A hírekből és a Gazdainfó rovatból már tudhatják, hogy pár nap maradt érvényesíteni az őstermelői betétlapokat, de ki is az az őstermelő és milyen szabályok vonatkoznak rá?
Őstermelő az lehet, aki a 16. életévét betöltötte, belföldön saját gazdasággal rendelkezik, amelyen a személyi jövedelemadóról szóló törvény mellékletében felsorolt termékek előállítására irányuló tevékenységet folytat (nem egyéni vállalkozó magánszemélyként), és ennek igazolására őstermelői igazolvánnyal rendelkezik.
Az őstermelői jogviszonyt tehát az érvényes őstermelői igazolvány igazolja. Az igazolvány akkor érvényes, ha a hozzá tartozó betétlappal egyidejűleg hatályos. Az igazolvány öt adóévet érintően hatályos, ez idő alatt lehet érvényesíteni. Az értékesítési betétlap kiváltásával érvényesítheti az igazolványát, ezzel minősül őstermelőnek.
Az őstermelők március 20-ig kérelmezhetik a 2020. adóévre szóló betétlapjukat, hogy az igazolványuk érvényessége január 1. napjára visszamenőleges legyen, ezáltal biztosíthatják őstermelői jogviszonyuk folyamatosságát. Nem érvényes igazolvánnyal a gazdálkodók nem minősülnek őstermelőnek, így őstermelőként értékesítési tevékenységet sem folytathatnak!
Június 15-ig kell bejelentenie röviden és jellemzően a termelésre vonatkozó, alábbi adatokat:
– a földterület használatának jogcíme, helye, címe, helyrajzi száma, a használt földterület nagysága, művelési ága;
– az állattartásra alkalmas épület használati joga, az épület helye, alapterülete, férőhelye, az épületben tartott állatfaj megnevezése;
– a termeszteni kívánt és termesztett növénykultúrák, -fajok megnevezése, a kultúránkénti, fajonkénti termőterület, a termelés volumenére; és az értékesíteni kívánt termék mennyiségére vonatkozó adat;
– az állati faj megnevezése, az értékesíteni kívánt termék mennyisége;
– a vadon gyűjthető termékek gyűjtésére vonatkozó engedély megléte.
Ha nem csak saját ellátás, fogyasztás miatt végez őstermelői tevékenységet, hanem az őstermelői tevékenységből megtermelt, előállított őstermelői terméket értékesíteni is szeretné, akkor viszont nem a fenti határidők az irányadóak, ugyanis ebben az esetben az értékesítési tevékenység megkezdése előtt aktualizálnia, módosítania kell az adatait.
Érvényes igazolványának birtokában kizárólag azt a saját őstermelői tevékenységéből származó őstermelői terméket értékesítheti, amit az őstermelői nyilvántartásba is bejelentett, szerepel az őstermelői igazolványában. Az őstermelői terméken vagy az értékesítés helyszínén az igazolványa számát és a „Saját őstermelői tevékenységből származó termék” feliratot is fel kell tüntetnie.
Az őstermelő neve, igazolványának száma, az igazolvány hatályosságára, érvényességére, visszavonására, visszatartására vonatkozó adatok, valamint az őstermelő által termesztett növénykultúrák, -fajok, tartott állatfajok, illetve előállított növényi és állati eredetű termékek, valamint a vadon gyűjtött termékek köre nyilvános adatok.