Az elmúlt hónapok rendkívüli nehézségei után kezd magára találni a tej és a tejteremékek piaca, mind Európában, mind világszerte.
Az ellátási láncokat gyorsan módosítani kellett az új típusú koronavírus-járvány kitörésekor, ebben a szakaszban sok ország a tejtermékek értékesítésére koncentrált az élelmiszeriparban – írta az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) féléves tejpiaci elemzésében. Ezzel párhuzamosan az exportértékesítés átmenetileg romlott, és komoly aggodalomra adtak okot, hogy a globális importkereslet esetleg összeomlik.
Az Egyesült Államokban és az Európai Unióban (EU) szintén aggodalomra adott okot, hogy különösen a sovány tejpor-készletek meredeken növekedtek. A belföldi forgalom és az exportpiaci kilátások számos piacon emelkedtek az elmúlt hetekben. Az EU-ban például a sajt és a vaj exportja már meghaladja az előző évi időarányos mennyiséget. Közben azonban a globális piacon egyre jobb pozíciók elérésére törekednek az amerikai, az ausztrál és az új-zélandi termelők is.
Az összes probléma ellenére az USDA elemzése szerint az Európai Unióban a tejtermelés meglepően magas szintet ért el. 2020 áprilisáig a tejtermelés körülbelül 2 százalékkal haladta meg az előző évit. Vannak azonban arra utaló jelek, hogy a szárazabb időjárási körülmények miatt májusban és júniusban lelassult a tejtermelés az EU-ban. Az Eurostat adatai szerint Franciaországban, Olaszországban és az Egyesült Királyságban a tejpiac 2%-kal, 8%-kal, illetve 1%-kal csökkent 2020 májusában 2019 májusához képest. 2019-ben az EU teljes tejszállításának körülbelül egyharmada ebből a három országból származott. Ezzel szemben a tejtermelés Németországban gyakorlatilag stagnált, míg Írországban és Csehországban 3-4 százalékkal magasabb volt a bázisnál – írta az agrarheute.com mezőgazdasági híroldal. Az USDA ez alapján arra számít, hogy nyáron, illetve az év hátralévő részében lassulhat az EU tejtermelése.
Az USDA mindeközben 925 ezer tonnára emelte az európai sajtkiviteli előrejelzését 2020-ra, ami 5%-kos növekedés lehet 2019-hez képest. Eddig 9 százalékos pluszban van a sajtpiac.
A vajpiacon az áprilisig tartó időszakban 70 százalékkal ugrott meg a vajkivitel, csak az Egyesült Államok irányában 40 százalékos a plusz, de Szaúd-Arábia irányába is látványos a plusz. Az elmúlt években az Egyesült Államok az EU kulcsfontosságú piacává vált, 2019-ben az EU teljes vajkivitelének 13%-át tette ki az USA.