Az éhezés elleni harcban világszerte kulcsszerepet kaphat a mesterséges intelligencia szakértők szerint.
Az étkezési mód változásával egyre nagyobb nyomás nehezedik az agráriumra globális szinten, főleg a fejlődő országokban. A mezőgazdaság is megváltozik a mesterséges intelligenciával és a fejlesztési területek reményt adhatnak az élelmezésbiztonság terén is sok millió embernek.
Klímaválság és munkaerőhiány tapasztalható számos országban, és ez komoly hatással van a mezőgazdaság termelékenységére. A gazdálkodók féltik a jövőjüket, miközben az élelmiszer-ellátás is veszélybe kerülhet, főleg Afrikában, illetve Ázsia egyes részein. Az ENSZ 2030-ra világszerte véget akar vetni az éhezésnek. A mesterséges intelligencia bevezetése hozzájárulhat az élelmiszer-termelés biztonságának növeléséhez.
Kameruni példa
Kamerunban Adamou Nchange Kouotou kifejlesztett egy mesterséges intelligenciát használó alkalmazást, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy átvizsgálják a terményeiket. Így felmérhetik a növények egészségi állapotát, és azonnal megtudhatják, mely kártevők vannak jelen, és milyen eszközökkel kell leküzdeni őket. Ez azt jelenti, hogy sok olyan kisgazdálkodó kap közvetlen segítséget, akik kimerült talajjal küszködnek a szubszaharai régióban.
Pontosabb öntözés
Dél-Spanyolországban, Európa veteményeskertjében Joaquín Soriano Fernandez érzékelőkre támaszkodik a megfelelő hőmérséklet és páratartalom biztosításához az üvegházakban. Egy öntanuló algoritmus biztosítja, hogy a régió aszálytól sújtott gazdái egyre pontosabban öntözhessenek – és egyúttal nagy mennyiségű vizet takarítsanak meg.
Betakarító robot
Madridban Roemi Fernandez Saavedra mérnök új típusú betakarítási módokat kutat. Kétkarú betakarító robotja már felismeri az érett paradicsomot és padlizsánt. Céljuk, hogy minimalizálják a költségeket és a hulladékot, és megszabadítsák az embereket a nehéz munkakörülményektől.
Megjósolják a keresletet
Az egyik legnagyobb probléma az élelmiszer-pazarlás. Csak Németországban évente tizenegy millió tonna élelmiszer kerül a szemétbe. Ennek 17 százaléka éttermekben és étkezdékben keletkezik.
Ezért egy lüneni céges étkezde ma már öntanuló előrejelző rendszert használ, amely naponta megjósolja, hogy az ebédszünetben mely ételek lehetnek a legkeresettebbek. A főzést ennek megfelelően ütemezik, és tonnákkal kevesebb szemét keletkezik – írta honlapján egy dokumentumfilm kapcsán a német ZDF közszolgálati televízió.
Lehetőség és hatások
Az AI használata során az egyik legfontosabb kérdést az etikai akadályok jelentik. Szakértők szerint alaposan meg kell vizsgálni, hogy a mesterséges intelligencia nagy lehetőségei és határai a termelésben a szántóföldtől az élelmiszer-fogyasztásig pontosan mit jelentenek.