22℃ 15℃
július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó
Agrárközélet

Könnyítik a génszerkesztési szabályozást Angliában

Agrofórum Online

George Eustice brit mezőgazdasági és környezetvédelmi miniszter bejelentette, hogy nyilvános konzultációt követően enyhülnek Angliában a mezőgazdasági kutatások génszerkesztésével kapcsolatos előírásai.

A szabályok most nagyrészt összhangban lesznek a növények kutatására és fejlesztésére szolgáló hagyományos tenyésztési módszerekkel, bár a tudósoknak továbbra is értesíteniük kell a kormányt minden kutatási kísérletről.

„Ez egy olyan eszköz, amely segíthet nekünk az előttünk álló legnagyobb kihívások leküzdésében az élelmezésbiztonság, az éghajlatváltozás és a biológiai sokféleség megőrzése ügyében” – közölte George Eustice.

A technológia ugyanazokkal a szigorú szabályokkal szembesül, amelyek a genetikai módosítással járó kutatásokra is vonatkoznak. A génszerkesztés eltér a genetikai módosítástól (GM), mivel nem eredményezi más fajokból származó DNS bejuttatását. A támogatók szerint a génszerkesztés a hagyományos tenyésztéssel egyenértékűnek tekinthető, de sokszor gyorsabb.

Az ellenzők azonban úgy vélik, hogy a technológiát inkább a vállalati érdekek előmozdítására fogják használni, mintsem a mezőgazdaság előtt álló alapvető problémák kezelésére, amelyek közé a termények sokféleségének hiánya és a hasznos rovarok számának csökkenése tartozik.

„A növények és állatok DNS-ének megváltoztatása, hogy átmenetileg immunisak legyenek a betegségekre, nem hosszú távú megoldás; elsősorban olyan megoldásokba kell fektetnünk, amelyek foglalkoznak a betegségek és kártevők okaival” – hangsúlyozták ellenzők.

A szabályok módosítása nem vonatkozik a növények fogyasztóknak történő értékesítésére, amelyekre mind a génszerkesztés, mind a génmódosítás tekintetében továbbra is ugyanazok a szabályok vonatkoznak, bár további felülvizsgálatot terveznek a döntéshozók – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Az Európai Unió ugyanazokat a szabályokat alkalmazza mind a génszerkesztésre, mind a génmódosításra, bár az Európai Bizottság felülvizsgálatot indított, amely megnyithatja az ajtót a génekkel szerkesztett növényekre vonatkozó korlátozások esetleges feloldása előtt.

A változás csak Angliára vonatkozik, mivel a mezőgazdaságban az Egyesült Királyságon belül Skócia, Wales és Észak-Írország saját szabályokat határoz meg.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Nitrogénműtrágya nélkül termeszthetünk?

2022. augusztus 8. 15:37

A Kaliforniai Egyetem kutatói megtalálták a módját, hogy hogyan lehet csökkenteni a gabonafélék termesztéséhez szükséges nitrogénműtrágya felhasználását.

Először igazolták, hogy génszerkesztéssel módosított haszonnövény is azonosítható PCR alapú módszerekkel

2020. szeptember 18. 13:45

A GMO-mentes élelmiszerekért dolgozó civil szervezetek csoportja és egy élelmiszerkereskedelmi vállalat jelentette be a világon az első olyan molekuláris (qPCR) módszer kifejlesztését és közzétételét, amely alkalmas génszerkesztéssel létrehozott haszonnövény kimutatására.

GMO kilátások Európában

2023. július 17. 08:10

A globális felmelegedés fokozódásával egyes szakértők az extrém hőmérsékleti viszonyokat és a szárazságot elviselni képes új (Genetically Modified Organisms/GMO-nak minősített) növényfajták használatát szorgalmazzák a mezőgazdaság további zavartalan működtetése érdekében. Az Európai Bizottság szóvivője szerint az új géntechnológiai eljárásokkal előállított növények kulcsszerepet játszhatnak a termés kártevőkkel, betegségekkel és az éghajlatváltozás kihívásaival szemben való fenntartható védelmének kidolgozásában.

Az íz legyen az első

2021. július 1. 08:37

Az amerikai Pairwise cég új gyümölcs- és zöldségfajták kialakításán dolgozik a CRISPR génszerkesztő technológia alkalmazásával.