24℃ 18℃
július 28. Szabolcs, Alina, Ince, Győző
Agrárközélet

Indonézia uralja a globális pálmaolaj-piacot

Agrofórum Online

A pálmaolaj-termelés az előállítás sokoldalúságának és rugalmasságának köszönhetően az elmúlt öt évtizedben jelentősen megemelkedett a világon.

A pálmaolaj nehezen romlik meg, az olvadáspontja magas, azaz kulcsfontosságú előnyei vannak más növényi olajokkal szemben, ráadásul olcsóbb is. Ez biztosította, hogy ma már számos általánosan használt termékben jelen van, beleértve a rúzsokat, a sampont, a kenyeret, a csokoládét és a biodízel üzemanyagot. Az éves globális termelés 1995 és 2015 között megnégyszereződött, és várhatóan 2050-re ismét megnégyszereződik.

A pálmaolaj-előállítás növekedésének pusztító következményei voltak a környezetre nézve, mivel trópusi esőerdőkben termesztik. Ez tömeges és ellenőrizetlen erdőirtáshoz vezetett, amely számos veszélyeztetett faj élőhelyét tönkretette, de az állatvilágot is fenyegeti. Például az orangután, a szumátrai tigris és a szumátrai orrszarvú helyzetének romlása is a pálmaolaj előállítás növekedésével hozható összefüggésbe. A folyamat hatással volt a szegényebb országok vidéki régióira is, ahol nagyobb jövedelmekhez vezetett, de kiterjedt körben munkaügyi és emberi jogi visszaéléseket is eredményezett.

Tekintettel arra, hogy mennyire elterjedt a pálmaolaj, érdemes megnézni, hogy mely országok gyártják a legtöbbet. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adatai azt mutatják, hogy a pálmaolaj-termelés csaknem 85 százaléka csupán két országban, Indonéziához és Malajziához köthető. 2019-ben Indonézia 42,5 millió tonnát, vagyis a globális kínálat 58 százalékát, Malajziában 19 millió tonnát, vagyis 26 százalékot termeltek. A statista által készített grafikonból az is kiderül, hogy a világpiacot uraló két óriás után Thaiföld következik a sorban a maga 2,8 millió tonnás előállításával, amely 4 százalékos részesedést jelent a globális piacon. Kolumbia 1,53 millió tonnával és 2 százalékos piacrésszel negyedik a rangsorban. Utána Nigéria következik 1,02 millió tonnával, majd Guatemala 850 ezer tonnával. Az első nyolcba Honduras és Pápua Új-Guinea fért még be 580 ezer és 550 ezer tonnával. Az utóbbi négy ország mindegyike hozzávetőlegesen 1-1 százalékkal részesül a globális előállításból.

A legnagyobb pálmaolaj előállító országok (millió tonna, százalék), Forrás: Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA), statista

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Az EU pálmaolaj-felhasználása és -importja is zuhanhat a jövőben

2022. december 26. 11:36

Az EU-ba irányuló pálmaolaj import 3,3 millió tonnára csökkenne 2032-re a 2020/2022-es 6,0 millió tonnáról.

Nyugodtak a gabonapiacok az aláírás előtt

2020. január 14. 09:03

A búza ára is csökkent, 0,7 százalékkal, míg a kukorica kurzusa emelkedett, 0,6 százalékkal. A chicagói piacon a búza és a kukorica irányát döntően az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) pénteken közzétett terményadatai befolyásolták.

Az új kulcsszó a Covid-19

2020. február 25. 11:48

Február második fele is a Covid-19 névvel jelzett koronavírus hatásának találgatásával kezdődött. A terménypiacok jellemzően néhány napig tudtak erősödni, de a gazdasági lassulás kilátása megállította ismét ezt a folyamatot és az árak megint nagyot estek.

Vége az áremelkedéseknek – elszálltak az álmok?

2020. január 20. 14:16

Az árak további mozgása nagy mértékben függ attól, lesz-e érdemi vállalás a kínaiak részéről, most úgy tűnik, inkább kivárásra játszanak, várják a brazil szóját és kukoricát is. Erre azonban majd csak április-májusban lehet számítani a betakarítás idején, aminek előszele márciustól jelentkezhet.