A Ghánában, a világ második legnagyobb kakaó-termelő országában a következő, októberben kezdődő új betakarítási szezonra vonatkozó termésbecslés előrejelzést a Reutersnél 775 000 tonnára csökkentették az elemzők és árupiaci brókerek. Ez jóval alacsonyabb az előző termésbecslésben szereplő 1,05 millió tonnájánál.
Ghána számít Elefántcsontpart után a kakaó-termelésben a második legnagyobb piaci szereplőnek. A várakozásban a visszaesés oka az, hogy az esőzések későn érkeztek, és akkor pedig túl hevesek voltak. Elefántcsontpart termése is kisebbnek látszik, de nem sokkal. A kutatás szerint a termelés 2021/22-ben 2,23 millió tonnára csökkent. A Thomson Reuters hírügynökség nyolc piaci elemzőt és brókert kérdezett meg, az általuk megadott adatok átlaga szerepel a statisztikában.
A kisebb termelés miatti hiány kilátásainak, valamint a kereslet javulásának kilátásával párhuzamosan a koronavírus időszakát követően a nyilvános, társadalmi események élénkülésével és az utazási korlátozások enyhítésével a járvány után fel kell majd valószínűleg emelni az árakat.
A kutatók arra számítanak, hogy a New York-i kakaó határidős ára 2021-ben, 2750 dollár lehet tonnánként, ami közel 6%-kal több, mint a decemberi pozíció záróára. A londoni kakaó határidős ügyleteinek árszintje tonnánként 1880 fonton fejezheti be az évet.
„A fogyasztás bővülésének üteme növekszik” – hívta fel a figyelmet Thomas Hartmann, a TH Consultoria e Estudos de Mercado elemzője, amikor arról kérdezték, hogy milyen fő tényezők befolyásolják az árakat az év vége felé. Más elemzők a magas óceáni fuvardíjakat és az afrikai termésidőszak későbbre tolódását kezdetét említeni, mint lehetséges tényezőket, amelyek mostantól év végéig befolyásolják a piacot.
A kakaó azon kevés mezőgazdasági árucikkek egyike volt, amely nem látott erőteljes árnövekedést produkált a járvány idején. Az ellátási lánc zavaraitól, az időjárási problémáktól és a gazdaságélénkítő intézkedésektől való félelmek miatt fellendültek a határidős vásárlások az elmúlt évben.