Agrárgazdaság

Az ukrán agrárszektor vesztesége elérheti a 83 milliárd dollárt

Agrofórum Online

Ukrajna kulcsfontosságú mezőgazdasági ágazatában szinte minden alágazat brutális veszteségeket szenvedett, de a legnagyobb részt, a teljes összeg több mint felét a növénytermesztés csökkenése okozta – közölte a Kijevi Közgazdasági Főiskola (KSE).

Ukrajna a gabona, a növényi olajok és az olajos magvak legnagyobb termesztője és exportőre globális szinten.

Mindent összeszámoltak

A KSE beszámolója szerint a várható összegben szerepelnek a növénytermesztés, az állattenyésztés, az exportkimaradások miatti termelői veszteségek, valamint a növekvő termelési költségek és a földek termelésbe való visszaállítása miatti veszteségek.

„A hiány legnagyobb részét a növénytermesztés csökkenése okozta. A növénytermesztés visszaesése miatti összes közvetett veszteség 46,5 milliárd dollárt tesz ki” – áll a tanulmányban.

Csökkenő terméshozam

A Kijevi Közgazdasági Főiskola szerint a növénytermesztésnek mind a vetésterületek csökkenése, mind a termesztéstechnológia változása ártott, ami a főbb növények terméshozamának visszaeséséhez vezetett.

Ukrajnában a gabona és olajos magvak együttes betakarítása 107 millió tonna volt 2021-ben, de 2024-ben valószínűleg 77 millió tonnára esik – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

A KSE azt is közölte, hogy a második legnagyobb kategória az exportkimaradásból eredő veszteségek, ezt 24,1 milliárd dollárra becsülik.

„Az Orosz Föderáció által az invázió elején bevezetett tengeri blokád, majd az úgynevezett gabonafolyosó korlátozott működése a logisztikai költségek növekedéséhez vezetett” – közölte a KSE.

Így is az agrárium a fő bevételi forrás

Az Oroszországgal vívott háború közepette a mezőgazdasági szektor továbbra is az ukrán gazdaság exportbevételeinek egyik fő forrása, amely gabonát, növényi olajat és olajos magvakat szállít a külföldi piacokra.

A média a kijevi mezőgazdasági minisztérium adatait idézve azt közölte, hogy a mezőgazdasági üzemek exportja 2023-ban körülbelül 23 milliárd dollárt tett ki.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Furcsa trend: nőttek az eladások, de csökkent a Bunge nyeresége

2024. november 10. 13:10

Az értékesítési volumen javult a mezőgazdasági üzletágban, valamint a finomított és speciális olajok szegmensében.

Fordulat: augusztusra csökkent az átlagos agrárbér Magyarországon

2024. november 5. 12:10

A január–augusztus időszakra kumulált átlagbér 478 562 forint volt a mezőgazdaság, erdőgazdaság, halászat összevont kategóriában.

Felpörgeti a konstancai kikötő vasúti fejlesztését a román kormány

2024. november 5. 11:10

Augusztusban Románia bejelentette, hogy meg kívánja vásárolni a szomszédos moldovai Giurgiulesti Duna menti kikötőt az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD).

Putyin új gabonakereskedelmi javaslattal próbálkozik

2024. november 4. 08:10

A BRICS-országok a világ legnagyobb gabona-, hüvelyes- és olajosmag-termelői közé tartoznak. Saját gabonatőzsdét nyitnának orosz javaslatra.

Okosfalvak: így tennék élhetőbbé a magyar vidéket (1. rész)

2018. október 11. 08:28

Szélessávú internet, digitális megoldások, tudatos vidéképítés az Európai Unió célja a magyar kistelepüléseken is.

Idén is árvíz fenyegeti a mezőgazdaságot Amerikában

2020. március 20. 13:47

Az Egyesült Államok 23 államában jósolnak jelentékeny tavaszi árvizeket az időjósok. Ezekre az északi sík területektől egészen a Mexikói-öbölig lehet számítani, különösen Észak-Dakota, Dél-Dakota és Minnesota egyes részein.

Tájépítész szemmel a Felvidéken – hogyan látjuk a tájat?

2019. december 5. 04:36

A következőkben egy rövid kitekintést kaphat az Olvasó a felvidéki tájról – tájépítész szemmel.

A borászoknak szembe kell nézni a klímaváltozással

2021. március 30. 09:22

Exkluzív szakértői beszélgetést tartott a Mathias Corvinus Collegium és a Klímapolitikai Intézet az éghajlatváltozás magyar mezőgazdaságra, szőlőtermesztésre és borkultúrára gyakorolt hatásáról. A Klímapolitikai Intézet igazgatója, Litkei Máté által vezetett fórumon a meghívott vendégek egyetértettek abban, hogy Magyarország az éghajlatváltozás szempontjából a sérülékenyebb országok közé tartozik, és ennek jelei az agráriumban, illetve a borászati ágazatban is egyértelműen láthatók, a szakma azonban készül a kihívásokra.