Agrárközélet

Gyepek kaszálásának hasznossága

Agrofórum Online

Az ember nagyléptékű tájátalakító tevékenységének folyamatában a még meglévő, jelenleg gyepnövényekkel benőtt területek jelentik a védett fajok jelentős részének élőhelyét.

A gyepterületek hasznosítása során fontos, hogy mindennemű tevékenységet a gyepterület károsítása nélkül, élővilágának lehetőleg legkisebb zavarásával, körültekintően végezzenek. Mindannyiunk érdekében indokolt a hulladékmentes munkavégzés.

A gyepterületek tulajdonságaiktól függően, fennmaradásukhoz és szerepük betöltéséhez különböző kezelést igényelnek; legeltetéssel, illetve kaszálással kell hasznosítani őket. A gyommentességet bármelyik hasznosítási mód esetén indokolt lehet tisztító szárzúzással biztosítani, különös tekintettel az inváziós és termőhely-idegen növényfajokra. Vannak olyan fajok viszont, amelyek nem gyomok, hanem védett növények, például: sziki kocsord (Peucedanum officinale), kisfészkű aszat (Cirsium branchycephalum).

A fentiek okán, a gyepterületek fennmaradása és védelme érdekében külföldi és hazai szabályrendszerek és jogszabályok kerültek kialakításra, melyek a legszükségesebb korlátozásokat, előírásokat tartalmazzák.

A hazai jogszabályok:

  • 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről,
  • 275/2004. (X. 8.) Korm. rendelet az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekről,
  • 269/2007. (X. 18.) Korm. rendelet a Natura 2000 gyepterületek fenntartásának földhasználati szabályairól.

Legnagyobb problémát a gyepek feltörése, szántóvá, erdővé alakítása jelenti, a hirtelen tájátalakítás a terület ökológiai rendszereinek összeomlását vonja maga után. Hasonlóan degradálódik a gyep élővilága, ha egy területen felhagynak a gyepgazdálkodással, amely cserjésedéshez, a gyomok elszaporodásához vezet.

Viszont a megfelelő módon és sűrűségben legelő állatállomány kíméletesen kezeli a gyepet, illetve trágyájával a tápanyag-utánpótlást is biztosítja, így a gyepek védelme érdekében a megfelelő legeltetési módszerek ösztönzése a kulcsfontosságú tényező.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Tengerentúli kapcsolatait erősíti az Állatorvostudományi Egyetem

2025. június 3. 12:40

A Purdue Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást az Állatorvostudományi Egyetem – cél a tudományos és oktatási jelenlét bővítése.

SIP újdonságok Hannoverből

2024. február 23. 17:40

A SIP a hannoveri AGRITECHNICA expón impozáns kiállítással ünnepelte 70. születésnapját. 70 esztendő, amely alatt a márkanév egybeforrott a strapabíró szálastakarmány-betakarító gépek fogalmával.

Elkezdődött a parlagfűszezon!

2019. április 25. 07:39

A hatékony védekezések időpontja a parlagfű fő csírázási-kelési időszakában, áprilisban van. Az utóbbi évek tapasztalatai bebizonyították, hogy a parlagfű ellen a virágzást közvetlenül megelőző kaszálás nem a leghatékonyabb védekezési mód.

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! - 4. rész: A vadon élő állatok és növények védelme

2020. január 16. 04:36

A vadon élő állatok és növények védelmét előíró követelmények közvetve a természetes élőhelyek védelmét is szolgálják.

AM: a kaszálási korlátozások feloldását kéri hazánk Brüsszeltől

2022. július 11. 10:07

Az aszályhelyzet miatt az Agrárminisztérium az Európai Bizottsághoz fordul az agrár-környezetgazdálkodási programban résztvevők érdekében.