Agrárközélet

Megelőző intézkedéseket fogadott el az Európai Bizottság az ukrán gabona behozatalával kapcsolatban

MTI

Az Európai Bizottság rendkívüli és ideiglenes megelőző intézkedéseket fogadott el az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek uniós behozatalára vonatkozóan azzal a céllal, hogy enyhítsék az ukrajnai gabonát érintő uniós importkorlátozás ideiglenes feloldása okozta nehézségeket - közölte a brüsszeli testület kedden.

Öt uniós tagország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Bulgária és Románia vezetői április közepén kérték az Európai Bizottságtól, hogy intézkedjen az Európába vámmentesen beáramló, a helyi gazdáknak károkat okozó ukrán gabona ügyében. Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Bulgária ezt megelőzően egyoldalúan importtilalmat vezetett be az ukrajnai mezőgazdasági termékekre.

Az uniós bizottság keddi közleménye szerint az autonóm kereskedelmi intézkedésekről szóló rendelet kivételes biztosítéka alapján elfogadott intézkedésekre az öt tagállamban tapasztalt súlyos logisztikai problémák okozta rendkívüli körülmények miatt van szükség.

Az intézkedések kezdetben négy, Ukrajnából származó mezőgazdasági terméket érintenek: a búzát, a kukoricát, a repcemagot és napraforgómagot. Az intézkedések május 2-án lépnek hatályba és június 5-ig érvényesek. Ezen időszak alatt a felsorolt négy termék továbbra is szabadon forgalomba bocsátható az Európai Unió valamennyi tagállamában, kivéve az importkorlátozások feloldása által leginkább érintett öt tagállamot. A termékek közös árutovábbítási eljárás keretében továbbra is forgalmazhatók ezen öt tagállamon belül vagy áthaladhatnak rajtuk, illetve az EU-n kívüli országba vagy területre kerülhetnek – közölték.

Kiemelték: Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Bulgária kötelezettséget vállalt arra, hogy megszünteti a búzára, kukoricára, repcére, napraforgómagra és minden más, Ukrajnából származó termékre vonatkozó egyoldalú intézkedését.

Az uniós bizottság közölte: az kedden meghozott intézkedések eloszlatják az Ukrajnával szomszédos tagállamok mezőgazdasági termelőinek aggályait, ugyanakkor fenntartják az EU szilárd elkötelezettségét Ukrajna támogatása és azon képességének megőrzése mellett, hogy gabonát exportáljon, ami „létfontosságú a világ élelmezése és az élelmiszerárak alacsonyan tartása szempontjából”.

Az intézkedések az Európai Bizottság által előterjesztett átfogó támogatási csomag részét képezik, és ki fognak egészülni az öt tagállam mezőgazdasági termelőinek nyújtott pénzügyi támogatással, valamint további intézkedésekkel, melyek megkönnyítik az ukrán gabonaexport szolidaritási útvonalakon keresztül más tagállamokba és unión kívüli országokba történő tranzitját – írták.

Közölték továbbá: a bizottság készen áll arra, hogy a rendelet június 5-i lejártát követően ismét megelőző intézkedéseket vezessen be az Ukrajna felől érkező agrár-élelmiszeripari termékek behozatalára, amennyiben a rendkívüli helyzet továbbra is fennáll. A testület készen áll arra is, hogy gyorsított védintézkedési eljárás keretében értékelje az uniós piac helyzetét az Ukrajnából származó egyéb mezőgazdasági termékek esetében – tették hozzá.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Több ezer állami ösztöndíjas hely vár a MATE-n!

2025. január 22. 15:10

A MATE minden hallgatónak magas szintű tudást biztosít. Az egyik legjobb agráregyetemen ösztöndíjas helyek várják a jelentkezőket.

Változás az AXIÁL Kft. vezetőségében

2025. január 16. 12:33

Az újonnan létesített részleg a vállalat vezetőségének munkáját segíti tanácsadással, döntéstámogatással a digitalizációs projektekre fókuszálva.

Sajnálatos, de ez az élelmiszeripar jövője

2024. december 28. 14:10

Az ipari mezőgazdaság jövője lehetőségeket és egyben komoly kihívásokat teremt az élelmiszer-termelés és a klímavédelem metszéspontjában.

AM: átmeneti mentesség egyes vetésváltási és parlag kialakítási szabályok alól

2022. augusztus 9. 11:32

A tagállamok kérésére az Európai Bizottság a bizonytalan globális élelmiszer-ellátási helyzet miatt 2023-ban átmeneti mentességet tesz lehetővé a gazdálkodók számára.

A termelőkre fordítanák a megmaradt vidékfejlesztési forrásokat

2020. május 5. 08:47

A Közös Agrárpolitika (KAP) szabályok fokozott rugalmasságának célja a gazdálkodók és a nemzeti közigazgatás adminisztratív terheinek enyhítése.

Új bizottsági rendelet készült az L-arginin felhasználásának engedélyezéséről

2018. február 5. 09:11

A hatóság úgy ítélte meg, hogy nem szükséges a forgalomba hozatalt követő egyedi nyomonkövetési előírásokat elrendelni.

Merre tart a ,,genetikailag módosított” Európában?

2022. augusztus 10. 12:12

A jelenség mögött egyrészt az ukrán-orosz háború állhat. De mi is az eddigi ,,egyenleg”?