Agrárközélet

Megemelték a támogatást, növekszik az erdőtelepítési kedv!

Agrofórum Online

Az erdőtelepítések jövedelempótló támogatásának összegét az eddigi hektáronkénti 172 euróról 432 euróra emelték és annak időtartamát minden fafajnál egységesen 12 évben határozták meg. A lágylombos, az akác és a nemes nyár fafajoknál egy-egy évvel nőtt a támogatott ápolási időszak hossza. A telepítési költségek támogatását is átlagosan közel 20 százalékkal megemelték, így összességében a tölgyes vagy bükkös erdő telepítésének támogatása hektáronként az eddigi 2,6 millió forintról közel 5 millió forintra nőtt. Az egy hektár akácos vagy nemes nyaras támogatása hektáronként 1,2-1,3 millió forintról 2,8-2,9 millió forintra emelkedett.

Mocz Andrást, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének Elnökét az eddigi tapasztalatokról kérdeztük.

Mit tapasztal, érzékelhetően növekszik az erdőtelepítési kedv a tagság, a magánerdő tulajdonosok körében?

Egyértelmű igen a válaszom. A telepítési kedv jócskán megemelkedett az új egységárak hatására: az ezt megelőző öt évben mintegy 5000 hektár új erdő telepítésére volt igény, ez a szám ebben az évben már megduplázódik, várhatóan 10.000 hektáros telepítés várható. Ez az adat természetesen a támogatási ciklus egészére vonatkozik.

Csak a gyengébb termőtalajon

Jellemző, hogy mely megyék különösen aktívak?

Általában azokban a megyékben a legnagyobb az erdőtelepítési kedv, amelyek jobban erdősültek, illetve ahol a gyengébb, homokos termőhelyek találhatóak. Somogy és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye jár az élen, majd jó néhány alföldi megye következik. Ahol a termőtalaj alkalmas egyéb mezőgazdasági tevékenységre, jó termésátlagok vannak, ott látható, hogy nem élnek, illetve nem fognak élni a földtulajdonosok ezzel a lehetőséggel.

Az elsők között szerepel Szabolcs-Szatmár-Bereg megye. Jellemző az, hogy korszerűtlen almások, gyümölcsösök helyét erdő fogja felváltani?

Igen, előfordul az, hogy a gazdálkodó felszámolja a gazdaságtalan ültetvényt és erdőt telepít helyébe, de nem ez a jellemző. Sokkal inkább az, hogy szántókból, legelőkből kialakuló erdős területeket konzerválják zöldfelületté. Ezenkívül az okok között szerepel az is, ha a várt termésátlag nem elérhető, illetve az, ha az olyan zárványterületről van szó, amely erdő közelében fekszik. Ilyen esetekben ugyanis a vadkár miatt nem érdemes sem szántóföldi kultúrával, sem ültetvénnyel foglalkozni. A vadlétszám rendezőelv, jól kirajzolódóik, hogy azokat a területeket, ahol sok a nagyvad, szarvas, őz, vaddisznó, azt a tulajdonos erdőnek szánja.

Vadkárnak azonban az erdőtelepítések is ki vannak téve. Van-e olyan támogatási forma, amely segít a gazdálkodóknak megóvni a területet?

Vadkár megelőzésre igen alkalmasak a különböző kerítéstípusok, amelyek megépítéséhez szintén igényelhető támogatás. Ennek összege jelenleg 5,8 euró/fm, de ez is emelkedni fog, a 2019-es módosítás szerint már emelt összeggel, 8 euró/fm-el számolhatunk.

Akác és tölgy a listavezető

Visszatérve a telepítésekhez, melyek a legkedveltebb fafajok?

A tölgy és az akác, e kettőből létesül a legtöbb erdő.

Az akáccal kapcsolatosan, nem is olyan régen, komoly harcok dúltak, de még ma sem egységes a megítélése… Természetvédelemi célokkal mennyire egyeztethető össze az akác és a nemes nyár támogatása?

Mielőtt a részletekbe belemennék, mindenképpen le szeretném szögezni, hogy a klímavédelem szempontjából nincs értéktelen fafaj. Minden zöldfelület aktívan hozzájárul a klímavédelemhez. Az akácról elmondható, hogy hálás fafaj, amely képes olyan termőterületeken is megmaradni, sőt gyorsan növekedni, ahol más faj nem. Ez azt jelenti, hogy a telepítője már számolhat a haszonnal, ami pl. a tölgy esetében nem mondható el, hiszen ott azzal majd az unoka kalkulálhat. Emellett az akácnak számos más jó tulajdonsága is van pl. remek mézelő, és akárcsak a nemes nyáré, a fája is keresett a piacon. A gazdálkodók ezen túl azért is preferálják, mert a jogalkotó lehetővé tette, amennyiben szabad rendelkezésű erdőről van szó, hogy ha akác ültetvényt telepítenek, akkor nem kell művelési ágat váltaniuk. Maradhat eredeti állapotában, szántónak vagy legelőnek minősítve. A letermelést követően pedig újra visszaállhatnak az eredeti állapotra, tehát kukorica, búza stb. ismét kerülhet a helyére.

Azt azonban hangsúlyozom, hogy ahol a tölgy megterem, ott nincs helye sem az akácnak, sem a nemes nyárnak. Ezt a gazdálkodók is egyre inkább értik, megértik. Az a tapasztalatom, hogy megfogadják ezen a területen is a szakemberek tanácsát és együttműködnek velük.

Mit tapasztal, rendelkezésre áll megfelelő szaporítóanyag a tervek megvalósításához?

Igen, és azt kell mondanom, hogy nagyon komoly munka húzódik meg amögött is, hogy ez így legyen. Nagy figyelmet kellett arra fordítani, hogy a szaporítóanyag-termelők megfelelő helyzetbe kerüljenek, optimális feltételek mellett tudjanak dolgozni. Csak, hogy egyet emeljek ki az intézkedések közül: ők is bekerültek a kezdeményezettek körébe, a feladataik ellátásához szükséges gépeket támogatással tudják megvásárolni. Jelenleg az a meghatározó, hogy „kifuttatjuk” a csemetekertjeinket, azok kiürülnek, de az új ciklust felkészülve, megfelelő mennyiségű szaporítóanyaggal fogják várni a kollégák.

Dolgozni csak pontosan és szépen…

Efelől tehát nem kell aggódni. És a szakemberek, ők mennyire tudnak eleget tenni a határidőknek?

A szakemberháttérrel nincs probléma, megfelelő számú erdőmérnök kolléga dolgozik, a talajminták elemzésére rendelkezésre állnak a vizsgálati helyek, nem tapasztaltam olyat, hogy döntést hátráltatott volna egy megkésett kiviteli terv, vagy talajtani vizsgálat.

Nem tudom, hogy jól érzékeltem-e, de ez a válasz mintha arra is utalt volna, hogy van, ahol viszont akad probléma…

Sajnos, a hatóságok nem tudják tartani az ügyintézési határidőket. Amikor lehetőségem nyílik rá, minden alkalmat megragadok, hogy elmondjam, kérjem őket, hogy a lehető legrövidebb idő alatt lássák el feladatukat. Jelenleg hatvan nap az ügyintézési határidő, elenyésző amikor ezt az ügyintézők tartani tudják. Nemcsak az ügyintézés határidejével, hanem a kifizetésekével is komoly gondok vannak.

A kiszámíthatatlanság a legnagyobb probléma! Előfordul az, hogy egységesen több támogatás érkezik meg egyszerre, máskor pedig külön-külön, és az is csak nagy csúszásokkal. A termelő nem tud kalkulálni, ez pedig veszélyezteti az egész projektet. Azt is számtalanszor elmondtam már, és el is fogom, hogy ezeknek az összegeknek helye van, a gazdálkodó az elvégzett feladat, munka után kapja meg ezeket, nem elkölteni akarja, hanem be kell fektetnie. Helye van a vállalkozásának a vérkeringésében, a kiszámíthatatlanság rendkívül nagy terhet, kockázatot jelent a termelőnek.

A rendelkezésére álló tapasztalatok, információk birtokában, mire hívná fel azon termelők figyelmét, akik erdőtelepítés előtt állnak?

Elsősorban a prioritások betartására, és a pontosságra. Nagy késések keletkezhetnek pl. az adott terület nagyságának a meghatározásánál. Precízen, a koordináta jegyzék szerint kell az erdőtelepítéseket megcsinálni. Rendben, tisztességgel, hogy ne legyen gond.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Alapítványi Bál

2024. december 2. 09:10

Időpont: 2025. január 24. (péntek), 18:00 óra, Helyszín: Hotel Helikon, 8360 Keszthely, Mikus Gyula sétány 5.

A sáskák tehetik tönkre az afrikai Nagy Zöld Fal-projektet?

2024. november 29. 14:10

A biztonsági helyzet is komoly akadályt jelent, mivel több terrorista csoport a projekt által érintett területeken tevékenykedik.

Megállítható a kövecsesség kialakulása a körtében?

2019. február 27. 05:36

Gy. Gábor kérdése: A 10 éves Bosc kobak és Vilmos körte fám minden évben rendesen termett, azonban 2 éve egyre nagyobb mértékű a kövecsesedés. 2018-ban már egy ép gyümölcs nem volt. Megállítható ez permetezéssel? Vagy felesleges és érdemesebb kivágni, újat telepíteni?

Bánó István, a Kámoni Arborétum megmentője

2020. január 11. 04:36

Bánó István kiemelkedő személyiségének, munkájának köszönhetően több hazai arborétum jött létre (Agostyán, Budafapuszta) vagy újult meg (Jeli, Sárvár).

Hasznos tanácsok gyümölcs szaporítóanyagot vásárlók számára

2024. február 24. 12:10

A Nébih a közeledő ültetési szezonra való tekintettel hasznos tanácsokat ajánl a gyümölcs szaporítóanyagot vásárlók figyelmébe.

Vesszőérés és jelentősége a szőlő-szaporítóanyag termesztésben

2018. október 2. 10:56

A szőlőtőkén fejlődő hajtások jó beérése vesszővé, minden évben kétszeresen fontos, hiszen a vesszők a téli rügyeket hordozzák és táplálják, továbbá maguk a vesszők a tőke ivartalan szaporító képletei.