Agrárközélet

Jövőbe tekintő emlékülés Martonvásáron

Agrofórum Online

Haladó hagyományait ápolva, január 13-án, immár 15. alkalommal invitálta Martonvásárra az érdeklődőket a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpontja. Erre a napra hirdették meg ugyanis Győrffy Béla (1928-2002), az egykori igazgató, a magyar növénytermesztési kutatások nemzetközileg is nagyra tartott korszakos tudósának tiszteletére rendezett emlékülést.

A zord, téli időjárás, a közlekedés nehézségei dacára szép számú hallgatóság – családtagok, kollégák, tisztelők – gyűltek össze az intézet előadótermében, hogy a részesei legyenek a meghirdetett, születésnaphoz kötődő programnak.

Az ünnepi tudományos ülésen elnöklő Neményi Miklós akadémikus köszöntőjében a közelmúltban elhunyt Láng István, az MTA egykori főtitkárának alakját is megidézte, aki – a tudománypolitika meghatározó egyéniségeként és Győrffy Béla egyik legközelebbi pályatársaként – gyakran személyes emlékeivel fűszerezve vezette a korábbi emléküléseket.

A nap meghívott előadója, dr. Kismányoky Tamás, a Pannon Egyetem Georgikon Kar professor emeritusa „Győrffy Béla és a Tartamkísérletek – Keszthelyi párhuzamok” címmel olyan tudományos eredményeket gyűjtött csokorba, amelyek Martonvásáron Győrffy akadémikus nevével forrtak egybe, és amelyekkel a Balaton-parti universitas egyes növénytermesztési-agrokémiai kísérletei – más agroökológiai körülményeket reprezentálva, de – számos szakmai azonosságot mutatnak. Részletes, életrajzi leírásokban is gazdag előadásában Kismányoky professzor a logikai rokonságot hordozó 8 martonvásári és 8 keszthelyi kísérlet eredményei közül külön kiemelte a vetésforgó-kísérletekben mért több évtizedes tartamhatásokat. Záró gondolatában a jövő generáció egyik fontos teendőjére, a tartamkísérletek felelős megőrzésére hívta fel a figyelmet.

Balázs Ervin akadémikus, a kutatóközpont főigazgatója „Martonvásár jövőképe Győrffy Béla szellemében” című előadásában Győrffy akadémikusra, mint a martonvásári kultúr- és tudománytörténeti tradíciók megőrzőjére, továbbvivőjére is emlékezett. A főigazgató a Brunszvik-örökséget, a Beethoven-kultuszt és korábban az óvodapedagógiai hagyatékot egyaránt felelősséggel gondozó kutatóintézet tudományos jövőképét mutatta be a megjelenteknek. Az elkövetkező 1-2 év olyan fejlesztéseiről adott áttekintést, amelyek világviszonylatban is egyedülálló tudományos infrastruktúra megteremtésével korszakváltást indíthatnak el a hazai agrárkutatásokban. A fejlesztések első ütemében a Brunszvik park kialakítása mellett a Látogatóközpont létrehozásával olyan fórumot hoznak létre, ahol a gyermekek, a felnövekvő ifjúság számára interaktív módon teszik könnyebben megérthetővé, vonzóbbá a mezőgazdaságot, annak hétköznapi csodáit.

A második szakaszban a Kiválósági Tudás és Innovációs Központ részeként épül meg az a multifunkcionális, 10 000 négyzetméteres, korszerű üvegházat, ún. fenotipizáló platformot is magába foglaló kutatóépület, amely lehetővé teszi a Talajtani és a Növényvédelmi Kutatóintézetek korszerű elhelyezését Martonvásáron. Az új és a megújuló kutatóépületek egyebek mellett korszerű mikroszkópokkal, nagyfelbontású képalkotó technikákkal, képelemző rendszerekkel gazdagodnak majd, és a genomikai, proteomikai, nanotechnológiai és bioinformatikai fejlesztések új szintre emelhetik a martonvásári kutatások nemzetközi versenyképességét.

Az ünnepi konferencia zárásaként Balázs Ervin főigazgató a Győrffy család hölgy tagjait virágcsokorral köszöntötte, majd invitálta a megjelenteket a következő, két év múlva esedékes emlékülésre.

(Árendás Tamás – Agrofórum Online, Fotók – Vécsy Attila)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Klímaválság és fenntartható fejlődés – Tanulmányi csapatversenyt hirdet az MTA

2022. október 4. 09:30

A Magyar Tudományos Akadémia tanulmányi versenyt hirdet klímaválság és fenntartható fejlődés témakörben 9-12. osztályos diákoknak.

A klímaváltozás és a fenntarthatóság kiemelt téma az MTA versenyén

2023. február 9. 15:36

Kilenc magyarországi – ebből négy budapesti – és egy határon túli csapat jutott be a Magyar Tudományos Akadémia által szervezett tanulmányi verseny döntőjébe. A háromfős középiskolás csapatok a klímaváltozás és fenntarthatóság témakörében mérik össze tudásukat március 4-én.

Elhunyt Schmidt János, a takarmányozástudomány kiemelkedő alakja

2020. november 21. 06:36

Schmidt Jánost, a kiemelkedő tudóst 2020. november 19-én érte a halál.

Rekordszámú kutatónő az MTA új doktorai között

2022. június 29. 12:36

Június 28-án vehették át oklevelüket az MTA új doktorai.