Agrárközélet

Mi lesz a krumplilevesünkkel?

Agrofórum Online

Megjelent az Agrofórum újság nyomtatott kiadásának 2023. novemberi száma. Ezúttal Fórián Zoltán burgonyapiaci elemzését emelnénk ki belőle, amely nem fest rózsás képet a szektor helyzetéről.

Az Erste Agrár Kompetencia Központ vezető agrárszakértője írásában kiemeli, hogy már a magyar fogyasztók számára sem újdonság, miszerint burgonya terén az önellátásunk rég odavan. Ugyanakkor a szerző felteszi azt a kérdést is, hogy a szántóföldi növénytermesztés napjainkban kibontakozó válsága vajon ad-e esélyt a burgonyának a trendfordításra?

A burgonya ma a világ negyedik legfontosabb élelmiszernövénye a kukorica, a rizs és a búza mögött. Globális piacának értéke 2022-ben 96,3 milliárd dollár volt, és 2028-ig éves átlagban 3,47 százalékos bővülése várható, sőt a fagyasztott burgonya piacán még ennél is nagyobb ütemű növekedés várható.

Mi hát a baj? A fejlett piacokon, különösen Európában az egészségtrendek és a fogyasztói szokások változása teret vesz el a burgonya és termékei elől. Az elmúlt húsz évben a burgonyatermő terület megfeleződött, az EU összes szántóterületének 1,7 százalékát foglalja el mindössze.

További részletek az Agrofórum novemberi számában olvashatók, de legfrissebb lapszámunkból az is kiderül, milyen technológiai fejlesztési lehetőségek merülhetnek fel a napraforgónál, milyen fő kórtani problémákat tapasztalhattak az árpatermesztők 2023-ban, illetve azt is megtudhatják, hogyan hat – ha hat egyáltalán – a nitrogén-műtrágyázás a szója hozamára és táplálóanyag-tartalmára Magyarországon.

Gépesítés rovatunkban a most befejeződött hannoveri Agritechnica kiállítás kapcsán a világon élenjáró mezőgépfejlesztéseket vettük számba, de olvashatnak a növények megfelelő foszfor-, kálium- és cinkellátásáról is, valamint a gyümölcsfajok téli tápanyag-tartalékolásáról, és – egyfajta színes kultúrtörténeti írásként – Petőfi korának kenyeréről.

Keressék, olvassák ebben a hónapban is az Agrofórumot!

(Vezérkép: Paul Istoan/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Tengerentúli kapcsolatait erősíti az Állatorvostudományi Egyetem

2025. június 3. 12:40

A Purdue Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást az Állatorvostudományi Egyetem – cél a tudományos és oktatási jelenlét bővítése.

Megjelent a májusi Agrofórum

2019. május 15. 11:27

Májusi lapszámunkban két kiemelt témát ajánlunk olvasóink figyelmébe. Elsőként a szennyvíziszapok és a hígtrágya szántóföldi felhasználásának lehetőségeit a talajerő-gazdálkodásban betöltött szerepét, a környezetvédelmi vonatkozásokat járjuk körbe.

„Az Agrofórumnak komoly hatása van a gazdálkodásunk irányára” - Nyereményjáték 2019 - II. rész

2020. február 4. 17:27

Növénytermesztők vagyunk, és az Agrofórumban foglalkoznak leginkább mélyrehatóan azokkal a témákkal, amelyek minket érintenek. A lapnak komoly hatása van a gazdálkodásunk irányára.

Pontyleves

2018. február 23. 09:38

Halászlevet mi általában csak nyáron eszünk, nálunk nem része a karácsonyi menünek, így ilyenkor, február-március környékén már kezd kialakulni a hiányérzet.

Megvan a pótkocsi nyertese - véget ért az előfizetői nyereményjáték

2019. november 20. 08:16

November 18-án, közjegyző előtt sorsoltuk ki az Agrofórum előfizetői nyereményjáték nyerteseit.