Az Opus Global Nyrt. mezőgazdasági és élelmiszeripari szegmensének összes működési bevétele 52,65 százalékkal nőtt a 2019 első féléves proforma kimutatáshoz képest. Ezen belül az értékesítés nettó árbevétele 12,63 milliárd fortinttal nőtt a proforma adatokhoz viszonyítva, amely 86 százalékos árbevétel növekedést eredményezett az idei évben.
Mind a KALL Ingredients Kft., mind a VIRESOL Kft. jelentős növekedést tudott elérni 2020 időszaka folyamán, még akkor is, ha a koronavírus járvány érzékenyen érintette ezen társaságokat az értékesítés folyamatában, illetve a VIRESOL Kft. esetében a próbaüzem lezárásában, valamint a módosított keményítő üzem befejezése is – a járványügyi helyzetnek köszönhetően – a tervezetthez képest csúszást volt kénytelen elszenvedni. Ezen közvetett hatások okán a koronavírus hatására az időszaki eredménytervekhez képest elmaradtak a társaságok.
A Mezőgazdasági Szegmens Teljes átfogó jövedelme összeségében 1299 millió forint nyereség lett 2020 első félévben az elszámolt árfolyamnyereség hatásaként – szerepel az Opus Global gyorsjelentésében.
A Mezőgazdaság és Élelmiszeripar szegmensbe jelenleg három fő leányvállalat tartozik: a mezőgazdasági tevékenységgel bíró Csabatáj Zrt. (74,18% részesedéssel), valamint az élelmiszeripari ágazatba tartozó VIRESOL Kft. (51% részesedéssel), továbbá az Opus Global Nyt. által 83%-ban tulajdonolt KALL Ingredients Kft., és ennek leányvállalatai.
A VIRESOL Kft. visontai gyárát 2019 februárjában avatták fel, így a 2019-es első féléves adatokban még nem összehasonlíthatóak az idei évi eredménnyel. A fentiek figyelembevételével a kumulált értékesítési árbevétel 20,6 millió EUR (7,17 milliárd forint). A főbb termékek közül az alkohol esetében a termelés és értékesítés is stabil képet mutatott, annak ellenére, hogy a fertőtlenítőszerekhez szükséges alkoholok iránti igény robbanásszerűen megugrott. Az élelmiszer piac volt a vírus válságnak legkevésbé kitett iparága, így a glutén iránti kereslet továbbra is magas. A társaság mind a közvetlen, mind a közvetett költségeit sikeresen tudta csökkenteni az elmúlt időszakban.
A szegmens árbevételének legnagyobb növekedése a KALL Ingredients Kft.-nél keletkezett, a bázisidőszakhoz képest 61%-kal nőtt a társaság nettó árbevétele. 2020 első félévében az értékesítés árbevétele 19,58 milliárd forint volt, amelynek 71,66%-a export értékesítésből keletkezett. A társaságnál a folyékony cukor esetében a koronavírus terjedése az év második negyedévét értékesítési volumen oldalon negatívan érintette. Alkohol esetében a termelés és értékesítés is stabil képet mutatott, a saját piac kereslete konzisztens. Az alkohol piacon folyamatos áremelkedés volt észlelhető, melyet tovább erősítette a pandémiás helyzet okozta extra kereslet is.
A Csabatáj Zrt. időszaki árbevétele (535 millió forint), amely 10,32%-kal magasabb a tavaly hasonló időszakához képest, strukturálisan az állattenyésztés felé tolódott el, és most a teljes árbevétel 90,82%-át adja. Ennek egyik magyarázata a tevékenység szezonalitásából fakad, hiszen a növénytermesztésből származó bevételek aránya az év második félévben a betakarítások után jelentős mértékben növekednek majd. Jelenleg 981 ha bérelt területen folyik termelés.
A Csabatáj Zrt. 2020. június 30-ig 20.618 ezer db étkezési tyúktojást termelt, melyből a nyitó készlettel együtt 20.979 ezer db értékesítésre került. Ez a tavalyi, azonos időszakkal összevetve 1,95 millió darabbal több értékesített tojást jelent. Az árbevétel növekedés egészében 110 millió forinttal haladja meg a tavalyi év azonos időszakának számított 375,6 millió forintos árbevételét, mely egyrészt a nagyobb volumenű értékesítésnek (43 millió forint), másrészt a 3,2 Ft-tal magasabb tojás darab átlagárnak (67 millió forint) volt köszönhető. A társaság működési költségei a bázisidőszakhoz képest kevés csökkenést mutattak 2020 első félévében.
Az egész Opus Global 2020. első fél évében konszolidált szinten 2,945 milliárd forint teljes átfogó eredményt ért el a tavalyi év ugyanezen időszakának proforma 1,288 milliárdos veszteségével szemben, ez 4,233 milliárd forint eredményjavulást jelent. A csoport összes működési bevétele 98,8 milliárd forint volt, szemben a 2019. első fél évi proforma kimutatás szerinti 130 milliárd forinttal. A tavalyi proforma kimutatás tartalmazza a 2019 második fél évében az Opusba beolvadt Konzum Nyrt. pénzügyi adatait is.