Agrárközélet

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ Karcagon

MATE

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) megalakította a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központot Karcagon. Olyan országos szellemi tudásközpont kíván lenni, amely választ tud adni az egyre súlyosabb problémákat okozó aszály kezelésére a mezőgazdasági termelés, termék-előállítás, illetve vidékfejlesztéssel kapcsolatos kérdések vonatkozásában.

A Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ célja Magyarország agroökológiai feltételeinek megfelelő fajtákhoz igazodó termesztéstechnológia (műtrágya-igény, talajművelés, vetőmagnorma, növényvédelem stb.) termőhelyspecifikus meghatározása és kiterjesztése hasonlóan szélsőséges agroökológiai feltételekkel bíró országok adekvát területeire.

Gyakorlatorientált tudományos háttér

A Központ munkájának egyik alappillére a klímaváltozás mezőgazdasági hatásainak vizsgálata. A szakemberek felmérik a változó klimatikus tényezők – például aszály, hőhullám, UV-sugárzás – hatását a termelésre, és olyan megoldásokat keresnek, amelyek enyhítik a növényi stressz következményeit. Kiemelt figyelmet fordítanak a talajnedvesség és a szerves szénkészlet megőrzésére, valamint a víz- és anyagforgalom vizsgálatára liziméteres mérések segítségével.

Éghajlati válaszok a gyakorlat szolgálatában

Dr. Gyuricza Csaba köszöntőjében kiemelte, hogy „ez a mai nap nemcsak Karcag, hanem az egész magyar agrárium számára kiemelkedő jelentőséggel bír. Egy olyan intézmény jön most létre, amely tudományos hátterével és gyakorlati orientációjával képes lesz választ adni azokra a kihívásokra, amelyekkel a magyar mezőgazdaság ma és a jövőben szembe kell, hogy nézzen. Az éghajlat kihívásaira a tudomány adja a legjobb választ – és mi itt a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központban készek vagyunk felelni”.

Egy történelmi múltú térség tapasztalataira építve

Dr. Fazekas Sándor országgyűlési képviselő az esemény kapcsán elmondta, hogy „egy megújulásnak vagyunk szemtanúi, hiszen egy újabb fejezet nyílik az intézet történetében, új profillal új kihívásoknak kell megfelelni. A magyar mezőgazdaság és agrárkutatás szempontjából is egy nagyon jelentős esemény a mai, hiszen jelenleg nincs ilyen intézet hazánkban, pedig a természeti anomáliák indokolnák ezt.

Dr. Fazekas Sándor (Forrás: MATE)

Azok a kihívások, amelyekkel a nagykunsági tájon kellett szembenéznie a régi embereknek, most az egész Kárpát-medencét érintik. Ugyanakkor itt van a legrégebbi gazdálkodói tapasztalat, ezért ilyen viszonyok között is megfelelően kell termelni, ennek alapja pedig a kutatás”.

Tudatos vízgazdálkodásra van szükség

F. Kovács Sándor országgyűlési képviselő elmondta, hogy „az itt dolgozó gazdáknak kétszeresen vagy háromszorosan többet kellett dolgozni ugyanannyi sikerért, mint az ország más területein gazdálkodóknak. Most is kemény munkával kell reagálnunk az új kihívásokra.

F. Kovács Sándor (Forrás: MATE)

A Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ olyan időpontban jött létre, amikor valami megváltozott a mezőgazdaságban, az emberek gondolkodásában. A vízzel tudatosan kell gazdálkodni, úgy, mintha egy vagyontárgy lenne. Mindent meg kell tennünk a lehetséges megoldások keresése érdekében, nem magunk, hanem unokáink miatt”.

Politikai támogatás a tudomány mögött

Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára az átadó ünnepségen kiemelte, hogy „történelmi pillanatban jön létre a kutatóközpont. Hiszen fel kell készíteni a gazdálkodókat az elkövetkezendő időszak kihívásaira.

Hubai Imre (Forrás: MATE)

A vizekkel való felelős gazdálkodás elérte a politikai döntéshozatal olyan érzékenységét, ahol már nemcsak fontos döntéseket kell meghozni, hanem erőforrásokat is biztosítani kell. A magyar kormány ehhez minden támogatást megad a gazdákat képviselő szervezeteknek és a gazdáknak is. Eredményeket ugyanis csak ilyen összehangolt a cselekvéssel lehet elérni”.

A Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ megalakítására szervezett rendezvény ünnepélyes táblaavatással zárult.

Képek: MATE

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Crister Stark kiemelkedő munkájáért érdemrendet kapott

2025. május 6. 14:10

Crister Starkot, a svéd ipar és a mezőgazdaság érdekében tett kiemelkedő munkájáért, Svédország egyik legrangosabb kitüntetésével díjazták.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Nem lehet homokra építeni…

2019. április 25. 03:47

Növelni kell a mezőgazdaságban is a hatékonyságot, ehhez pedig új technológiák szükségesek. Idetartozik a precíziós gazdálkodás, az integrált növényvédelem és az előrejelzés is.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

A klímaváltozás és az özönnövények II.

2023. február 24. 06:38

Mi a titka azoknak az idegenhonos fajoknak, amelyek özönnövényként képesek megbolygatni nemcsak a szántóföldi és kertészeti mezőgazdasági tevékenységet, de gondot okozhatnak a kertben és a természetes vegetáció egyensúlyában is? Miért olyan sikeres a parlagfű, a szerbtövis-fajok és a különböző kölesfajok hazai terjedése?

A kukorica lesz a hazai vesztese a klímaváltozásnak, a napraforgó pedig az egyik nyertese

2024. október 6. 14:10

A kukorica helyét részben a napraforgó veheti át, illetve teret nyerhetnek olyan tavaszi vetésű növények is, mint például a cirok és a szója.