Agrárközélet

Figyeljünk a parlagfűre!

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Az elmúlt hetekben hullott csapadék és az emelkedő talajhőmérséklet hatására elkezdődött a parlagfű csírázása, kelése.

A lazább szerkezetű, könnyen felemelegedő homok, illetve homokos vályog talajokon már tömegesen találhatunk szik és két leveles növényeket, egyelőre a többi gyomnövény között megbújva. Most még keresni kell a parlagfű csíranövényeit, illetve a kevésbé szakavatottak számára még nehezen elkülöníthetőek a többi gyomnövénytől. Legyakrabban a vele azonos időben kelő vadkenderrel tévesztik össze.

A parlagfű csíranövénye

A parlagfű csíranövényének sziklevelei szélesek, bunkószerűek, nyélre futók. Lomblevelei szárnyaltak, levélkéi kihegyezettek.

(Dr. Petrányi István, Tóth Ádám, Szántóföldi gyomcsíranövények 2000)

A vadkender csíranövénye

A sziklevelek kerek oválisak, majdnem ülők. Lomblevelei szeldeltek, hosszan tojásdadok, hegyesek.

(Dr. Petrányi István, Tóth Ádám, Szántóföldi gyomcsíranövények 2000)

Jelenleg a parlagfű tenyészidőszakának az elején járunk, ami ugyan még nem a védekezés fő időszaka, de már most célszerű azt elkezdeni. Jelenleg a legfontosabb feladat a kelő növényektől a fény megvonása, ugyanis a parlagfű fényigényes növény, ezért ezzel hatékonyan kordában tarható. Ideje a kiskertben megújítani, illetve kirakni mulcsot, illetve el lehet kezdeni a gyepek trágyázását, öntözését ápolását, a talajtakaró fóliák cseréjét.

A közterületeken is, ahol lehet mulcsozni kell, ezzel hatékonyan védekezhetünk a parlagfű ellen, illetve ezen felül a talajnedvesség megőrzéséhez is hozzájárulunk. Most még javasolt a mechanikai talajművelés, bolygatás, ezzel elősegítjük a parlagfű tömeges kelését, illetve a már kikelt növényeket azzal egymenetben el is pusztítjuk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Hamarosan megjelennek a virágbimbók a parlagfüvön – Védekezzünk ellene!

Az Alföld észak-keleti részén a természetes vegetáció és kultúrnövények az erős aszálytól szenvednek.

Aktuális parlagfű és pollen helyzetkép

2019. július 25. 09:10

Az elmúlt időszak igencsak bővelkedett időjárási anomáliában mind a hőmérséklet mind a csapadékot illetően. A csapadékhiány hatására a fűfélék és a természetes vegetáció egyéb fajai is szenvednek, elszáradnak, ezzel teret biztosítanak a szárazságtűrő fajok, a parlagfű számára.

Szeptember közepi parlagfű helyzetkép

2018. szeptember 20. 09:35

Vélhetően nem elsősorban humán okai vannak a parlagfű magyarországi térhódításának, hanem kedvező és az éghajlatváltozás miatt még inkább kedvezőbbé váló termőhelyi feltételek.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.