Agrárközélet

Kátrányka, a kátrányba ragadt sün szerencsés története

A Magyar Közút Facebook-oldalán jelent meg egy poszt, hogy a Fejér vármegyében a friss útburkolatba beleragadt egy sün.

A kisállat a gyors reagálásnak köszönhetően hamar beérkezett a Sóstó Vadvédelmi Központba, ahol egy csapatnyi, állatmentésben jártas szakember sietett a segítségére. Nemcsak kátrány, hanem egyéb szennyeződések is ráragadtak, aminek az eltávolításához még több munkára és eszközre volt szükség.

Alapos fürdetésben részesítették Kátránykát: különféle növényi olajakat, szódabikarbónás fürdőt, körömkefét és még kólát is bevetettek. A kitartó munkának meglett az eredménye, és sikerült megfelelően megtisztítani a kis sünit, majd szakszerű orvosi ellátásban részesíteni. Rengeteg kép készült az akcióról, amelyek itt megnézhetők.  

Néhány érdekesség a sünökről

  • A Magyarországon élő faj hivatalos neve keleti sün (Erinaceus roumanicus), egyedei 5-6 évig élnek
  • Elsősorban rovarevők, de szívesen fogyasztanak csigákat, férgeket, egérkölyköket, madárfiókákat, tojásokat, gyíkokat, kígyókat is, tehát széles a paletta. De a kint hagyott macskaeledelt sem vetik meg
  • A sün magányos állat, csak a párzáskor találkozik fajtársaival
  • Éjszakai életmódot folytat, a látása rossz, a szaglása viszont remek
  • A sün hátán 5000-7000 darab, 2-3 centiméter hosszúságú tüske található. Minden egyes tüske nagyjából egy évig marad a helyén, majd kiesik, hogy újabb tüskének adjon helyet
  • A süntüske üreges és ruganyos, a vége puha gömbben végződik, ez fogja fel a hirtelen ütéseket vagy zuhanáskor az esés erejét
  • Ősszel beássa magát és téli álomba merül. Ekkor testének hőmérséklete felveszi a környezet hőmérsékletét. Csak tartósan 6 oC alatti hőmérsékleten kezdi el a szervezete „felmelegíteni” magát, hogy meg ne fagyjon

Sajnos a sünök a veszélyre, mivel nem túl gyors mozgású állatok, nem meneküléssel, hanem összegömbölyödéssel reagálnak. Ezért történhet meg, hogy annyi sünt ütnek el az utakon, mert az autólámpa fénye elől sem sietnek el. Ezért kérünk mindenkit, hogy ha sünt lát, inkább álljon meg a gépkocsival, terelje vagy egy vastagabb ronggyal megfogva vigye arrébb a kisemlőst biztonságos helyre. Segítsük ezeknek a tündéri jószágoknak a túlélését!

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Több ezer állami ösztöndíjas hely vár a MATE-n!

2025. január 22. 15:10

A MATE minden hallgatónak magas szintű tudást biztosít. Az egyik legjobb agráregyetemen ösztöndíjas helyek várják a jelentkezőket.

Változás az AXIÁL Kft. vezetőségében

2025. január 16. 12:33

Az újonnan létesített részleg a vállalat vezetőségének munkáját segíti tanácsadással, döntéstámogatással a digitalizációs projektekre fókuszálva.

Sajnálatos, de ez az élelmiszeripar jövője

2024. december 28. 14:10

Az ipari mezőgazdaság jövője lehetőségeket és egyben komoly kihívásokat teremt az élelmiszer-termelés és a klímavédelem metszéspontjában.

Sünök és a talajvédelem

2023. március 27. 05:36

A sün nagyon hasznos vendége a kertünknek, mert hernyókkal, rovarbábokkal, csigákkal, férgekkel táplálkozik, így nagy segítséget nyújt számunkra azzal, hogy a talajokban és azok felszínén ne szaporodjanak el a kártevők.

Sünimentés barkácsolással? Ezt a gyereked is imádni fogja!

2020. augusztus 28. 10:19

Augusztustól kezdve egyre gyakrabban lehetünk arra figyelmesek, hogy sündisznó költözött a kertünkbe. Ennek oka a nyár végén zajló második párzási időszak mellett az, hogy lassan elkezdenek felkészülni téli alvásukra, így olyan helyet keresnek, ahol meghúzhatják magukat és táplálékhoz is juthatnak. Az iskolakezdés előtt még épp jut idő arra, hogy a gyerekekkel együtt barkácsoljunk menedéket tüskéshátú barátainknak.

Érdemes a sünnek menedéket készíteni a kertben?

2024. szeptember 28. 16:10

A sün egyáltalán nem „tolakodó” állat. Nem töri össze a növényeket, nem ás gödröket, nem rongálja meg a termést.

A sünök védelme a tavaszi kerti munkák idején

2023. március 18. 13:36

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a tavaszi kertrendezés idején a lombhalmok alatt megbúvó sünök védelmére hívja fel a lakosság és az önkormányzatok figyelmét.