Agrárközélet

Figyeljünk a parlagfűre!

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Az elmúlt hetekben hullott csapadék és az emelkedő talajhőmérséklet hatására elkezdődött a parlagfű csírázása, kelése.

A lazább szerkezetű, könnyen felemelegedő homok, illetve homokos vályog talajokon már tömegesen találhatunk szik és két leveles növényeket, egyelőre a többi gyomnövény között megbújva. Most még keresni kell a parlagfű csíranövényeit, illetve a kevésbé szakavatottak számára még nehezen elkülöníthetőek a többi gyomnövénytől. Legyakrabban a vele azonos időben kelő vadkenderrel tévesztik össze.

A parlagfű csíranövénye

A parlagfű csíranövényének sziklevelei szélesek, bunkószerűek, nyélre futók. Lomblevelei szárnyaltak, levélkéi kihegyezettek.

(Dr. Petrányi István, Tóth Ádám, Szántóföldi gyomcsíranövények 2000)

A vadkender csíranövénye

A sziklevelek kerek oválisak, majdnem ülők. Lomblevelei szeldeltek, hosszan tojásdadok, hegyesek.

(Dr. Petrányi István, Tóth Ádám, Szántóföldi gyomcsíranövények 2000)

Jelenleg a parlagfű tenyészidőszakának az elején járunk, ami ugyan még nem a védekezés fő időszaka, de már most célszerű azt elkezdeni. Jelenleg a legfontosabb feladat a kelő növényektől a fény megvonása, ugyanis a parlagfű fényigényes növény, ezért ezzel hatékonyan kordában tarható. Ideje a kiskertben megújítani, illetve kirakni mulcsot, illetve el lehet kezdeni a gyepek trágyázását, öntözését ápolását, a talajtakaró fóliák cseréjét.

A közterületeken is, ahol lehet mulcsozni kell, ezzel hatékonyan védekezhetünk a parlagfű ellen, illetve ezen felül a talajnedvesség megőrzéséhez is hozzájárulunk. Most még javasolt a mechanikai talajművelés, bolygatás, ezzel elősegítjük a parlagfű tömeges kelését, illetve a már kikelt növényeket azzal egymenetben el is pusztítjuk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

"Parlagfű kisokos": a Nébih ingyenes kiadványa általános iskolásoknak

2019. augusztus 17. 07:38

A Nébih folyamatosan dolgozik a parlagfűvel kapcsolatos ismeretek minél szélesebb körű elterjesztése érdekében, és kiemelten fontosnak tekinti, hogy a felnövekvő generáció is megismerje hazánk legelterjedtebb gyomnövényét.

Arankát is irtani kell

2019. július 10. 11:07

Az aratási munkálatokat jó ütemben lehet végezni, kivéve az olyan területeket, ahol nyári záporok, zivatarok, helyenként pedig felhőszakadás szakította félbe a betakarítást.

Elkezdődött a parlagfűszezon!

2019. április 25. 07:39

A hatékony védekezések időpontja a parlagfű fő csírázási-kelési időszakában, áprilisban van. Az utóbbi évek tapasztalatai bebizonyították, hogy a parlagfű ellen a virágzást közvetlenül megelőző kaszálás nem a leghatékonyabb védekezési mód.

Szeptember közepi parlagfű helyzetkép

2018. szeptember 20. 09:35

Vélhetően nem elsősorban humán okai vannak a parlagfű magyarországi térhódításának, hanem kedvező és az éghajlatváltozás miatt még inkább kedvezőbbé váló termőhelyi feltételek.