Agrárközélet

Miért korlátozza az EU a gabonaimportot?

Agrofórum Online

Az Európai Bizottság június 5-ig korlátozza az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag importját Lengyelországban, Magyarországon, Romániában, Szlovákiában és Bulgáriában. A lépés eredményeként Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Bulgária feloldotta az egyoldalú importtilalmakat, amelyeket gazdáik védelmére hivatkozva vezettek be. Románia nem tiltotta be az importot.

Ukrajna főként a fekete-tengeri kikötőkön keresztül exportált mezőgazdasági termékeket, mígnem tavaly Oroszország blokkolta azokat. Az odesszai régió három kikötőjét ezt követően újra megnyitották az ENSZ által támogatott, júliusban megkötött egyezmény értelmében.

Az ukrán gabona és olajos magvak exportjának növekedése a Európai Unió keleti részén keresztül óriási volt. Az ukrán vámadatok szerint 2022-ben 3,39 millió tonna kukoricát, 1,47 millió tonna búzát és 529 689 tonna árpát exportáltak Romániába. 2021-ben csak 526 tonna kukoricát exportáltak, búzát vagy árpát szállítottak.

Eközben Lengyelország 2022-ben 2,08 millió tonna kukoricát, 579 315 tonna búzát és 44 114 tonna árpát kapott. Az előző évben csekély mennyiségben 6269 tonna kukoricát és 3033 tonna búzát exportáltak Lengyelországba.

A Magyarországra és Bulgáriára irányuló export is meredeken emelkedett, bár a mennyiség nem olyan magas, mint a Románián és Lengyelországon keresztül.

A kelet-európai gazdálkodók kezdetben pénzügyi hasznot húztak az ukrajnai konfliktusból, mivel terményeik árai meredeken emelkedtek a globális gabonapiacokkal összhangban – írta elemzésében az SF agrárhíroldal.

A helyi piacokon azonban az ukrán gabona és olajos magvak fokozott versennyel szembesültek. A gazdálkodók nehezebben és drágábban is szállítják terményeiket, mivel az általuk jellemzően használt teherautók és vasúti kocsik nagy része Ukrajnából szállítja az árukat.

Az elmúlt hónapokban tapasztalt meredek áresés is fokozta aggodalmukat, néhányan az ukrán importot hibáztatták. Az árak csökkenése azonban globális trend az elemzők szerint, amelyet a kereskedők olyan tényezőknek tulajdonítanak, mint a brazil és oroszországi erős export, valamint a vártnál gyengébb kínai kereslet.

A Közép-Európa egyes részeit tapasztalt tavalyi aszály pénzügyi nehézségeket is okozott a régió gazdálkodóinak. Magyarország kukoricatermése például tavaly nyáron 2,8 millió tonnára esett vissza, ami kevesebb mint a fele az előző szezon 6,4 milliójának a Nemzetközi Gabonatanács (IGC) adatai szerint.

Ukrajna kikötőinek tavalyi bezárása arra kényszerítette az országot, hogy gabonát és olajos magvakat exportáljon keleten az EU-n keresztül vasúton, teherautókon, uszályokon, sőt kompokon is. Ukrajna Oroszországgal és Fehéroroszországgal közös határait lezárták.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete által támogatott megállapodás egy biztonságos tengeri export folyosó létrehozásáról csökkentette a nyomás egy részét a szárazföldi útvonalakon.

Az IGC adatai szerint Ukrajna volt a világ negyedik legnagyobb gabonaexportőre a 2020/21-es szezonban, az Egyesült Államok, Argentína és Oroszország mögött.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Újra közösen lépnek fel a közép-európai országok az ukrán import ellen

2023. április 15. 09:17

A jelentős mértékű importnövekményre tekintettel a kvótarendszer hatályának kiterjesztését javasolja hazánk a napraforgómagra is.

Szombaton lépett életbe az uniós rendelet az ukrán agrártermékek importtilalma ügyében

2023. május 14. 10:34

Ezzel a döntéssel végre megindulhat a magyar gabonakereskedelem, és a hazai termelők gabonája olyan piacokra kerülhet, ahová a gazdálkodók szánták.

A betakarítás kezdetére csökkent a francia kukorica termésbesorolása

2023. szeptember 11. 08:10

A betakarítás körüli esőzések várhatóan jelentős hatást gyakorolnak a gabona minőségére, különösen a búzára.

GMO kérdés szójában - avagy a gőz a hajókürtre van kötve?!

2018. július 9. 18:06

A fenti címmel küldött egy figyelemre méltó írást harangozó János bátyai szójatermesztő, aki – ahogy ez az írásából is kiderül – 42 éve foglalkozik (birkózik) e jeles hüvelyes növénnyel.