalmat, hogy azelőtt növelhetünk csapatot, hogy a forgalmat megdupláznánk. Ez különleges lehetőség, hiszen a nagy cégeknél ez többnyire fordítva működik.

A nagyvállalatok esetében a portfólióban nagy hasonlóságok lesznek. A különbséget az fogja adni, hogy kinek milyen a csapata. A szaktudás és a termelők igényeire való maximális odafigyelés fogja megkülönböztetni a sikeres cégeket. És az, hogy ki lesz képes a termelés kihívásaira gyorsan és a leghatékonyabb megoldással válaszolni. Erre jó példa az idei szezon: a gazdák nehezebb pénzügyi helyzetére reagálva több olyan csomagot is összeállítottunk, amelyek megfizethetőek és jól kezelik a termelési kihívásokat. Nem mindig a prémiumtermékek jelentik a legjobb választást, ha a termelési folyamatot és a kitűzött célokat holisztikusan értékeljük. Ki kell hozni a lehetőségekből a maximumot, de mindig az adott terület és termelő igényeihez és körülményeihez igazítva. A Nufarm csapata ilyen fejjel gondolkodik és rugalmasan segít.

Iskolás kórus köszönti a törzsfőnököt a törzsi ceremónián (Fotó: Nufarm)

Mik a fejlesztési irányok?

Bár a Nufarmra jellemző, hogy a multik szabályai szerint működik, ennek a legjobb elemeit tudjuk érvényesíteni itt, az európai országokban. Ez a termékportfóliónkat is úgy befolyásolja, hogy ha szeretnénk valamilyen terméket bevezetni, akkor köszönhetően az országos, helyi hatáskörnek ez megvalósítható, vagyis nem kell több évet várni az engedélyeztetési folyamatokra: nagyfokú a rugalmasság. Így – legyen szó egy EU-s szabályozásról vagy a gazdák által formált igényről – rugalmasabban tudunk reagálni.

A Nufarm egyik fontos fejlesztési hitvallása, melyet a szakmai csapatunk is képvisel, hogy szakmailag hiteles, helyes dózisokat, felhasználási útmutatásokat és tanácsokat adunk az ügyfeleinknek, mindezt egy reaktív csapattal megtámogatva.

Kiemelhető a rovarölő szerek palettájának szűkülése kapcsán az idei egyik legjelentősebb bevezetésünk, mely a Carnadine nevű, acetamiprid tartalmú rovarölő szer. Ez jelenleg repcében és almában engedélyezett, ám az engedélyokirat kiterjesztése számos kultúrában várható. A termékkel lehetőség nyílik 25%-kal több hatóanyag engedélyokiratnak megfelelő kijuttatására, ami a jelenlegi versenytársaink által kínálthoz képest jóval nagyobb mennyiség.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hamarosan újra: Bábolnai Gazdanapok

2024. július 3. 15:40

A nagy hagyományokkal rendelkező mezőgazdasági kiállítást az idén szeptember 5–7. között immár 37. alkalommal rendezik meg.

KertAkadémia, a kihagyhatatlan program kertbarátoknak

2024. június 29. 10:10

Egyre nagyobb az igény a saját termelésű zöldségekre és gyümölcsökre. A KertAkadémia Konferencia és Szakmai Nap célja a tudásátadás.

Hungarikum lett az Aranyfácán sűrített paradicsom és a szaloncukor

2024. június 28. 16:10

A Hungarikum Bizottság legutóbbi ülésén 3 elemmel bővült a Hungarikumok Gyűjteménye és 2 tétellel gyarapodott a Magyar Értéktár.

Földművesre nagyobb szükség van, mint katonára?

2024. június 24. 16:10

Egy angol tévés személyiség szerint a fiataloknak a katonaság helyett inkább a mezőgazdaságban kellene tapasztalatot szerezniük.

Így növelik a beltéri gazdaságok beporzási rátáját

2023. április 14. 14:38

A Buzzupot azért eredetileg azért alapították, hogy a méhészek IoT-eszközök segítségével távolról nyomon követhessék méheiket.

Mi volt fenn előtte?

2022. április 5. 07:36

Az előveteményt az adott területre tervezett főnövény vetése előtt nevelhetjük. Szerepe jelentős, hiszen a főnövény fejlődése szempontjából kedvezően hat a talajra.

A gyümölcskultúrák védelme az ökológiai termesztésben: a megfigyelés módszerei

2022. augusztus 21. 07:32

Cikksorozatunk második részében a megfigyelés módszereiről és az előrejelzési modellek lehetőségeiről olvashatnak.

Gondban vannak a svájci növénytermesztők

2021. október 8. 05:04

A svájci mezőgazdasági termelés idén várhatóan 6,6%-kal csökken a rossz időjárási körülmények miatt.