Agrárközélet

Indonézia uralja a globális pálmaolaj-piacot

Agrofórum Online

A pálmaolaj-termelés az előállítás sokoldalúságának és rugalmasságának köszönhetően az elmúlt öt évtizedben jelentősen megemelkedett a világon.

A pálmaolaj nehezen romlik meg, az olvadáspontja magas, azaz kulcsfontosságú előnyei vannak más növényi olajokkal szemben, ráadásul olcsóbb is. Ez biztosította, hogy ma már számos általánosan használt termékben jelen van, beleértve a rúzsokat, a sampont, a kenyeret, a csokoládét és a biodízel üzemanyagot. Az éves globális termelés 1995 és 2015 között megnégyszereződött, és várhatóan 2050-re ismét megnégyszereződik.

A pálmaolaj-előállítás növekedésének pusztító következményei voltak a környezetre nézve, mivel trópusi esőerdőkben termesztik. Ez tömeges és ellenőrizetlen erdőirtáshoz vezetett, amely számos veszélyeztetett faj élőhelyét tönkretette, de az állatvilágot is fenyegeti. Például az orangután, a szumátrai tigris és a szumátrai orrszarvú helyzetének romlása is a pálmaolaj előállítás növekedésével hozható összefüggésbe. A folyamat hatással volt a szegényebb országok vidéki régióira is, ahol nagyobb jövedelmekhez vezetett, de kiterjedt körben munkaügyi és emberi jogi visszaéléseket is eredményezett.

Tekintettel arra, hogy mennyire elterjedt a pálmaolaj, érdemes megnézni, hogy mely országok gyártják a legtöbbet. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adatai azt mutatják, hogy a pálmaolaj-termelés csaknem 85 százaléka csupán két országban, Indonéziához és Malajziához köthető. 2019-ben Indonézia 42,5 millió tonnát, vagyis a globális kínálat 58 százalékát, Malajziában 19 millió tonnát, vagyis 26 százalékot termeltek. A statista által készített grafikonból az is kiderül, hogy a világpiacot uraló két óriás után Thaiföld következik a sorban a maga 2,8 millió tonnás előállításával, amely 4 százalékos részesedést jelent a globális piacon. Kolumbia 1,53 millió tonnával és 2 százalékos piacrésszel negyedik a rangsorban. Utána Nigéria következik 1,02 millió tonnával, majd Guatemala 850 ezer tonnával. Az első nyolcba Honduras és Pápua Új-Guinea fért még be 580 ezer és 550 ezer tonnával. Az utóbbi négy ország mindegyike hozzávetőlegesen 1-1 százalékkal részesül a globális előállításból.

A legnagyobb pálmaolaj előállító országok (millió tonna, százalék), Forrás: Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA), statista

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Crister Stark kiemelkedő munkájáért érdemrendet kapott

2025. május 6. 14:10

Crister Starkot, a svéd ipar és a mezőgazdaság érdekében tett kiemelkedő munkájáért, Svédország egyik legrangosabb kitüntetésével díjazták.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Drágult a búza a rossz kanadai adat hírére

2024. december 6. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Lehúzta a szójabab árát a pálmaolaj zuhanása

2024. november 23. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce olcsóbb lett, ám a takarmánybúza kurzusa pluszban zárt.

Vége az áremelkedéseknek – elszálltak az álmok?

2020. január 20. 14:16

Az árak további mozgása nagy mértékben függ attól, lesz-e érdemi vállalás a kínaiak részéről, most úgy tűnik, inkább kivárásra játszanak, várják a brazil szóját és kukoricát is. Erre azonban majd csak április-májusban lehet számítani a betakarítás idején, aminek előszele márciustól jelentkezhet.

Az olcsó orosz napraforgóolaj nyomja le a pálmaolaj piacát

2023. október 23. 07:10

Az Oroszországból és Ukrajnából származó olcsó napraforgóolaj áradata lefelé nyomást gyakorol a pálmaolajárakra, mivel a két vezető termelő kihasználja a valuta leértékelődését, hogy nagyobb részesedést szerezzen az étkezési olajok piacán.