Agrárközélet

Hova tűntek a madarak Magyarországról? Megvan a válasz

Agrofórum Online

Ne aggódjunk, ha kevesebb madarat látunk mostanság, mint az elmúlt hetekben, hónapokban. Mint azt az MME (Magyar Madártani Egyesület) hírül adta, augusztusban rendszeresen kapják az üzeneteket, amelyek arról számolnak be, hogy a levélírók feltűnően kevesebb madarat észlelnek, mint korábban.

Ebben az esetben azonban nem természetvédelmi probléma miatt van ez így, hanem lezárult az idei költési időszak.

A nyári hónapok hozzászoktatnak bennünket a madárdaltól hangos kertekhez, a parkokhoz, fasorokhoz, vagy a fűszálak között keresgélő fekete rigóhoz. Mindennek az az oka, hogy a települési fajok jelentős hányada két fészekalj fiókát is képes felnevelni egy szezonban. Abban az esetben, ha a költési hely környezete optimális a madarak részére, akkor valószínűsíthető, hogy a második költésre is az első közelében kerül sor.

Érthető hát, hogy meglepő számunkra, hogy a nagy madárnyüzsgést viszonylagos csend követi. A változás valóban olyan mértékű, hogy az nem csak szakemberek számára feltűnő, hanem a hétköznapi városlakóknak is.

Mivel lassan a legismertebb és legkedveltebb madaraink, a fecskék és fehér gólyák fészkei is kiürülnek, még feltűnőbb ez a hiány. Bár meg kell jegyezni, hogy néhány fecskepár akad mutatóban, hiszen akár szeptember végéig is folytathatják a költést. Miután a gólya- és a fecskefészkek is megüresedtek, a levegőben vadászó, a szántókon, árokpartokon szedegető madarak száma is látványosan hirtelen csökken, mindez szinte napok alatt következik be.

Ezt azonban nem tömeges pusztulásuk, hanem a viselkedésük természetes változása okozza.

Ugyanis a tojások kiköltése, majd a fészekben fejlődő fiókák etetése érthető módon helyhez köti a madarakat. A fiatalok fészekelhagyását követően ez a kényszerű területhűség csökken, a második költés végén pedig teljességgel meg is szűnik. Ilyen idő tájt a néhány napig, esetleg egy-két hétig együtt maradó családok egyre jobban eltávolodnak a fészektől, ahova mind ritkábban vagy már egyáltalán nem is térnek vissza.

Miután a fiókák önállósodtak és szétszéledtek, a párkapcsolat is megszűnik vagy lazul – ezek következtében csökken látványos mértékben a madarak eddig tapasztalt koncentrációja, ez vezet a csökkenő madármegfigyelésekhez.

A rövidesen beköszöntő őszi vonulással aztán valóban elkezd csökkenni Magyarország madárállománya, hogy szűk két hónapon belül, az Eurázsia északi térségeiből és a hegyvidékekről érkező átvonulókkal és a nálunk telelőkkel ismét növekedjen a faj- és egyedszám, majd az etetőknek és a téli itatásnak köszönhetően a lakossági madármegfigyelések száma is.

(Forrás: Greenfo – Fotó: Michael Schwarzenberger/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan, kit választott új elnöknek a NAK a lemondott Győrffy Balázs helyére

2024. szeptember 13. 13:13

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) 2024. szeptember 13-án tartotta meg az erről döntő országos küldöttgyűlését.

Ő lehet Győrffy Balázs utóda a NAK élén

2024. augusztus 30. 08:40

Az Agrárminisztérium helyettes államtitkárát, Papp Zsoltot jelölik a NAK élére, a 304 országos küldött szeptember 13-án dönt a javaslatról.

Kátrányka, a kátrányba ragadt sün szerencsés története

2024. augusztus 26. 12:40

Rosszul indult a szerda egy tündéri fiatal sün számára. Szerencsére nem hagyták cserben (azaz kátrányban), így jól végződött az eset.

Azonnali hatállyal távozik Győrffy Balázs, a NAK elnöke

2024. augusztus 23. 12:40

A pápai születésű agrárszakember 2013-tól töltötte be a NAK elnöki tisztét. A tisztségre további két alkalommal, 2017-ben és 2022-ben is újraválasztották.

Nem közhely: minden, amit a ragadozó madarainkról és baglyainkról tudni lehet

2022. március 4. 14:10

A tudományos igényességgel, rendkívül látványosan összeállított „Magyarország ragadozó madarai és baglyai” dupla kötet 35 hónap alatt készült el, és így lett hazánk legjelentősebb szakmai kiadványa a témában.

Hogyan járulhatunk hozzá a bokorlakó madarak megtelepítéséhez a kertünkben?

2021. március 24. 15:28

Milyen cserjék alkalmasak a bokorlakó madarak fészkelésére? Hogyan alakítsunk ki a madarak megtelepítéséhez metszéssel alkalmas bokorformát? Mi az az ágcsésze és hogyan segíti a fészeképítést?

Poloskák elleni védekezés a kertben

2023. október 27. 05:40

A poloskák nemcsak ősszel jelentenek elképesztő bosszúságot az embernek, amikor be akarnak húzódni a lakásba, hanem a szemfüles kertésznek is, aki évközben többször is kénytelen védekezni ellenük a házikertben. Milyen eszközeink vannak a kert növényeit károsító poloskákkal szemben?

Sérült madarat vagy fiókát találtam. Hogyan tovább?

2024. június 24. 07:10

Sokunkkal megesett már, hogy magatehetetlennek, segítségre szorulónak tűnő fiókát vagy sérült madarat találunk a földön. Mihez kezdjünk vele?