Elkészült az Agrofórum újság 2023. októberi (10.) száma, hamarosan kezükbe is vehetik Kedves Olvasóink. 34 éve készítjük rendületlen lelkesedéssel a lapot, de még mindig van bennünk egy kis izgalom az aktuális szám megjelenésél.
Alighanem feleslegesen, hiszen szakmailag ismét erős újságot sikerült összeraknunk, ráadásul 148 oldalon, vagyis erre a hónapra is akad bőven olvasnivalója az előfizetőinknek, alkalmi vásárlóinknak, követőinknek. A tartalomjegyzék alig fért el két oldalon – de inkább lapozzunk bele!
Márpedig a szántás kockáztatás! – ez nálunk a hónap témája, és aligha kell különösebben megmagyarázni, hiszen az elmúlt hetekben ismét fellángolt Magyarországon a vita arról, hogy szükség van-e a rendszeres talajforgatásra, vagy inkább államilag kellene betiltani az ekét. A téma kapcsán Dr. Birkás Márta professzor asszonnyal is beszélgettünk, aki röviden, ám annál velősebben osztotta meg tapasztalatait.
A betakarítás végén a napraforgó 2023. évi egészségi állapotára tekint vissza Dr. Békési Pál cikke. Idén szerencsésen elkerültük a tavalyihoz hasonló aszályt, ráadásul egyetlen betegség sem jelent meg nagymértékben a növényeken, számottevő fertőzések inkább csak helyi jelleggel mutatkoztak – vagyis soha rosszabbat! A termésátlag azért lehetett volna jobb is.
Dancsházy Zsuzsanna növény-egészségügyi mérnökszakértő terjedelmes írást készített lapunknak a Xylella fastidiosa karantén baktériumról. A szerző már az Agrofórum 2018/5. számában átfogó képet nyújtott az Európai Unió egésze számára egyik legnagyobb fenyegetést jelentő karantén szervezetről, most pedig arra figyelmeztet, hogy fel kell készülnünk a hazai megjelenésére! Szívleljük meg minden sorát.
A hazai mezőgazdaság gépesítési igényét vette górcső alá a Bábolnai Gazdanapok alapján Dr. Fenyvesi László rovatvezetőnk. A gépesítés, a mezőgazdasági gépek szakértője azt tapasztalta, hogy az „állógépes” bemutatótereken kiállított gépek jelentős része a környezetkímélő, fenntartható gazdálkodást, a zöldítést, a másodvetést, a mulcsművelést, a vegyszerhasználat csökkentését szolgálja.
Martonvásáron járt kukoricabemutatón Dr. Princzinger Gábor, korábbi főszerkesztőnk. Az informatív, tartalmas előadásokon – egyebek mellett – az is elhangzott, hogy a kedvezőtlen, aszályos időjárás három alkalommal is ronthatja a terméskilátásokat. Júniusban, a kukorica intenzív növekedése idején a nővirágzat kialakulása során; júliusban, a virágzáskor hiányos, rossz termékenyülést okozva; és augusztus első felében a szemtelítődést akadályozva. A termesztők vajon ügyelnek erre?
A színező öntözésről jelentkezik írással Dr. Szalay László, de cikket közlünk a meggytermesztésről is, valamint arról, hogy az (alma)termelés nem a szüretig tart, hanem az értékesítésig… Nem soroljuk tovább, felesleges bizonygatnunk, hogy ismét érdemes kézbe venni az Agrofórum legfrissebb számát.