Agrárközélet

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ Karcagon

MATE

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) megalakította a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központot Karcagon. Olyan országos szellemi tudásközpont kíván lenni, amely választ tud adni az egyre súlyosabb problémákat okozó aszály kezelésére a mezőgazdasági termelés, termék-előállítás, illetve vidékfejlesztéssel kapcsolatos kérdések vonatkozásában.

A Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ célja Magyarország agroökológiai feltételeinek megfelelő fajtákhoz igazodó termesztéstechnológia (műtrágya-igény, talajművelés, vetőmagnorma, növényvédelem stb.) termőhelyspecifikus meghatározása és kiterjesztése hasonlóan szélsőséges agroökológiai feltételekkel bíró országok adekvát területeire.

Gyakorlatorientált tudományos háttér

A Központ munkájának egyik alappillére a klímaváltozás mezőgazdasági hatásainak vizsgálata. A szakemberek felmérik a változó klimatikus tényezők – például aszály, hőhullám, UV-sugárzás – hatását a termelésre, és olyan megoldásokat keresnek, amelyek enyhítik a növényi stressz következményeit. Kiemelt figyelmet fordítanak a talajnedvesség és a szerves szénkészlet megőrzésére, valamint a víz- és anyagforgalom vizsgálatára liziméteres mérések segítségével.

Éghajlati válaszok a gyakorlat szolgálatában

Dr. Gyuricza Csaba köszöntőjében kiemelte, hogy „ez a mai nap nemcsak Karcag, hanem az egész magyar agrárium számára kiemelkedő jelentőséggel bír. Egy olyan intézmény jön most létre, amely tudományos hátterével és gyakorlati orientációjával képes lesz választ adni azokra a kihívásokra, amelyekkel a magyar mezőgazdaság ma és a jövőben szembe kell, hogy nézzen. Az éghajlat kihívásaira a tudomány adja a legjobb választ – és mi itt a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központban készek vagyunk felelni”.

Egy történelmi múltú térség tapasztalataira építve

Dr. Fazekas Sándor országgyűlési képviselő az esemény kapcsán elmondta, hogy „egy megújulásnak vagyunk szemtanúi, hiszen egy újabb fejezet nyílik az intézet történetében, új profillal új kihívásoknak kell megfelelni. A magyar mezőgazdaság és agrárkutatás szempontjából is egy nagyon jelentős esemény a mai, hiszen jelenleg nincs ilyen intézet hazánkban, pedig a természeti anomáliák indokolnák ezt.

Dr. Fazekas Sándor (Forrás: MATE)

Azok a kihívások, amelyekkel a nagykunsági tájon kellett szembenéznie a régi embereknek, most az egész Kárpát-medencét érintik. Ugyanakkor itt van a legrégebbi gazdálkodói tapasztalat, ezért ilyen viszonyok között is megfelelően kell termelni, ennek alapja pedig a kutatás”.

Tudatos vízgazdálkodásra van szükség

F. Kovács Sándor országgyűlési képviselő elmondta, hogy „az itt dolgozó gazdáknak kétszeresen vagy háromszorosan többet kellett dolgozni ugyanannyi sikerért, mint az ország más területein gazdálkodóknak. Most is kemény munkával kell reagálnunk az új kihívásokra.

F. Kovács Sándor (Forrás: MATE)

A Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ olyan időpontban jött létre, amikor valami megváltozott a mezőgazdaságban, az emberek gondolkodásában. A vízzel tudatosan kell gazdálkodni, úgy, mintha egy vagyontárgy lenne. Mindent meg kell tennünk a lehetséges megoldások keresése érdekében, nem magunk, hanem unokáink miatt”.

Politikai támogatás a tudomány mögött

Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára az átadó ünnepségen kiemelte, hogy „történelmi pillanatban jön létre a kutatóközpont. Hiszen fel kell készíteni a gazdálkodókat az elkövetkezendő időszak kihívásaira.

Hubai Imre (Forrás: MATE)

A vizekkel való felelős gazdálkodás elérte a politikai döntéshozatal olyan érzékenységét, ahol már nemcsak fontos döntéseket kell meghozni, hanem erőforrásokat is biztosítani kell. A magyar kormány ehhez minden támogatást megad a gazdákat képviselő szervezeteknek és a gazdáknak is. Eredményeket ugyanis csak ilyen összehangolt a cselekvéssel lehet elérni”.

A Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ megalakítására szervezett rendezvény ünnepélyes táblaavatással zárult.

Képek: MATE

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Kevesebb mint két hét alatt hullik le az éves csapadékmennyiség fele

2018. november 30. 07:33

A szakemberek szerint az áradások és az azokkal járó károk növekedni fognak. Mindennek komoly kihatásai lesznek a vízgazdálkodásra, a várostervezésre és a sürgősségi segélyszolgálatokra, valamint a mezőgazdaságra is, amely jóval produktívabb akkor, amikor az eső nagyjából egyenlően oszlik el a termesztési időszakban.

A világ legjobb egyetemei közé került a MATE a THE fenntarthatósági rangsorában

2023. június 6. 13:53

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem a világ száz legjobbja közé került a Times Higher Education Impact Rankings rangsor ENSZ által deklarált éhezés elleni küzdelmet meghatározó Zero Hunger kategóriájában.

Burgonyatermesztés: új megközelítés szükséges

2021. július 26. 05:38

Egy közvélemény-kutatásban az agrárszakemberek 90%-a a klímaváltozás okozta változó környezeti körülményeket jelölte meg, mint a burgonyatermelést hátráltató tényezőket az elmúlt 10 év során.

Mi várható az árstop kivezetése után? Erről is szól a kamarai podcast

2023. július 21. 11:10

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) újrainduló podcast sorozatában olyan, mindannyiunk életét befolyásoló témákról esik szó, mint az orosz-ukrán háború élelmiszertermelésre gyakorolt hatása, az élelmiszer árstop, vagy épp az éghajlatváltozás.